Šentjur, 27. 3. 2014 – Čas je zlato, pravi pregovor in če je res tako, zakaj ga ne bi naložili na banko? Člani univerze za tretje življenjsko obdobje na Ljudski univerzi Šentjur so v četrtek, 27. marca, prisluhnili Jožetu Artnaku, ki jim je predstavil in razložil, kako deluje časovno bančništvo. To je zelo zanimivo področje, ki ljudem omogoča, da svoje storitve med seboj izmenjujejo, ne da bi za to potrebovali denar. Taka možnost je v tem času gospodarske krize in pomanjkanja denarja še bolj aktualna, čeprav je ta potreba zelo uporabna tudi v normalnih gospodarskih okoliščinah.
Udeleženci časovnega bančništva si med seboj izmenjujejo storitve, pri katerih menjalno sredstvo ni denar, temveč čas – ena ura. To pomeni, da posameznik, ki je voljan nekomu opraviti storitev, ko jo ta potrebuje in v zameno od nekoga drugega, ki je tudi vključen v sistem časovnega bančništva, prejme storitev, ki jo sam potrebuje. Ko se potreba (povpraševanje) in ponudba srečata, se lahko določena aktivnost izvede. Merilo menjave je čas, ki je opredeljen v enoti ene ure (ura za uro), ne glede na vrsto aktivnosti. Menjava se evidentira v časovni banki, v kateri posameznica/posameznik deponira svoje opravljene ure in jih zamenjuje za ure drugih, ki so storitev opravili njemu. Plačilo na drug način, npr. proti kakršnemukoli plačilu, v časovnem bančništvu ni dovoljeno.
Nudi delo, prejmi delo
Sistem delovanja je zelo preprost. Vsak, ki želi sodelovati, svojo ponudbo in svoje potrebe vnese preko spletne povezave (interneta) v informacijski sistem časovne banke. Na podlagi tega pride do srečevanja ponudbe in povpraševanja.
Posameznica/posameznik, ki želi sodelovati v časovnem bančništvu, se mora najprej registrirati. To stori preko računalnika tako, da se poveže na spletno stran: http://www.cbs-sentjur.si, na kateri izrazi svojo željo za vključitev v časovno banko. Tam je na voljo tudi več dodatnih informacij o delovanju časovne banke. Vsakega udeleženca nato povabijo, da fizično dostavi svojo fotografijo. Na osnovi posredovanih osebnih podatkov mu izdelajo člansko izkaznico, s katero se kasneje izkaže stranki, za katero bo delal oziroma od katere bo prejel storitev. Ko izdelajo in izročijo izkaznico, člana dokončno registrirajo in izmenjava se lahko prične.
Jože Artnak je na predstavitvi predlagal, da skupaj postavijo na noge časovno bančništvo in tako izpolnijo potrebo številnih ljudi v našem okolju, ki bi tako lahko prišli do določenih storitev. Zaradi pomanjkanja denarja jim te sedaj niso dosegljive, tako pa bi tudi preprečevali družbeno izključenost ljudi, še posebej tistih skupin, ki so socialno bolj občutljive in ranljive. »Morda vas nekdo potrebuje, pa sedaj tega ne veste in obratno. Tudi vi morda nekoga potrebujete, pa on ne ve za to,« je zaključil predsednik društva Časovna banka Slovenije – Šentjur. (A.P., J.A.)