Celovec, 4. 2. 2024 – Morebiti je čas, da simbol preživetja ponovno ovrednotimo in postavimo na piedestal spoštovanja. Medtem ko nekje ni kruha, drugod pristaja v smeteh. Naj simbolika neskončnosti, ujeta v olimpijskih krogih, spomni, da izhajamo iz narave, žitnega klasa, zemlje, gibanja, čebeljega opraševanja, da nas vse to določa in nas na tak način zbudi iz zaspanosti.
Minuli vikend je v Celovcu potekalo mednarodno tekmovanje Gast Expo 2024 v kulinarični artistiki. Šentjurčanka Klavdija Simler, ki prihaja s Planine pri Sevnici, se je na tekmovanju predstavila s tradicionalno slovensko kulinariko, ki je morda že kje pozabljena. Pripravila je kruh poprtnik, malo bolj svečan, ki pa je bil vreden srebrnega priznanja in srebrne medalje.
Sestavljen iz 100 delov
Morebiti je še čas, da se zavemo naravnega ravnovesja, ki zahteva pravo mero vsega: tekmovalnosti, spoštovanja, marljivosti, počitka, darežljivosti in hvaležnosti. »S svojo artistiko sem v gledalcu želela zbuditi željo po ravnovesju. Delo sem simbolično povzela po slovenskem tradicionalnem kruhu poprtniku,« pripoveduje Klavdija Simler. Kot pravi, je vanj vložila nešteto ur učenja, 40 ur dela in ga sestavila iz več 100 delov.
Predstavila je kruh bogate zgodovine in želje sedanjosti. Okrasila ga je z vrtnicami, ki predstavljajo rožni vrtiček, ki nas navdaja s srečo. Na njem marljive čebele nabirajo med in ga hranijo v satje za naše zdravje. Dodala je pšenično klasje, da bi bilo obilo hrane za vse. Med klasjem in rožami sedijo ptice miru, ki jih pošilja v svet. Na vrhu je venec iz lovorovih in hrastovih listov, ki se tradicionalno uporabljalo za nagrajevanje zmagovalcev na različnih tekmovanjih. Leta 1884 je v Franciji Šentjurčanka, nečakinja slavne glasbene družine Ipavcev, prejela to čast za svoje petje. 140 let kasneje bo Francija spet priča honoitu, ki gosti olimpijske igre. Cel poprtnik je narejen iz testa in prav vse na njem je užitno (Klavdija Simler).