Občina Šentjur je z investicijo Energetska sanacija OŠ Dramlje pričela zatem, ko je z dobro pripravljenim projektom uspela na razpisu Eko sklada in kot ena redkih pridobila sofinancerska sredstva. S tem pa se je občina tudi obvezala, da bo celostno energetsko prenovo izvedla v skladu z določili iz Pravilnika o učinkoviti rabi energije ter dodatnimi zahtevami Eko sklada. S prenovo, vredno nekaj manj kot 1,9 milijona evrov, je objekt OŠ Dramlje postal varnejši in energetsko varčen, prav tako so prenovljeni in z racionalizacijo na novo pridobljeni prostori bolj funkcionalni ter prijazni do uporabnikov. OŠ Dramlje po prenovi omogoča bolj kakovostno izvajanje pouka in pedagoško delo, hkrati pa zagotavlja boljše počutje učencev, vrtčevskih otrok in zaposlenih.
Najbolj nujno je bilo v celoti sanirati ovoj zgradbe; izolirati streho, zunanje stene in tla ter vgraditi sodoben način prezračevanja in priprave toplote. Tako je bilo treba med drugim urediti centralni prezračevalni sistem vseh prostorov, zamenjati kotle, vgraditi toplotno črpalko za sanitarno vodo ter rekuperacijo odpadne toplote, rekonstruirati sanitarije in razsvetljavo, zamenjati grelna telesa, namestiti nova vrata v pritličju, v kuhinji pa vgraditi varčno napo.
Prihranek
Izvedena dela v okviru energetske sanacije OŠ Dramlje bodo znižala strošek ogrevanja na okoli 20 odstotkov stroška pred sanacijo, ki je znašal skoraj 31 tisoč evrov v povprečju zadnjih treh let. S končano celostno sanacijo OŠ Dramlje je izveden eden od ciljev akcijskega načrta iz Lokalnega energetskega koncepta Občine Šentjur.
S strani šole so bili v času izvajanja javnega naročila posredovani predlogi za funkcionalno preureditev in delno dograditev nekaterih prostorov. V ta namen je bilo izvedenih več usklajevanj s predstavniki šole in projektanti. Ugotovljeno je bilo, da so dodatni posegi zaradi obsežne sanacije v zgradbi nujni. Sočasno je bilo smiselno vzpostaviti pogoje za dolgoročno kakovostno zagotavljanje izobraževalnega procesa. Tako so bila v objektu šole izvedena številna dodatna dela, za kar je občina pridobila soglasje občinskega sveta, šola pa je s tem bogatejša za kar nekaj koristnih pridobitev.
Poleg tega je občina izvedla še posebno javno naročilo za dobavo in montažo opreme. Večina opreme je obstoječe, del opreme pa je bilo treba nadomestiti ter na novo nabaviti. Nova je predvsem oprema za dodatne učilnice in kabinete, telovadnico, pralnico, na novo je vzpostavljeno informacijsko-komunikacijsko omrežje, postavljena je bila zunanja ograja, nabavljen je bil tudi drobni inventar v novih učilnicah za tehnični in gospodinjski pouk.
Prireditev
Učenci OŠ Dramlje so pripravili zanimiv in pester program ob otvoritvi. Zapela sta otroški in mladinski pevski zbor šole, zaplesali so ob modernejših ritmih in tudi folklori. Telovadnica, ki je bila precej premajhna za številne obiskovalce in povabljene, je uživala ob nastopih učencev. Ti so prikazali tudi gimnastične in cirkuške sposobnosti. Ravnateljica Nataša Sovinc ni mogla skrivati navdušenja. “Vesela sem, ko opazujem in vidim vesele obraze vseh nas,” je nagovorila zbrano občinstvo. “Napočil je prelomni trenutek za OŠ Dramlje, Krajevno skupnost Dramlje in Občino Šentjur.” Zahvalila se je celotnemu kolektivu OŠ Dramlje, učencem in staršem. Prenova šole pa ne bi bila mogoča, če ne bi zagotovili začasnih prostorov za pouk. “Hvala vsem lastnikom teh prostorov, ki ste nam stopili nasproti in nam pomagali.”
“Šola kot taka ni samo ustanova, v kateri se odvija izobraževalni proces, ampak je mnogo več. Je kraj srečevanja, druženja, kraj, ki obuja spomine mladosti in daje identiteto kraju,” je dodal župan mag. Marko Diaci.
Po končani prireditvi so si obiskovalci lahko ogledali še bazar, ki so ga pripravili učenci, ter se okrepčali z narezkom, s pecivom in sokom. (J. G.; foto V. A.)