Šentjur, 5. 11. 2016 – Člani Društva Zgornji trg iz Šentjurja so na oder Ipavčevega kulturnega centra pripeljali pušeljc nastopajočih. Od mladih do starih, od petja pa do folklore se je predstavilo na šentjurskem odru. Uvodoma so nastopili pevci in pevke zbora Društva Zgornji trg, ki so bili tudi gostitelji srečanja. Prireditev sta poleg voditeljce Polonce Jazbinšek vodila še Blažej in Nežica, lika iz Slomškove knjige. Rdeča nit prireditve pa je bila kulturna dediščina in očuvanje te. V veznem tekstu se je njegov avtor Franc Pevec, ki je prevzel tudi organizatorske niti prireditve, spraševal o obstoju Slovenca brez kulturne zapuščine. Vseeno pa je vmes bil toliko piker, da so poslušalci zastrigli z ušesi. Izpostavil je, da pri nas ni pozitivnega odnosa do kulturne dediščine in življenjske indentitete ter da se namesto večglasnega petja vedno bolj uvaja enoglasno petje (!?), slovenske besede nadomeščamo z “nelepimi” tujimi besedami, katerih pomena večina niti ne pozna …
Na prireditvi so nastopili mladi folklorniki iz OŠ Gorica pri Slivnici, citrarke Jasmine Levičar s pevskim zborom učencev iz OŠ Hruševec Šentjur, harmonikarski orkester Glasbene šole Mlinar, Podokničarji s Ponikve, mladi Šentjurski muzikanti, Ljudski pevci iz Dramelj, humorista Artiček in Žurej, Ljudski pevci s Prevorja, Mladinska folklorna skupina Lintvar, MoPZ skladateljev Ipavcev Šentjur, Jesensko cvetje in gostje iz Šoštanja – Oglarji. Tako se je na odru zvrstilo kar 130 nastopajočih, med njimi tudi veliko otrok, njihovi starši pa so do zadnjega kotička zapolnili šentjursko dvorano.
Na koncu je vodja izpostave JSKD OI Šentjur Nastija Močnik podelila posebna priznanja za ohranjanje in negovanje slovenske kulturne dediščine. Priznanja so prejeli Ljudski pevci iz Dramelj, Mladinska folklorna skupina Lintvar, ljudski pevci Jesensko cvetje, ljudski pevci Podokničarji in Ljudski pevci s Prevorja. “To je sicer le list papirja, ki sam po sebi ne pomeni dosti za to, kar te skupine dejansko delajo – ohranjajo stare ljudske napeve, plese in običaje, ki znajo čez par desetletij izginiti z našega prostora, kar pa bi bila seveda velika škoda. Zato jih je treba pri njihovem delu kar se da spodbujati – tudi z organizacijo takšne prireditve, kot je današnja, za kar nocojšnjim organizatorjem že zdaj čestitam. Ohranjanje etno zapuščine je velika odgovornost in v občini Šentjur imamo to srečo, da se z njo ukvarja kar precej ljudi. Svoj čas in energijo usmerjajo v področje, ki izgublja na veljavi predvsem med mlajšimi generacijami, zato nas še posebej veseli, kadar se s prepevanjem ljudskih pesmi ali folklornim plesanjem začnejo ukvarjati mladi,” je povedala Močnikova. Po prireditvi pa je sledilo druženje v avli IKC. (Jure Godler)