Učenje poteka skorajda vsepovsod in v vsaki novi situaciji, zato ga ne moremo enačiti z izobraževanjem, ki je praviloma omejeno na učilnice in notranje prostore. Člani Univerze za tretje življenjsko obdobje Ljudske univerze Šentjur so se prvo sredo v novembru, namesto v učilnice, odpravili na ekskurzijo v Celje. Do Celja so se odpeljali z vlakom, nekateri člani so se jim pridružili kar tam. Najprej so obiskali SOCIO – Regijski center medgeneracijskega druženja Celje, prvi tovrstni center v celjski regiji. Poslanstvo centra je na določenih področjih podobno delovanju Ljudske univerze Šentjur: nudijo informiranje, ozaveščanje in izobraževanje vseh generacij, svetovanje starejšim o možnih oblikah pomoči in aktivnega druženja, hkrati pa razvijanje novih oblik pomoči starejšim in ponudbo servisnih storitev, ki jim lahko olajšajo življenje doma ali pa so v pomoč njihovim svojcem pri oskrbi starejših občank in občanov.
V okviru centra se mesečno oblikuje program dnevnih aktivnosti za aktivno preživljanje prostega časa za vse generacije, ki temelji na željah in potrebah uporabnikov. Program vsebuje različna predavanja, ustvarjalne delavnice, filmske in glasbene urice, družabne igre in podobno, ki jih vodijo zaposleni v centru in prostovoljci. Obiskovalcem iz Šentjurja so pripravili krajšo delavnico, na kateri so imeli možnost pobarvati okvirje za sliko v obliki src, nato pa so se lotili tudi vaj za urjenje spomina.
Po ozkih tlakovanih ulicah starega mestnega jedra so se zatem sprehodili do Pokrajinskega muzeja v Celju, kjer so si ogledali razstavo Celeia – mesto pod mestom. Razstava se nahaja v kleti Knežjega dvorca, kjer so na ogled ostanki starodavnih zidov mestne vile (severne in južne hiše), mestnih vrat in rimske ceste. Ostanki pričajo o bogati zgodovini mesta in kar težko si je bilo predstavljati, kako velike in mogočne stavbe so ga sestavljale. Del zbirke so tudi manjši predmeti, ki so postali sestavni del stavb ali njihov gradbeni material, kot je torzo cesarja. Zanimiv sprehod skozi kamnite labirinte je v domišljiji obiskovalcev zgradil lepoto antične Celeie, ki so jo meščani v srednjem veku s ponosom poimenovali Troia secunda – druga Troja.
Člani Univerze za tretje življenjsko obdobje so po ekskurziji že predlagali nove destinacije, kamor bi se lahko odpravili v toplejših pomladnih mesecih ter tako spoznali tako zgodovino kot kulturno in naravno dediščino slovenskih mest. (A. P.)