22.3 C
Šentjur pri Celju
11/09/2024
sentjur.net

Občinski svet o proračunu

Šentjur, 26. 2. 2015 – Kadar je govora o občinskem proračunu, se marsikomu naježijo lasje. Tudi na tokratni četrti seji občinskega sveta v tem mandatu, na kateri je bilo prisotnih 24 občinskih svetnikov, ni bilo prav nič drugače. Sicer burna razprava je sejo vseeno pripeljala do sprejetja proračuna za leti 2015 in 2016.

Proračun za leto 2015 predvideva dobrih 17,1 milijona evrov prihodkov in nekaj manj kot toliko odhodkov, za leto 2016 pa je planiranih 14,8 milijona evrov prihodkov in dobrih 14 milijonov evrov odhodkov. Proračuna za prihodnji leti je najbolj prizadelo znižanje povprečnin s strani države. Država je za prvo polovico leta 2015 namenila 525 evrov po občanu, za drugo polovico pa 500,83 evrov. Na tej podlagi so oblikovali proračun. Ob tem je župan mag. Marko Diaci izpostavil: »Pogajanja med predstavniki občin in vlado RS so trajala kar tri mesece

Na prihodkovni strani je v vsakem letu predvidenih 11,1 milijonov evrov iz naslova davčnih prihodkov ter za 2,2 milijona evrov v letu 2015 ter 2 milijona v letu 2016 iz naslova nedavčnih prihodkov. Poleg teh so zajeli še 433.000 evrov kapitalskih prihodkov, ki se bodo v letu 2016 dvignili na 487.000 evrov. Na tej strani pa so še transferni prihodki, in sicer 3.350.000 evrov v 2015 in dober milijon v 2016.

Odhodkovna stran zajema okrog 3,9 milijona tekočih odhodkov in 5,5 milijonov tekočih transferjev v posameznem letu. Investicijski odhodki bodo v prvem letu prejetega proračuna znašali okrog 7,5 milijonov z vključenimi transferji, v naslednjem pa slabih 5 milijonov evrov. »Proračun je naravnan tako, da bomo dosegli proračunski presežek v višini 192.000 evrov,« je zaključil župan ob koncu razčlenjene predstavitve proračuna. Dodal je, da s proračunom zaključujemo velike projekte, kot je oskrba s pitno vodo v območju Obsotelja in povezava vodovodnih omrežjih Dobje in Planina. V proračunu pa so sredstva namenjena tudi za večnamenski objekt na Prevorju in tretja faza kanalizacije.

Po potrditvi proračuna iz strani vseh komisij, da je primeren za obravnavo v OS, se je začela razprava, na katero se je prijavilo 14 svetnikov, otvoril pa jo je svetnik SDS Jože Korže, ki je najprej nasmejal občinski svet v zvezi z urejenostjo gradiva, ki so ga dobili, nato pa je opozoril, da bi želel videti točen seznam cest, za katere je namenjen denar, zanimalo ga je pa še, zakaj občina ni kupila upravne stavbe Alposa. Aleksandra Šuster Močnik je opozorila, da bi morali več denarja nameniti za turistično informiranje ter opozorila glede vprašanja zaposlitev v IKC, kar še vedno ni dorečeno.

Kopica pobud

Peter Jevšinek je izpostavil, da bi bilo v program občine potrebno vključiti še pilotni projekt javnih počitniških del, ki ga že poznajo v nekaterih sosednjih občinah. Z vzpostavitvijo projekta bi študentom in dijakom v občini dali možnost, da nekaj malega zaslužijo, sredstva, približno 10.000 evrov, ki bi 30 študentom in dijakom omogočili počitniško delo, bi lahko vzeli iz postavke nadurnega dela v javni upravi, ki znaša 16.700 evrov, je predlagal predsednik šentjurskega odbora SMC. Predlagal je še uvedbo mladinske zadruge oziroma socialnega podjetništva. Na tem delu Evropska unija namreč predvideva v prihodnjih letih v ta namen zaposliti okrog pol milijona ljudi. Dal je tudi pobudo, da se v proračun vključi še izgradnja pete in šeste steze na atletskem stadionu, kar si AK Šentjur nedvomno zasluži. Izpostavil je problem ureditve Slivniškega jezera ter predstavil projekt prostovoljne nujne medicinske pomoči na Planini, je izpostavil Marko Vouk.

Lovra Perčiča, svetnika SDS, je zmotil kadrovski načrt, naveden v proračunu: »Kot veste, sem že prej nasprotoval kadrovskemu načrtu, ne zato, da bi kdo ostal brez službe, ampak zato, da se kadrovski načrt malo zoži. Sedaj imamo deset delovnih mest, ki so trenutno odprta, menim pa, da to ni potrebno. Kljub zmanjševanju prilivov zaradi zakonov ne moremo zmanjševati plač javnih uslužbencev. To pomeni, da je edini način, da z mehkim sistemom zmanjšamo odhodke iz te postavke.« Zmotila ga je še višina postavke stroškov pisarniškega materiala in ostalih funkcionalnih stroškov v višini 140.000 evrov ter sama postavka plač za Medobčinski inšpektorat ter njihovo opremo v višini 51.000 evrov.

Poleg njih so pred mikrofon stopili še nekateri, ki so proračun pohvalili, da je izjemno varčevalno naravnan ter usmerjen v razdolževanje občine, ostali svetniki pa so izpostavili še precej vprašanj in dodali nekaj predlogov, na primer ureditev invalidom prijazne občine in vzpostavitev programa enkratne socialne pomoči, vzpostavitev hidrantnega omrežja, da gasilcem za pranje svojih vozil po intervencijah nebi bilo potrebno uporabljati vode preko števca ter vzpostavitev občinskega štipendijskega sklada. Kljub precej burni debati in precej vročim besedam so svetniki po treh urah soglasno sprejeli in potrdili proračun za prihodnji leti. (Zoran Borovšak)

 

 

Sorodne novice

Na občinskem svetu o sadri in suhih zadrževalnikih

Jure Godler

Intervencijski center Šentjur na prvi stopnički do realizacije

Jure Godler

Proračuna sprejeta. Dražijo se storitve.

Jure Godler

Prva seja SPV Dobje

Natalija Plemenitaš Fuchs

ŠENTJUR: Kdo bo odločeval v imenu ljudstva?

Jure Godler

Sprejeli lokalni program kulture in strategijo mladinskega dela

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več