Šentjur, 29. 3. 2023 – Župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci se je danes udeležil seje sekcije občin s sedežem upravnih enot na temo napovedane reorganizacije UE. Ob tem deli stališča Skupščine občin Slovenije, po katerih je omejevanje dostopnosti do upravnih storitev s projektom ukinjanja upravnih enot nedopustno.
Predstavniki članice Skupnosti občin Slovenije so se udeležili tudi nujne seje Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, pri tem so občine izrazile skupna stališča in pričakovanja. Te pričakujejo predvsem nezmanjšano dostopnost do storitev države v lokalnem oz. lokalnem okolju. Zavedajo se, da je digitalizacija upravnega poslovanja nujna in pomembna za razvoj, obstajajo pa ključne infrastrukturne omejitve. Izpostavljajo, naj se postopki s predvideno reorganizacijo ne podaljšujejo ter opozarjajo na posledice potencialnega zmanjševanja delovnih mest. Predvsem želijo članice skupnosti, med katerimi je tudi Občina Šentjur, biti aktivno vključene v proces preoblikovanja organiziranosti države na terenu, saj bodo posledice slabih/dobrih rešitev nosile prav one in njihovi občanke in občani.
Župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci je kot predstavnik Občine Šentjur ter reprezentativnih skupnih organov ves čas aktivno vključen v pogovore in pogajanja s predstavniki ministrstev Vlade RS. Poleg stališč Skupnosti občin Slovenije izpostavlja še naslednje: »Ne strinjam se z reorganizacijo upravnih enot, ki bi kakorkoli zmanjševala dostopnost javnih storitev. Z vidika naše občine, ki sodi med večje v državi ter poselitveno in geografsko zelo raznolike, je delo Upravne enote Šentjur pri Celju velikega pomena.
Poznavanje okolja
Zaradi specifike sta osebni stik in poznavanje lokalnega okolja prednost in dodana vrednost uslužbencev, ki ju ni mogoče »prerazporediti« po splošni statistiki upravnih postopkov. Tako zaposleni upravnih enot kot občin smo namreč vmesni izvedbeni člen v kopici zakonodaje in posrednik med birokratskimi postopki ter končnimi uporabniki. Zato glede predlogov reorganizacije upravnih enot menim ravno obratno; dostopnost storitev bi bilo potrebno povečati in postopke poenostaviti. To bi moral biti cilj kakršnihkoli sprememb in zato pričakujemo, da bomo v nadaljnjih pogovorih ključni sogovornik vlade. Praktični vidik in izkušnje občin v tem primeru ne smejo biti spregledane.«
Kot še dodaja, so se občine v preteklosti že soočale z velikim nezadovoljstvom prebivalcev ob ukinjanju storitev bančnih in poštnih uradov, zatem tudi krčenj na področju delovanja določenih organov državne uprave. Občina Šentjur v teh primerih v okviru pristojnosti zmeraj reagira v prid dobrobiti občank in občanov, saj je z vidika ljudi nadaljnja centralizacija nesprejemljiva, še posebej ob strateških ciljih ohranjanja poselitve in razvoja podeželja. Župani pa pričakujejo sodelovanje z državo v smeri izboljšanja in prilagoditve uporabnikom občin v obstoječih upravnih enotah. (vir: Občina Šentjur)