Planina pri Sevnici, 17. 8. 2024 – Planina pri Sevnici se je sredi meseca avgusta znova pobarvala v barve svobode. Združenje borcev za vrednote NOB Šentjur je organiziralo dve prireditvi v počastitev 80. obletnice osvoboditve Planine in širšega Kozjanskega. V samem centru kraja so znova obiskovalcem odprli vrata stalne razstave Kozjansko žari in jih povabili k ogledu dokumentarnega filma v muzeju NOB na Planini pri Sevnici. Pred muzjem pa so razvstili nekaj fotografij, ki so bile neme pričevalke tistega časa, ki ga danes nekateri politiki izkoriščajo v svoj prid in načrtno spreminjajo zgodovinska dejstva. Za popestritev zbora obiskovalcev pa je poskrbela Pihalna godba iz Vrha nad Laškim.
Prvi del proslave se je odvil pred spomenikom padlim borcem na Planini. Tega so obnovili, da je znova zasijal v vsej svoji lepoti. Ob številnih praporjih in hrastniški revijalni četi partizanov, ki je redna gostja na tovrstnih prireditvah je spregovoril Anton Špan. Poudaril je, da se danes spominjamo dogodkov, ko se je sredi II. svetovne vojne na Planini in širšem Kozjanskem območju vzpostavilo osvobojeno območje. V šoli in na javnih mestih je je znova slišala slovenska beseda. “Na spomeniku NOB na Planini je zapisanih 117 žrtev vojne – taboriščniki, talci in partizani. Od tega jih je 21 bilo na tem mestu bilo tudi pokopanih,” je v svojem nagovoru povedal Špan. Predstavnika Združenje borcev za vrednote NOB Šentjur Ivan Dvoršek in Franja Vizjak sta v čast padlim pred spomenik položila venec in prižgala svečo.
Obnovili spomenik
Spomenik, katerega avtor je bil akademski slikar Zoran Didek, je bil postavljen leta 1953. Zaščitni zid in stopnice pa je leta 1979 dal anrediti Jože Špan, tedanji lastnik podjetja Tajfun. Letos so spomenik padlim borcem temeljito obnovili – s peskanjem obnovili črke – vseh zapisanih znakov je 2100, ter očistili betonsko pročelje. Obnovo je vodil restavrator Gregor Podkrižnik, na pomoč pa so priskočili tudi planinski gasilci. Vrednost celote investicije je bila 7.000 evrov, v jeseni pa se bo za spomenikom zasadilo še zeleno ozadje. K tej nujni prenovi so pripomogli Občina Šentjur, Občina Dobje, Krajevna skupnost Planina pri Sevnici, ministrstvo za obrambo, ter nekatera lokalna podjetja Tajfun, Montreiss, Asfalt Kovač, Beni Tehing, gradbeništvo Duraković itd … Za konec otvoritve pa je zapela tudi Marjetka Popovski, obiskovalci pa so se – nekateri tudi peš – podali proti Šentvidu pri Planini, kjer se je odvila osrednja spominska slovestnost. (Jure Godler)