Prevorje, 21. 2. 2025 – Anini večeri na Prevorju je prireditev, ki ima že zelo dolgo tradicijo. V sklopu petih prireditev navadno organizatorji iz vrst Kulturnega društva Prevorje medse povabijo različne goste – od župnikov, motivacijskih govorcev, krajevnih skuponsti, pevske ali gledališke skupine in tako uspešno barvajo kulturo v tem kraju. Tega se zavedajo tudi obiskovalci prireditve, ki so večinoma domačini in za vsako prireditev povsem zapolnijo večnamenski prostor Podružnične osnovne šole Prevorje. Anine večere tako pripravljajo že 17. leto. KD Prevorje pa zadnja leta vodi Marija Frece Perc.
Uvod v prireditev pa sta tokrat pripravila citrarka in pevka – Manca in Klara Ferlež iz Šentruperta nad Laškim, ki sta zaigrali in zapeli nekaj znanih popularnih melodij. Nastopata pa pod imenom Klasima. Tokratna osrednja gostja večera pa je bila zdravnica in raziskovalka Sanela Peresciutti, ki zase pravi, da je zaljubljena v Slovenijo. Rodom prihaja iz Bosne, kjer je diplomirala na Medicinski fakulteti v Sarajevu. Večino svoje mladosti je priževela za knjigami. Pravi, da se je preselila v Slovenijo, da si najde moža – Slovenca, kajti po vojni v Bosni primanjkuje tam moških. Res, ga je uspela najti – moj Gorenjc, ga naziva, se je tukaj poročila in dobila zanimiv “slovenski” priimek Peredciutti. Kako si ta priimek najlažje zapomniti – z besedno zvezo – “pere i šuti”.
Od smeha do solz in obratno
Peresciutti je v svojem dvournem predavanju govorila o komunikaciji, odnosih zaupanju, optimizmu in hiši zdravja. Mlada zdravnica je tudi raziskovalka in svoje znanje nadgrajuje na področju psihologije in psihoterapije ter teme, kot so komunikologija, mediji, politika, religija, medicina in limfna drenaža. V svojem predavanu je predstavila tudi svojo knjigo Spodbude za življenje. Odkrito je spregovorila o seksu, o odnosu do “svojega Gorenjca” in njunega štiriletnega otroka. Razgalila je svoje življenje in tudi njeno racionalno razmišljanje in skrb za zdravje – saj njuna družina živi v najemniškem stanovanju in niti ne razmišlja, da bi kljub svojemu statusu kupila lastno stanovanje in se zadolžila za nekaj desetletij življenja.
Veliko pozornost je namenila tudi umirajočim, s katerimi se srečuje kot zdravnica vsak dan. Njihove besede in neizpolnjenje zadnje želje pa si zapisuje in jih uporablja kot “gradivo iz prakse” in s tem spremlja tudi obžalovanja. Ko neumnosti in neposrečeno izrečene besede odtujijo prijatelje, zakonce in sorodnike do konca življenja. Spregovorila je tudi o krhanju odnosov med partnerji, ki jih ne znajo ali pa jim to preprečuje ego, popraviti. Občinstvo pa se je njenemu predavanju smejalo naslednji trenutek pa jokalo – in kot je Peresciuttijeva poudarila – tudi moški morajo jokati. Odličen pogovorni večer pa je lahko pozornemu poslušalcu tudi odprl oči in se zamislil. Po udardnem delu predavanja pa je sledila še pogostitev in druženje. (Jure Godler)