07/10/2024
sentjur.net

Intervju Jakob Pertinač: “Igre niso slaba stvar za otroke …”

V tokratnem intervjuju predstavljamo mladega Šentjurčana Jakoba Pertinača (20), ki je igrice na računalniku igral že, preden je začel hoditi v osnovno šolo. Igranje mu je predstavil brat, sam pa je nadaljeval njegovo “kariero”. Njegovo igralno ime je Destro_D. Računalniške igre so mu bile vedno bolj zanimive kot katerikoli šport, zato jih igra že 14 let in upa, da bo lahko to počel še dosti časa in da bo s tem dosegel še kaj več.

Starši navadno dolgotrajno igranje iger na računalniku ne vzpodbujamo. Kako pa pri vas doma?

Podobno, noben od mojih staršev ni bil za to, da preživljam večino časa za računalnikom. Ko se je pojavila igra Counter strike, ki jo igram in v tej igri tudi tekujem je moj oče v mojem igranju videl potencial in me je podpiral. Spodbujal me je tudi na tekmovanjih. Mamo pa sem uspel prepričati štiri leta kasneje, tako da me tudi ona pri tem podpira.

Igraš igro Counter strike. Mi lahko to igro opišeš?

Torej Couter strike je prvoosebna streljačina. Tvoj cilj je ubiti čim več nasprotnikov. Med sabo se pomerita dve ekipi, igra pa se do doseženih 13 točk. Lahko kot del protiteroristične ekipe – tvoja naloga je, da braniš dve poziciji in ne dovoliš teroristom, da ti dve poziciji zavzamejo, ter seveda obratno – kot terorist moraš zavzeti eno od teh dveh točk. Ko jo zavzameš, moraš na tej točki postaviti bombo, ki jo moraš braniti 40 sekund, preden jo raznese, in tako dosežes zmago.

Govoriš o tekmovanjih, ne o zgolj zabavi? Nam lahko kaj poveš o teh tekmovanjih?

Tekmovanja so vsako leto večja. Pritegnejo vedno več ljudi in s tem se tudi nivo tekmovanj dviguje. Takšna  tekmovanja so tudi v Sloveniji. Tekmovanj se udeležijo najboljši igralci iz skoraj vseh držav. Da se uvrstiš na tekmovanje, moraš skozi številne kvalifikacije in premagati veliko konkerunce. Pred dobrim letom sva s prijateljem zmagala slovensko državno prvenstvo ter se uvrstila na svetovno prvenstvo, ki se je odvijalo v Kopenhagenu na Danskem. Tekmovanje je bilo precej težje kot v Sloveniji, ampak je bila zelo dobra izkušnja.

Postal si državni prvak o igranju Counter strika. Kako izgleda takšno tekmovanje?

Drži. Na tekmovanju igramo na njihove računalnike, ki še pred leti niso bili dovolj zmogljivi tako, kot si jih igralci želimo in pričakujemo. Pred dobrim tednom, ko sem se udeležil državnega prvenstva, pa smo igrali res na odličnih in hitrih računalnikih. Računalnik zelo vpliva na rezultat, saj ni enak domačemu računalniku. Svoje na tekmovanju dodajo še žareče luči, ki zmanjšujejo vidljivost na ekranu, slišiš okolico … V Sloveniji so sedaj takšna tekmovanja na istem nivoju kot drugje.

Tekmuje ekipa ali posameznik?

Ekipa. V vsaki ekipi je pet igralcev. Pomembno je tudi, da so igralci v ekipi približno enako močni, da se razumejo. Sam skoraj ne moreš zmagati. Na Danskem je bilo tekmovanje izjemoma drugačno, saj sva bila v ekipi po dva igralca.

Kaj pa denarne nagrade? So nagrade za najboljše dovolj velike, da imaš lahko igranje igric za svojo kariero?

Drugod po svetu so denarne nagrade dovolj velike, medtem pa v Sloveniji še niso tako. Nagrada v Sloveniji za prvo mesto na tekmovanju znese od 1000 do 2000 evrov brez DDV. Na Danskem je bil denarni sklad za nagrade okoli 100.000 evrov , za prvo mesto pa 60.000 evrov. Glavna nagrada na tekmovanju v Dubaju je tudi milijon evrov. Ko smo postali državni prvaki, še ne pomeni, da smo avtomatično uvrščeni na kakšno pomembno tekmovanje, saj bomo morali svojo kvaliteto še dokazovati na številnih kvalifikacijah.

Prebral sem, da je mlad Slovenec, ki je prenašal svoje igranje po družbenih omrežjih You Tube ipd., postal milijonar zaradi velikega števila ogledov njegovega igranja. Igral je podobno streljačino Fortnine. Tudi ti prenašaš svoje igranje po spletu?

Sem skušal začeti, ampak ni tako enostavno, kot se zdi. Če še nimaš prej sledilcev, jih je na samem začetku zelo težko tudi dobiti. Pogoj pa je, da si zelo, zelo dober v igranju ali pa moraš imeti super osebnost in te bodo ljudje gledali zaradi tega. Tudi če zadostiš prvemu pogoju, v Sloveniji ni dovolj velikega kroga ljudi, ki bi te spremljali, zato moraš kometirati v angleškem jeziku.

Koliko si že v življenju zaslužil z igranjem iger, če ni skrivnost?

Z igro Counter strike sem zaslužil okoli 7.000 evrov. Vem, da to še ni velika nagrada, saj moraš za veliko večje zneske potovati na različna mednarodna tekmovanja. Vseeno pa pri tem nabiram znanje in izkušnje. V Sloveniji je največja ikona Counter strike igre Nejc “saveey” Miš, ki je organizator tovrstnih tekmovanj. On je moj vzornik in skuša to sceno bolj vpeljati v Slovenijo. Tudi jaz bi rad promoviral to igro.

Se vidiš tudi v prihodnosti na tem področju?

S tem vprašanjem se nisem veliko ukvarjal. Ko sem razmišljal o tem, sem prišel do istega odgovora. Igre so mi všeč in to zelo rad delam. Zelo rad bi se s tem ukvarjal tudi v prihodnosti. Večina boljših igralcev z leti pade po sposobnosti igranja na top nivo pri 30. letih. Do takrat pa upam, da bom lahko ustvaril svoje ime.

Kakšne pa so tvoje ambicije?

Zelo rad bi bil znan. Sem zelo tekmovalna oseba tudi drugače v življenju. Tudi če samo igram, ne izgubljam rad. Hočem biti top igralec in želim celemu svetu dokazati, da ima Slovenija tudi vrhunske igralce. Slovencev ni veliko pri teh tekmovanjih. Pred enim letom je bilo največje tekmovanje v Kopenhagnu, najboljše ekipe ravnokar igrajo v Chengdo na Kitajskem. Prihaja še tekmovanje v Beogradu. Največ teh tekmovanj je po Evropi in Aziji.

Bi še kaj sporočil našim bralcem?

Rad bi povedal, da igranje iger ni slaba stvar za otroke. Zelo veliko angleščine se lahko naučiš ravno pri igranju. Angleškega učbenika nisem nikoli v življenju odprl, pa se zaradi igranja iger znam odlično pogovarjati angleško. Otrokom bi priporočal, naj se preizkusijo v igranju, saj ima vsak v sebi nek potencial. Epidemija koronavirusa je število igralcev pri nas zelo dvignila. (Jure Godler, foto: Siniša Kanižaj – Red Bull Flick)

Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več