Šentjur, 20. 3. 2025 – Tudi Slovenci praznujemo 21. marca svetovni dan poezije. Kot edini evropski narod praznujemo tudi kulturni dan, ki ga ne slučajno imenujemo tudi po našem največjem pesniku. Zato so organizatorji JSKD OI Šentjur, Knjižnica Šentjur in Literarno društvo Šentjur pripravili večer, ki je bil posvečen prav poeziji, s katero skozi barvne besede, ujeto ritmiko zvokov, poeti osvobodijo svoje misli ter si olajšajo dušo. Zato so na šentjurski oder IKC-ja povabili Boštjana Dermola, glasbenika, avtorja, producenta in pesnika, ki je z glasbeno skupino Nude zaznamoval bogato 32-letno kariero. Zadnja leta se predstavlja v samostojni glasbeni poti, kjer raziskuje svojo umetniško vizijo ter izraža svoja čustva skozi poezijo in glasbo. V sproščenem pogovoru se je z njim pogovarjal Jure Godler, vodja izpostave JSKD Šentjur.
Na odru pa so se jima pridružile še tri recitatorke, ki so razgalile poetovo dušo in se zagotovo dotaknile tudi duše poslušalcev – Lučka Palir, Kvirina Martina Zupanc in Sara Godler. Dermol je že na začetku odgovoril na vprašanje, ki se vsaj v pogovoru z njim največkrat ponavlja – kaj se dogaja s skupino Nude, ki je nekako poniknila skupaj s korono. Pravi, da skupina trenutno hibernira, niso pa razpadli, ampak za vsakega glasbenika teče življenje drugače, zato so se njihove poti tudi malo razšle.
Poezija o pogrešanju in žalosti
Dermol je pred dvemi leti izdal pesniško zbirko z naslovom Triologija, ki pa ni njegova prva pesniška. Prva je izšla že več kot dvajset let nazaj z naslovom Med tilnikom in čelom. A tudi v vmesnem času ni počival – v tem času naj bi izšle še dve pesniške zbirke, za katere se avtor ni nikoli odločil. “Če teh pesmi ne izdaš v tistem času, se zgodi, da izgubijo nek naboj ali aktualnost, spremeniš pa se tudi kot človek in se ne identificiraš več z vsebino, zato sta tisti dve ostali v predalu,” je povedal spretni sogovornik. Priznal je tudi, da tudi Triologije ni imel namena objaviti, ampak ga je v to prepričal urednik Matej Kranjc, ki je tudi Dermolov batranec. Skupaj sta iz več kot 300 pesni izbrala tiste, ki so večnost dočakale v pesniški zbirki.
Svojo zbirko opiše kot dialog, ki je v resničnem življenju zastal. “To je obdobje odtujenosti, iskanje nekega smisla, je ostanek te terapije in notranjih monologov, ki je dobil svojo zunanjo formo,” je povedal. Boštjan Dermol, ki je v življenju moral prestopiti tudi izgubo svojih najbližjih. Ob tem pa se je pesnik vedno vračal na tiste prijetne spomine, spomine na kraje, obalo, morje, Celje, železniško postajo, poroko … “Pesniška zbirka na vsakem koraku ohranja optimizen in na to luč na koncu. To niso odgovori, to so vprašanja,” je dodal glasbenik.
Album Q
V pogovoru sta se dotaknila tudi Dermolovega samostojnega glasbenega albuma z imenom Q. Ta je izšel pred enkaj dnevi in je še zelo vroč in svež. Črko Q pa so si organizatorji izposodili tudi za naslov pesniškega večera. Ravno o tem pa je tudi tekla beseda – Q, kot kratica iz angleške besede question ali vprašanje, Godler, pa si je črko Q simpatično natisnil na majico, ki jo je nosil. “Q tudi pomeni damo v šahu, fizikalno označuje toploto in moč, ter seveda vprašanje, vse to se dopolnjuje z vsebino tega albuma, ki sem ga zaključil po petih letih,” je dodal avtor. Kot zanimivost pa je Q poleg zgoščenke izšel tudi na vinilni plošči, katere popularnost vedno bolj raste. Sta pa tako zgoščenka in vinilka v izdani omejeni količini.
Tokrat pa je za glasbeni vložek pesnik in glasbenik poskrbel kar sam. S sabo je namreč pripeljal svojega glasbenega sopotnika in odličnega kitarista Macota – Tomaža Tropa. Skupaj sta zaigrala nekaj avtorskih skladb, pod katere se z besedilom podpiše Boštjan Dermol, pod glasbo pa Maco. V spletu glasbe in poezije so pesniški večer pripeljali do konca. V čast slovenskemu prazniku pa so organizatorji pripravili tudi odprti mikrofon, kjer so imeli možnost svojo poezijo prebrati tudi obiskovalci. (Jure Godler)