Šentjur, 23. 3. 2024 – Pisanka je simbol pomladi, sonca in vrnitve življenja v naravo. Poslikana jajca so del velikonočnih praznikov, ki so prekrili nekdanja pomladna obredja in so torej starejšega izvora od samega krščanstva. Za Pisanko iz srca, ki je locirana na jugovzhodnem delu ploščadi šentjurske farne cerkve, ki simbolizira bele žarke Božje milosti, so si precej časa prizadevali člani Društva likovnih ustvarjalcev Rifnik Šentjur. Ob podpori Občine Šentjur je mednarodni projekt dobil svoj epilog.
Pisanke iz srca so edinstvene umetnine, poslikane s tradicionalnimi motivi s strani predstavnikov hrvaške naive. To posebno likovno izročilo naivne umetnosti izvira iz srca Podravine, iz Hlebin. Pisanke iz srca krasijo galerije in trge širom po svetu, leta 2010 je le-to prejel tudi sveti oče Benedikt XVI. V Koprivniško-Križevski županiji pa imajo te pisanke dolgoletno tradicijo, od leta 2008 pa ima status hrvaške nesnovne kulturne dediščine. “Pisanka iz srca je edinstven kulturno-turistični projekt, ki ga je Turistična zveza Koprivniško-Križevske županije ustvarila in zaščitila, sklicujoč se na tradicijo in naivno umetnost,” je povedala moderatorka dogodka Polonca Jazbinšek.
Prijateljstvo med dvema narodoma
Uvodoma je zbrane župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci. Poudaril je, da gre za pomemben mednarodni projekt s katerim se še poglablja prijateljstvo med dvema narodoma. Za to pa so še posebej zaslužni člani DLU Rifnik Šentjur z Mojco Sivka na čelu. Poudaril je, da se bo s pisanko še dodatno obogatilo staro tržko jedro Zgornjega trga. Na svečani otvoritvi pa je spregovoril tudi pooblaščeni minister Veleposlaništva Republike Hrvaške v Sloveniji Dujo Ančić. “Z veseljem se odzovemo na tovrstne prireditve saj je pisanka simbol miru in prijateljstva,” je povedal, ter dodal, da tovrstne pisanke pa krasijo že veliko mest po Evropi. Zbranim pa je zaželel lepo praznovanje zelo pomembnega krščanskega praznika velike noči.
Pred mikrofon je stopila tudi Kristine Sočev predstavnica Turistične zveze Koprivniško Križevske županije. Poudarila je, da ta projekt ni edini, ki povezuje Koprivniško Križevsko županijo z Občino Šentjur. Že vrsto let namreč sodelujeta DLU Rifnik Šentjur in društvo Hlebinskih slikarjev in kiparjev naive. “Tovrstne pisanke pa so edinstvene na svetu in ta projekt je zaščiten preko turistične zveze. Cilj projekta je združiti običaje velike noči in naivne umetnosti poslikave jajc in šentjurska pisanica je že tretja, ki se nahaja na območju Slovenije,” je poudarila Kristine Sočev.
Predsednica DLU Rifnik Šentjur pa je dodala, da so pogovori o izvedbi tega projekta tekli skoraj pet let. Ob tem zahtevnem projektu je sodelovalo veliko število ljudi in nova skulptura je tudi simbol prijateljstva med dvema društvoma slikarjev. Skupaj z županom Diacijem sta odkrila čudovito pisanico, ki bo trajno nameščena v Zgornjem trgu. Pisanko sta porisala naivna slikarja Stjepan Pongrac in Josip Gregurić. Najbolj zaslužna za to, da je Šentjur prejel to pisanko pa sta bila Martin Čater in Mojca Sivka. “Umetnine so del družbenega življenja in namenjeni tistim, ki niso umetniki, jih pa potrebujejo za uravnovešanje svojih lastnih duhovnih nagnjenj in za usklajevanje samega sebe z družbo in naravo,” je še dodala moderatorka dogodka. Pisanko iz srca pa je blagoslovil tudi šentjurski župnik Mitja Markovič. Za kulturno popestritev dogodka pa so poskrbeli pevci Vokalne skupine 7 de’ci.
Razstava pisank
Vendar dogodka še z odkritjem nove skulpture še ni bilo konec saj go ga spremljali še dve razstavi. Prva je bila mednarodna razstava pirhov v Galeriji Zgornji trg Šentjur z naslovom Umetnost na pirhih in druga fotografska razstava, ki so jo zaradi vetra prestavili v samo cerkev. Ob tem so združili moči člani Društva likovnih ustvarjalcev Rifnik Šentjur, ki so slikarska platna zamenjali z jajci, k sodelovanju pa povabili članice likovnega študijskega krožka na Ljudski univerzi Šentjur in Likovni klub DUGA Pitomača iz sosednje Hrvaške. Posledično je nastala čudovita mednarodna razstava pirhov, ki so prava umetniška dela in nudijo obilo užitkov ob ogledu. Fotografska razstava pirhov je nastala v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Šentjur in JSKD območno izpostavo Šentjur, umetniške fotografije razstavljenih pirhov pa so delo avtorice Andreje Martinović. (Jure Godler, foto: Jure Godler, Tomaž Kolar in Tone Kukovič)