Slom na Ponikvi, 23. 9. 2023 – V soboto, 23. septembra, je v Slomu na Ponikvi v rojstni hiši Antona Martina Slomška potekal že jubilejni dvajseti Slomškov dan katoliških pedagogov na Ponikvi. »Letos obhajamo jubilejni, dvajseti Slomškov dan. Zato čestitam Društvu katoliških pedagogov Slovenije, Slovenskemu katehetskemu uradu in Župniji Ponikva, ki so organizatorji tega dneva,” se je uvodoma zbranim zahvalil ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore.
“Zelo pomembno je namreč, da ljudje, ki se na kakršen koli način ukvarjamo z vzgojo, dobivamo strokovne pobude, pa tudi duhovne smernice. Za pedagoga ni dovolj, da spravlja v učenčevo glavo podatke in znanje, ampak mora z besedo in zgledom učenčevo srce oblikovati za dojemanje in sprejemanje resničnega, dobrega in lepega. K vsemu temu veliko pripomorejo tudi srečanja, kakršna pripravljate na Slomu in na Ponikvi,« je dan pred praznovanjem godu bl. Antona Martina Slomška pri maši v župnijski cerkvi sv. Martina na Ponikvi povedal metropolit msgr. Stanislav Zore.
Nagovoril je učitelje, vzgojitelje, katehete, starše in romarje, ki so se udeležili jubilejnega Slomškovega dne. Z mašo, pri kateri so somaševali domači župnik Jožef Planinc, oba nekdanja župnika na Ponikvi in drugi duhovniki, so tudi sklenili slavnostni shod. Naslovili so ga: »Mož beseda več velja kakor kup zlata.«
Priznaja za svoje delo
Dopoldanski del srečanja je sprva potekal v rojstni hiši bl. Slomška na Slomu. Zbrane sta pozdravila predsednica DKPS Marija Žabjek in duhovni asistent p. Silvo Šinkovec. Dogodka sta se med imenitnimi gosti udeležila tudi Lojze Peterle, predsednik prve slovenske vlade in nekdanji evroposlanec, in poslanka državnega zbora Jelka Godec, ki je tudi podelila priznanja za leto 2023. Priznanja se podeljujejo vsako leto članom društva, izjemoma tudi drugim, za delo na vseh področjih vzgoje in izobraževanja.
Priznanja z obrazložitvijo so prejeli s. Emanuela Žerdin, Dragica Motik in Leon Kernel, naziv častni član Društva katoliških pedagogov Slovenije zakonca ddr. Verena in dr. Andrej Perko, ki sta tudi imela odmevno predavanje na temo »Jasnost besede in naših stališč ne glede, ali smo poslušalcu všečni ali ne«. Vrh tega so nagrajenci spregovorili še par besed o izkazani časti, v bogatem kulturnem programu pa so poleg več glasbenih točk aktualizirano sporočilo za navzoče imeli glavni junaki Slomškove nedeljske šole, »Blaže in Nežica, kmečka otroka in sam Slomšek«.
Kdo je danes zame človek …?
Nadškof Zore pa je v nadaljevanju pridige še posebej izpostavil, kako izjemno pomembno je geslo tokratnega Slomškovega dne. Vsem je postavil morda prvo ali zadnje vprašanje med vsemi: »Kdo je danes zame človek, ki sem mu včeraj verjel, in kdo sem danes jaz sam pred seboj?« Kot je nadškof poudaril, »posebno težavo to predstavlja mladim ljudem, ki še iščejo svojo notranjo podobo in se često prepirajo s svojo zunanjo podobo. Mladi ljudje, ki so neizmerno krhki, želijo potrditve, sprejetosti in predvsem ljubljenosti. Ki se sprašujejo, kdo sem, in istočasno čakajo in se morda obenem tudi bojijo odgovora, ki ga lahko slišijo iz besed in še bolj iz pogledov odraslih, različnih odraslih.« (Jože Potrpin, Ferlež Tjaša, Foto: Jože Potrpin)