Dobrina, 1. 3. 2025 – V soboto je društvo Izviri Dobrina izvedlo svoj redni letni občni zbor, na katerem so pregledali dogajanje preteklega leta ter z zastavljenimi cilji letošnjega že začeli pisati novo ustvarjalno in pestro leto. Uvodoma je vse lepo pozdravila predsednica društva Danica Recko, za kulturni program pa je poskrbela Zala Bobek.
Vsako leto od ustanovitve društvo organizira kulturno-športne prireditve, ki jih izvede skozi vse leto. Kot prvi dogodek v letu je na sporedu tradicionalni Valentinov pohod, ki je vsako leto odlično obiskan. Prvomajsko budnico v njihovih krajih izvede Pihalni orkester iz Šentjurja in Rončki bojlerjaši, ki prebudijo krajane. Tradicionalna Dobrinska noč je prava tradicija z različnimi kulturnimi dejavnostmi. Ob tem je vedno na ogled spominska soba Daniela Artička, razstavno-prodajni kotiček Društva Izviri Dobrina, razstava umetniških del Lepote Žusma, ustvarjalne delavnice za otroke, prikaz vožnje vlakcev južne železnice, prikaz starih običajev, kot so predenje iz apakine volne, luščenje koruze, kovačija, rezbarjenje in panoramska vožnja s kočijo, ki je bila fantastična popestritev. V Dobrini so s pomočjo Knjižnice Šentjur organizirali sodelovanje na Dnevih evropske kulturne dediščine 2024, z literarnim sprehodom po sledeh Alme M. Karlin. Po uvodnem predavanju Jerneje Jezernik so se člani sprehodili po tematski poti iz Dobrine na Žusem in brali odlomke iz knjige Peš po domačih krajih.
V jesenskem času so člani v sodelovanju z Društvom Skrinja iz Šentjurja organizirali festival pršjač in tako poskrbeli za negovanje izročila priprave pršjač na Kozjanskem. »S pomočjo soorganizatorke Tanje Gobec želimo skozi izmenjavo izkušenj pripraviti opis te edinstvene dobrote in jo skupaj vpisati v Register nesnovne dediščine Slovenije, da bi ostala v spomin tudi prihodnjim generacijam,« je povedala predsednica Danica Recko. Na domačiji Žafran v Dobrini so izvedli prikaz vzgoje, vzdrževanje rezi sadnih dreves, ki jo je s tovrstnega področja vodil Adrijan Črnelč iz Javnega zavoda Kozjanskega parka Podsreda. Sodelovali so s Turistično zvezo Slovenije na sejmu Alpe Adria.
Skrb za ohranjanje kulturne dediščine
Poleg redne dejavnosti imajo v Dobrini tudi skupino Dobrinske predice. Skupina je v skromni zasedbi, a si prizadevajo za ohranitev kulturne dediščine naših babic, ki so predle in pletle oblačila. Naš kraj obišče vedno več turistov in presenečeni so nad GUP Žusem in kulturno dediščino ter gostoljubnimi kraji. V Občini Šentjur so pod vodstvom Judite Mathans Šarlah naredili zloženke z naslovom Partizanska bolnica R6 Javoršica. S podatki so pomagali tudi članice in člani v društvu. Ta bolnišnica iz naših krajev med vojno leta 1944 ni bila izdana in je še danes ohranjena in obnovljena. V letih 2001 in 2002 si je Mladi form ZLSD Šentjur Kozjansko zadal nalogo, da pomaga uresničiti projekt obnove bolnišnice, kar je bila dolgoletna želja ZB NOB Šentjur in KO Loka pri Žusmu. Tako je bolnišnica odkrila tančico svoje skrivnosti ter je v ponos in poduk zdajšnjim in poznejšim generacijam. Po toliko letih pa je dobila tudi informativno zloženko, ki je na voljo turistom, ki obiščejo naš kraj in se zanimajo za dediščino naših prednikov.
S pobratenim Turističnim društvom Šentilj pri Velenju vsako leto dobro sodelujejo na salamijadi. Tokrat so si pridobili štiri pokale, od 12. Ocenjevali so salame in budjole. Pri nas je odlično podnebje za suhomesne izdelke. V sodelovanju s pobratenim Turističnim društvom Velenje ocenjujejo lepo urejeno okolje in dom, v naslednjih kategorijah: kmetije, starejše kmetije, zasebne hiše in javni objekti. Projekt se imenuje »Moja dežela lepa in gostoljubna«. Vsako leto spodbujajo prebivalce, da po svojih močeh urejajo svoje domove, vrtove in kmetije, da lahko sami največ prispevajo k lepo urejenemu kraju, v katerem živimo, z geslom »Turizem smo ljudje«. Pridružujejo se vsakoletni čistilni akciji, ki jo organizira Krajevna skupnost Loka pri Žusmu v sodelovanju z vsemi društvi.
Vrednote, ki pomenijo veliko
Na Miklavžev večer so z veseljem slovesno praznovali novo pridobitev, saj so v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Loka pri Žusmu tukaj v Dobrini postavili simbolne zastave: slovensko, evropsko, občinsko in krajevno. Krajevno zastavo so medse spoštljivo prevzeli krajani, leta 2005 je bila pripravljena zasnova in opis grba ter zastave, kar je bilo delo predsednice Danice Recko. Po razvitju zastav so prižgali praznične luči ter dogodek nadaljevali ob druženju o vrednotah prazničnega decembra. Poleg pestrega dogajanja v preteklem letu pa v sklopu društva delujejo tudi tri sekcije, ki so na svojih področjih zelo aktivne in marljive. V sekciji delujejo Fantje z Žusma, Megaliti z Žusma in Furmani veterani.
Tudi za letos si je društvo že začrtalo nove cilje in dolg seznam aktivnosti, za katerega so prepričani, da bo v večini realiziran. Aktivno in nadvse dejavno društvo podpirajo mnogi krajani, med drugim tudi Občina Šentjur, ki je vesela in ponosna, da društvo skrbi za mnoge aktivnosti ter ohranjanje kulturne dediščine znotraj naših krajev. Društvu Izviri Dobrina s predsednico Danico Recko na čelu idej in novega zagona po marljivem delu nikoli ne zmanjka, kar opazijo ne samo krajani in občani, ampak tudi ljudje, ki prihajajo iz sosednjih krajev in sosednjih občin. (Tjaša Ferlež, foto: Franci Hrovatič)