Šentjur, 22. 2. 2025 – Kot zadnji zborov članov prostovoljnih gasilskih društev so se v Gostišču Bohorč sestali gasilke in gasilci iz Šentjurja. Lansko leto je bilo za šentjurske gasilke in gasilce še posebej slavnostno, saj so obeležili 150 letnico delovanja društva, ob tem izvedli številen spremljevalne dogodke, kot so si jih zadali. Polet tega so posodobili vozni park tudi z novim avtomobilom MAN GVC2. Uvodoma je zbrane pozdravila predsednica društva Damjana Čakš, ter se zahvalila vsem članom, kot tudi drugim, ki stojijo društvu ob strani. “Trdim, da smo lahko ponosni na našo uposobljenost in pripravljenost, saj veliko vlagamo b izboraževanje, v osebno in skupno zaščitno opremo ter gasilsko tehniko,” je povedala.
“Društvo je v času obstoja strmelu k napredku. Humanost, požrtvovalnost, pomoč, prijateljstvo, pogum so besede, ki povezujejo gasilce in verjamem, da bodo temelj dela tudi v prihodnosti,” je svoje poročilo začel poveljnik društva Danilo Matuš. V letu 2024 je v društvu delovalo 36 operativnih članov, ki je opravilo 55 intervencij, to je v okviru povprečja zadnjih 5 let. Kot je v praksi zadnja leta so prednjačile intervencije, kjer so gasilci nudili tehnično in drugo pomoč, zaradi tega so izvozili kar 23-krat. Osemkrat so intervenirali zaradi poplav, štirikrat zaradi vetroloma in dvanajstkrat zaradi požarov. Poveljnik pa je izpostavil, da so letos imeli tudi 5 nepotrebnih oz. lažnih intevencij.
Starejše gasilke na državno tekmovanje
V vseh intervencijah je sodelovalo 495 gasilcev, ki so skupaj opravili 1061 ur prostovoljnega dela. Če bi te ure ovrednotili po uradnem ceniku GZS, bi zneslo 58.043 evrov. Kar 15 operativnih gasilcev pa se je udeležilo raznih tečajev na izobraževalnem centru GZS. Ekipe so se udeležile različnih gasilskih tekmovanj. Povprečno so se uvrstile v zlato sredino, razen starejših gasilk, ki so zmagale na občinskem tekmovanju, na regijskem so bile druge in poleti se bodo udeležile tudi državnega tekmovanja.
Šentjurski gasilci pa so bili aktivni tudi na dežurstvih, požarni straži, delo v domu, tekmovanjih, operativnih vajah, urejali so okolico gasilskega doma in sodelovali pri prireditvah. Skupaj z intervecijami so opravili 4.732 delovnih ur. V povprečju je vsak aktivni član opravil 85 ur. Čeprav na zboru niso poimensko izpostavili nabolj delovnih članov, pa je prav, da izpostavimo vsaj tiste, ki so opravili več kot 200 prostovoljnih ur v letu 2024. To so bili družina Juršinič (Jurij, Silva, Jurij ml. in Klemen), Andrej koprivc, Anton Kukovič, Danilo Matuš, Peter Oblak, Gašper Pajk in Karel Zgonec.
Priznanja
Podelili so tudi prinznja za dosežene gasilske specialnosti. Andrej Koprivc je zaključil izobraževanje za gasilskega inštruktorja, Ministrstvo za obrambo RS je podelilo potrdilo Danilu Matušu, za dopolnilno usposabljanje za uporavljanje nalog zaščite, reševanja in pomoči z uporabo zrakoplova modul B, za specialnost notranjega gašenja modu A so podelili potrdilo Juriju Juršiniču in Adrijani Pajk. Specialnost nosilcev dihalnih naprav so opravili Gašper Pajk, Zdenka Kerš, Klemen Juršinič in Žan Burič.
V imenu Gasilske zveze Šentjur je zbrane gasilce pozdravil namesnik poveljnika Dejan Hribernik, ki se je društvu zahvalil tudi za vestno opravljanje intervencij, ki jih je bilo kar 55, kar je skroraj polovica vseh intervencij opravljenih s strani vseh ostalih gasilskih društev pri nas. Zbrane je pozdravila tudi podžupanja Občine Šentjur Silva Koželj. “Vaša prizadevnost, usposobljenost in predanost so vredni vsega spoštovanja. Občina Šentjur se zaveda pomena gasiljstva in bomo tudi v prihodnje podpirali vaše delo, razvoj in usposabljanje, saj brez močnega gasiljskega društva ni varne in povezane skupnosti,” je povedala podžupanja. Zbor šentjurskih gasilcev, ki ga je vodil delovni predsednik Milan Kukovič, so zaključili v sproščenem vzdušju in druženju članov. (Jure Godler)