Šentjur. 2.4.2014 – Odgovor direktorja ŠCŠ, mag. Branka Šketa, objavljamo v celoti:
Šolski center Šentjur izobražuje dijake in študente na področju prehranske verige na nižjem poklicnem, srednjem poklicnem, srednjem strokovnem, poklicno tehniškem in višješolskem izobraževanju. Smo šola z več kot stoletno tradicijo. Pouk se je na takratni Kmetijski šoli začel 3. januarja 1910. Prizadevanja za ustanovitev tovrstne šole s slovenskim učnim jezikom na Štajerskem so se začela že leta 1903. Šolski center Šentjur je danes zavod z dvema organizacijskima enotama, Srednjo poklicno in strokovno šolo ter Višjo strokovno šolo. Lahko se pohvalimo s srednješolskimi in višješolskimi študijskimi programi s področja kmetijstva, živilstva, naravovarstva, gostinstva in turizma.
Na Šolski center Šentjur je vpisanih 723 udeležencev izobraževanja. Poleg tega Šolski center Šentjur obiskujejo še drugi udeleženci izobraževanja, in sicer na različnih področjih, kot so: izredno šolanje v Srednji poklicni in strokovni šoli, šola vožnje, razni tečaji in seminarji. V sklopu Srednje poklicne in strokovne šole deluje tudi dijaški dom, ki je namenjen bivanju dijakov in študentov 24 ur na dan.
O pločniku
Ob regionalni cesti iz smeri Bezovje proti centru mesta Šentjur (Cesta na kmetijsko šolo) je potekala izgradnja pločnika. Ob začetku gradnje smo bili prepričani, glede na to, da nas ni nihče o ničemer obvestil niti nas prosil za soglasje, da bo na koncu pločnika pri naši ograji prehod za pešce na drugo stran ceste na obstoječi pločnik, ki je povezan do centra Šentjurja in avtobusne postaje. Izvajalci so ob začetku gradnje pločnika, ne da bi koga obvestili, na šolskih površinah napravili deponijo, vendar smo kljub vsemu našli skupno rešitev. Prekopavali so tudi našo zelenico ob šoli, za katero smo ureditev financirali iz lastnih sredstev. Na dvorišče so pripeljali gradbene stroje in vozila ter izvajali gradbena dela brez kakršnegakoli vprašanja ali soglasja. Kljub temu tu nismo videli večjih problemov, ker se v končni fazi da vse vzpostaviti v prvotni položaj.
Kasneje smo opazili, da nameravajo pločnik speljati preko našega šolskega dvorišča, kar pomeni, da bo šolsko območje postalo del javne poti. Zanima nas, kako je nastajal projekt, če je, in to brez nas, ki naj bi bili soudeleženci projekta poteka pločnika. S težavami glede varnosti smo se pred leti že soočali (druga stran šole), a smo jih kasneje rešili z varnostniki (s pomočjo sofinanciranja ministrstva za šolstvo), varnostnimi kamerami in izdelavo sistema avtomatizacije drsnih vrat z daljinskim odpiranjem.
Ker ne želimo ponovnega žarišča problemov na področju varnosti dijakov in študentov, smo pot skozi dvorišče na novonastalem pločniku zaprli z ograjo oziroma vrati. V primeru, da bi pločnik potekal preko šolskega dvorišča, bo moteno parkiranje vozil Šolskega centra Šentjur in vozil obiskovalcev ter uslužbencev tega centra, ovirani bodo prehod v sadovnjak, intervencijska pot v primeru požara, postavitev različnih premičnin in kar je najpomembnejše, ogrožena bi bila varnost naših dijakov, študentov in nenazadnje tudi zaposlenih ter obiskovalcev naše šole (pločnik uporabljajo tako pešci kot tudi kolesarji), kršeno pa bi bilo tudi načelo motenja zasebnosti. Prevzemanje te odgovornosti v primeru sporov oz. nesreč si ob vse večjem zapiranju šol, zaradi mladoletnih dijakov, ne znamo predstavljati. Mi te odgovornosti zagotovo ne moremo prevzeti, kajti te površine so bile od nekdaj šolsko dvorišče in tako naj tudi ostane. Naših dijakov in študentov namreč ne moremo izpostaviti nevarnosti samo zaradi varnosti tistih udeležencev v prometu, ki bi koristili pločnik, speljan preko šolskega dvorišča.
Za varnost gre
Nikoli in nikakor ne moremo dopustiti zmanjšanja varnosti predvsem naših mladoletnih dijakov v našem šolskem okolišu in na dvorišču, in pri tem ne bo pomagalo niti izsiljevanje. Verjetno pa se tudi uporabniki te poti preko dvorišča naše šole ne bi dobro počutili pri uporabi le tega. Z ureditvijo novega pločnika se je izboljšala varnost občanov ob prihodu do naše ograje, kajti prej so lahko uporabljali le cesto brez pločnika. Od tu naprej pa moramo najti novo, drugačno rešitev.
Za lažjo predstavo nastale situacije bomo na kratko predstavili nekaj dejstev. Spomeniško zavarovani kompleks Šolskega centra Šentjur na južni in vzhodni strani omejuje ograja. Na vzhodni strani nikoli ni bilo pločnika ali drugega prehoda, ampak zatravljena brežina, ki smo jo kosili. Novozgrajeni pločnik, ki prihaja iz vzhodne strani, se trenutno izvedbeno zaključuje s klančino, ki se konča ob vzhodni ograji Šolskega centra Šentjur. Ograja na južni strani šolskega kompleksa, ki je spomeniško zavarovana, zagotavlja varnost pred prometom na regionalni cesti vsem udeležencem izobraževanja, med katerimi so mladoletni dijaki, študenti in ostali. Enako vlogo ima tudi ograja na vzhodni strani.
Iz navedenih dejstev bi odstranitev ograjnega elementa na vzhodni ograji predstavljala bistveno zmanjšanje varnosti za vse udeležence izobraževanja. Navedemo naj, da v nastali situaciji aktivno sodelujemo pri iskanju ustrezne rešitve, vendar želimo izraziti tudi obžalovanje zaradi zamujene priložnosti, da bi bila šola že v izhodišču povabljena k sodelovanju pri načrtovanju in pripravi dokumentacije. Prepričani smo, da bi že v tej fazi našli ustrezno rešitev za vse udeležence. Kljub temu smo še vedno pripravljeni iskati ustrezno rešitev, ki ne bo zmanjševala varnosti vseh udeležencev izobraževanja. Naša dolžnost, poslanstvo in obveza je zagotavljanje maksimalne varnosti vseh navedenih udeležencev izobraževanja.
Šolsko dvorišče med stavbo in spomeniško zavarovano južno ograjo se občasno uporablja za prehod delovnih strojev do šolskega sadovnjaka in vinograda za izvedbo praktičnega pouka ter predstavlja tudi pot za intervencijska vozila, zato ni primerno za javni promet. Z omogočanjem javnega prometa preko dvorišča Šolskega centra Šentjur se ogroža varnost vseh udeležencev izobraževanja, med katerimi so v glavnem mladoletni dijaki, pa tudi študenti in ostali, ki bi poiskali najkrajšo pot do avtobusnega postajališča na nasprotni strani cestišča, kjer ni označenega prehoda za pešce. Sedaj v ta namen uporabljajo semaforiziran prehod preko regionalne ceste.
Za varnost dijakov in študentov, pa tudi občanov tega območja, smo predlagali drugačne rešitve od dosedanjih Občini Šentjur( dne 6. 11. 2013) in Direkciji za ceste (dne 11. 2. 2014) .
-
Omejitev hitrosti na 50 km na uro ali prestavitev prometnega znaka za naselje Šentjur za cca 400 metrov proti Grobelnem ter radarsko opozorilo hitrosti.
-
Vzpostavitev prehoda za pešce na koncu novega pločnika, verjetno z utripajočo rumeno lučjo na že obstoječi pločnik na drugi strani ceste, ki je že povezan s centrom Šentjurja ali ureditev pločnika pod ograjo.
Zaradi ohranjanja in zagotavljanja varnosti se ohrani sklenjenost vzhodnega dela ograje in se ne dovoli uporaba dvorišča za javni promet. V kolikor se izrazi želja lokalne skupnosti, lahko šola sodeluje pri iskanju ustrezne rešitve za vse udeležence, vendar ne na račun zmanjšanja varnosti vseh udeležencev izobraževanja, med katerimi so mladoletni dijaki, študenti in ostali.
Ta problematika je bila obravnavana na organih šole – Svet staršev, Učiteljsko-vzgojiteljski zbor, Predavateljski zbor, Študentski svet in to stališče soglasno sprejeto na Svetu zavoda. Upamo, da je javni interes vzpostaviti varnost za vse udeležence na tem območju, zato želimo, da delovno energijo usmerimo v reševanje varnosti, ne pa v izsiljevanje in vztrajanje, izpeljati pločnik preko dvorišča Šolskega centra Šentjur. S tem bi namreč odprli ogromno novih težav in problemov. (mag. Branko Šket)