V Knjižnici Šentjur so predstavili novo slikanico Blaževi zemljevidi, pod katero se je podpisala Irena Zevnik. Natisnjena je bila že decembra 2021, a je bila njena uradna predstavitev zaradi Korona-virusa preložena. Izdala jo je založba Ajda iz Murske Sobote, v sklopu zbirke slikanic o znamenitih Slovencih. Med mnogimi sta izšli tudi knjigi o Ipavcih in Antonu Martinu Slomšku.
Knjigo so iz rok župana mag. Marka Diacija na prvi šolski dan prejeli vsi prvošolci občine Šentjur. Vsebina je močno povezana z življenjem ponkovškega rojaka, kartografa Blaža Kocena. Kot pravi avtorica je zgodba postavljena v današnji čas, hkrati pa so v njej nanizane mnoge življenjske modrosti. Za odlične ilustracije v slikanici je poskrbela ilustratorka Andreja Gregorič, zgodovinski del vsebine o Blažu Kocenu pa je dodal geograf Rožle Bratec Mrvar.
Irena Zevnik je učiteljica razrednega pouka na Osnovni šoli Blaža Kocena Ponikva. Vesela je bila priložnosti, da je lahko napisala vsebino knjige Blaževi zemljevidi. »Slikanica je nastala na podlagi ideje, ki je bila podana na Turistično olepševalnem društvu Ponikva, že leta 2020, ko so se pričele priprave za Kocenovo leto, saj je bila januarju 2021 dvestota obletnica Kocenovega rojstva. Idejo in izid knjige je podprla Občina Šentjur. Zgodba govori o povprečni slovenski družini s tremi otroki, med njimi je deček Blaž, ki je malo drugačen in živi v svojem svetu. Je zelo ustvarjalen, rad riše zemljevide, v šoli pa je malo naporen. Ima dve sestri, ki jima rad ponagaja. Ko starši iz šole dobijo zanimivo sporočilo v beležki, družina na svoj način rešuje te probleme…V slikanici se prepletajo tudi mnoge življenjske modrosti, iz katerih se lahko marsikaj naučimo. Poudarek je na vzgoji, na oblikovanju vrednot in pravil lepega vedenja, saj se otroci ob njih čutijo varne.«
Blaž Kocen – vzorniki
Irena Zevnik nam kot avtorica knjige zaupa, da je bila počaščena, ker je bila zgodba zaupana prav njej. »Ko sem razmišljala, kako naj povežem sodobno zgodbo z resničnim, zgodovinskim delom kartografa Blaža Kocena, sem pomislila, da je bil resnični Blaž Kocen verjetno tudi malo drugačen, poseben in nadarjen otrok, ki je živel v svojem svetu. A, s trdim delom, z močno voljo in seveda s svojo nadarjenostjo-talentom je postal to kar je, prepoznaven, odličen kartograf in tudi pisec mnogih geografskih učbenikov.«
Po avtoričinih besedah bi lahko imeli otroci Blaža Kocena v marsičem za vzornika. Kot pravi, se ji zdi, da premalo poudarjamo pomen pomembnih ljudi v naši občini, ki so v svojem življenju, na različnih področjih, s trdim delom in vztrajnostjo zelo veliko dosegli. O njih bi se morali več učiti in potem bi nam morda počasi le postajali vzorniki. Ti ljudje niso izmišljeni liki. Bili so resnične osebnosti, ki so živeli v svojem času in s svojimi pomembnimi vrednotami. Če bi od vsakega od njih vsaj po eno stvar ponotranjili in jih posnemali, bi bilo to zelo dobro za vse.
Priporočam, da slikanico o kartografu Blažu Kocenu v roke vzamejo tudi odrasli, saj ni primerna le za otroke in mladostnike, temveč za vse generacije. (Tjaša Ferlež)