Kaj se trenutno dogaja v Dobju?
Proračun še vedno ni sprejet. Nismo imeli niti predlogov. Prva napaka je ta, da se občinski svet sestane na obdobje štirih mesecev ali celo redkeje. Opravimo le minimalno število, toliko, da zgolj zadostimo statutu in poslovniku občine – to je absolutno premalo. Kar se tiče finančnega stanja, pa tretjino sredstev porabimo za delovanje župana, občinskega sveta in občinske uprave, tretjino namenimo investicijam, potem pa skoraj ne ostane nič. Naša mala občina dolgo ne bo več mogla funkcionirati takšna, kot je.
So takšne mikroobčine, kot je Dobje, smiselne?
Ne. To je bila velika napaka prejšnjih političnih sistemov, ki so dovoljevali, da so se takšne občine sploh ustanovile. Občina s 1000 prebivalci nima nobene perspektive v delovanju. Če želimo črpati sredstva, se moramo povezovati, kar se pa ne, ker se bojimo za svoj kupček denarja. Ali pa moramo varčevati več let. Mislim, da ni prihodnosti za majhne občine. Jaz odkrito izražam dvom v tem, da naslednje volitve za župana občine Dobje sploh še bodo. Računam pa nekje najdlje še pet let. Čeprav pljuvam v lastno skledo. Obstoj manjših občin je vprašljiv.
Če bi Dobje ostalo KS, bi bilo kaj boljše?
Tega si sicer ne upam trditi, ker naj bi bile izkušnje tistih, ki so se zavzemali za občino, slabe. Trdijo, da nismo dobili toliko sredstev, kot bi jih morali. Da nam je zdaj boljše. Verjamem, da output v investicijah v KS ni bil manjši, kot je trenutno v okviru občine.
Kakšna je vaša rešitev?
Združevanje bodisi s Šentjurjem bodisi z drugimi manjšimi občinami v regiji, kot so Kozje itd., v prvi fazi v delovanju skupnih občinskih uprav. Seveda pa mora biti interes tudi z drugih strani. Pri majhnih občinah je župan dobesedno »šerif« v svojem območju. Ljudje se bojijo izgubiti trenutne položaje, ki jih zagotavlja občina. Ne zavedajo pa se, da tu ni prihodnosti. Potrebno bi bilo prestrukturirati občinsko upravo, saj pri nas dve zaposleni izvajata skoraj isto delo kot v Šentjurju 40 ljudi.
Kako ocenjujete mandat trenutnega župana v Dobju?
V tem času je bilo narejenega zelo malo. Največji projekt, ki bi lahko bil izveden, je bila obnovitev stare šole, vendar smo ga z občinskim svetom pravočasno zablokirali, saj bi lahko bil poguben za finančno stanje občine v prihodnje. Edini celi projekt je vodovodna oskrba, kjer sodelujemo z Občino Šentjur. Pri večini projektov pa smo bili tako neuspešni.
Kako lahko občina sploh deluje, če je v opoziciji pet svetnikov, v koaliciji pa dva?
Kot predstavnik občine moraš biti zelo samovoljen in trdoglav, če želiš s takšno manjšino delovati. Naš trenutni župan je izredno samovoljen in mu tudi uspeva. Opravlja določene naloge, ne da bi se odločalo na občinskem svetu. Kot vemo, je že dejansko tudi tožil občinski svet. Občinski svet je trenutno le formalna struktura. Pri nas je še vedno veliko nalog izpeljanih »po domače«.
Ali lahko župan posluje mimo občinskega sveta?
Zagotovo. Nadzorni odbor je opravil določene preglede Občine in ugotovil marsikatero nepravilnost. Poslujejo zelo netransparentno in še z večjo samovoljo. Več projektov je narejenih brez uporabnih ali gradbenih dovoljenj. Prav tako mislim, da smo neuspešni na razpisih, ker so morda napisani v smeri, da ne dobimo sredstev.
Če bi bila županja, katere stvari bi nemudoma spremenila ali odpravila?
Absolutno bi spremenila ta problem z vodovodom in ustanovila režijski obrat, kjer bi moral biti nekdo zaposlen za vsaj polovični delovni čas. Spremenila bi tudi delovanje občinske uprave. In bi jo prestrukturirala. Usmerili bi se v projektni menedžment. Okrepila bi sodelovanje s sosednimi občinami.
Kje vidite razvojni potencial Dobja?
Največji potencial je v tej neokrnjenosti in turizmu. Kaj drugega pa je že vprašljivo. Ekološkega kmetijstva v večjem obsegu kot trenutno ne moremo imeti. Turizem je povezan s Kozjansko domačijo, ki bi ga morali veliko bolj podpirati.
Bi se želeli poizkusiti tudi v profesionalni politiki?
V bodoče se vidim tudi v politiki. Ko enkrat stopiš noter, skoraj ne moreš več ven.
Bi po razkritju KPK še vedno sprejeli Jankovičevo ponudbo za kandidaturo?
Jaz sem sprejela kandidaturo celotne stranke in ne zgolj Jankoviča. Res je bil takrat on na vrhu. Mislim pa, da bi se sedaj odločila enako. Čeprav mi je kandidatura na PS listi prinesla več slabega kot dobrega, mi ni žal.
Kdaj bo nastal lokalni odbor PS?
Razmišljala sem že o tem, vendar trenutno še nimam stika s simpatizerji na Šentjurskem. Mislim, da trenutno še nismo pripravljeni na PS v Šentjurju. Vsaj za delovanje na lokalni ravni je PS prej ovira kot prednost. (G. A.)