Prevorje, 16. 2. 2024 – Petkov večer na Prevorju je bil zaznamovan s pomembnim dogodkom, ki je privabil pozornost številnih posameznikov željnih odprtega dialoga o smrti in žalovanju. Slovensko društvo Hospic, Območni odbor Celje je namreč svojo 25. obletnico delovanja obeležilo s posebnim dogodkom, ki je bil namenjen razbijanju tabujev okoli temačne teme smrti.
Peti Anin večer na Prevorju je naslovljen Smrt, učiteljica življenja. Geslo Slovenskega društva Hospic “dodajati življenje dnevom, ne dneve življenju” je postalo osrednja nit večera, ki je bil posvečen spreminjanju odnosa do umiranja in žalovanja. Hospic je postalo sinonim za celostno oskrbo neozdravljivo bolnih v zadnjih mesecih življenja ter podporo njihovim svojcem v procesu žalovanja.
Hospic
Na dogodku je bil poseben gost mag. Žiga Čamernik, igralec, pedagog in recenzent, ki je tudi prostovoljec pri Slovenskem Društvu Hospic. V pogovoru z Barbaro Gradič Oset je delil svoje izkušnje z umirajočim, osvetlil je pomen pogovora o smrti ter razmišljal o tem, zakaj se o tej temi še vedno težko pogovarjamo. »Človeški um je naravnan tako, da se na prvo žogo boji vsega, kar je dokončno. Med drugim je najbolj definitiven fenomen življenja prav smrt, saj lahko zgolj špekuliramo, kaj nam prinaša, če sploh kaj. Pustiti za seboj vse, kar poznamo in česar smo vajeni, resnično ni mačji kašelj. Po drugi strani je za marsikoga še hujši udarec, ko odidejo njegovi bližnji, saj potrebuje kar nekaj časa, da se ponovno najde, če sploh. Za vsem naštetim po navadi stoji do te mere intimna odločitev, da jo težko delimo s komerkoli, včasih še s seboj ne. Zgolj v samem sebi moramo najti dovolj prepričljiv razlog, da nadaljujemo svojo življenjsko pot. Življenje jenamreč – ravno tako kot smrt – največja skrivnost in naj tako tudi ostane.«
Konec poti, kjer si želiš
Kot sta govorca na večeru še poudarila, je cilj društva omogočiti človeku dostojno življenje in smrt, izpostavila sta nenehno prizadevanje društva za to, da bi čim več ljudi lahko umiralo tam, kjer si želijo. Prizadevanja so že prinesla pozitivne spremembe, vendar pa ostaja še veliko dela, da bi se družba zavedla pomena odprtosti in sprejemanja smrti kot neizogibnega dela življenja.
Osetova je pogovorni večer zaključila z besedami krasne zdravnice in svetovalke v duševnih stiskah Rachel Naomi Remen. »Po vsaki izgubi moramo znova izbrati življenje. Da bi se zmogli odločiti zanj, moramo žalovati. Bolečina, ki je ne izžalujemo, obstoji med nami in življenjem. Namen žalovanja ni pozabiti. Žalovanje nam omogoča, da se zacelimo in namesto z bolečino spominjamo z ljubeznijo.« Večer so s sijajnim glasbenim izborom popestrili člani Vokalne skupine Jakobčani. Bogato pogostitev ob druženju pa so tokrat pripravili krajani Košnice. Kulturno društvo Prevorje vsem ustvarjalcem tega posebnega večera prav lepo zahvaljuje. (KD Prevorje)