Šentjur, 30. 8. 2024 – Zadnji avgustovski petek so v Zgornjem trgu uradno odprli razstavo ob praznovanju 70-letnice Iva Brodeja, ustanovnega člana in mentorja Društva likovnih ustvarjalcev Rifnik Šentjur. Večer, poln čestitk, spodbudnih besed, hvaležnosti in veselja, je po koncu uradnega dela pustil močan pečat na obiskovalcih.
Ivo Brodej je po svoji izobrazbi likovni pedagog, učitelj, slikar, mentor, umetnik in še marsikaj drugega. Njegovi domači in znanci vedo, da je vztrajen, študiozen, ustvarjalen in objektiven. Z vsemi odlikami mu je uspelo in mu še uspeva, da ob rednem delu ustvarja za svojo dušo, ker vse skupaj jemlje kot poklic. Poklican je bil, da skozi svojo percepcijo in ustvarjanje lepega to pokaže in ponudi tudi drugim. Njegove slike so kljub nenehni dinamiki, ki jo je zaznati s slike, polne umirjenosti in miru, kakršen je tudi sam. Tih, umirjen, a v sebi močan, motiviran in vztrajen.
Delo in vojska
Brodej je bil rojen v Veliki Ravni v Občini Vojnik. Nekaj svoje mladosti je skozi šolanje preživel v domačih krajih, kjer se je izobraževal in nabiral nova znanja. Doma je pri delu opazoval starejše, ki so marljivo delali na domači kmetiji. Tudi otroci so se učili od staršev in starih staršev ter tako pridobili delovne navade in sposobnosti, ki jim še zdaj pridejo večkrat prav. Po osnovni šoli ga je pot vodila v Maribor, kjer je štiriletno šolanje z maturo zaključil na Prvi gimnaziji. Ljubezen do risanja je gojil tudi v gimnazijskih letih, zato se je po koncu mature želel vpisati na likovno akademijo, a mu žal ni uspelo opraviti sprejemnih izpitov. Prav zato se je odločil, da gre po maturi služit vojaški rok. Jeseni je odšel k vojakom v Zrenjanin v Srbiji in Kumanovo v Makedoniji, kjer je za 15 mesecev odšel v vojsko.
Ko se je vrnil domov, se je Brodej uspešno vpisal na Pedagoško akademijo s sprejemnim izpitom. Uspešno je končal svoje šolanje in tako postal likovni učitelj, pedagog. Svojo službo pa je dobil prav v Šentjurju na Osnovni šoli Franja Malgaja, kjer je vztrajal celih štirideset let. V svojem poklicnem delu je bil v prvi vrsti učitelj likovne vzgoje, pozneje pa je vse do upokojitve opravljal funkcijo pomočnika ravnatelja. Med Šentjurčani je mogoče večkrat slišati, da je bil Ivo Brodej kot učitelj likovne vzgoje med učenci priljubljen. Z veseljem je opravljal svoj poklic in mladi so to tudi občutili. Vedno si je prizadeval, da je bil pouk zanimiv, teme pa so učencem bile domače in blizu, saj jih je jemal iz vsakdanjega življenja v lokalnem okolju.
Učitelj z veliko začetnico
Ivo je med ustanovnimi člani Društva likovnih ustvarjalcev Rifnik Šentjur, ki med seboj povezuje dvajset likovnih ustvarjalcev iz Občine Šentjur in sosednjih občin. Znotraj društva je spoštovan mentor učenja slikanja in risanja. Lahko bi rekli, da je zdaj, ko je že v pokoju, ponovno našel svoje poslanstvo poučevanja, le da so tokrat njegovi učenci malce starejši, vendar pa v sebi nosijo izrazito strast do ustvarjanja.
V petek so tako v Galeriji v Zgornjem trgu odprli razstavo z naslovom Ohranjeni spomini. Veliko je bilo izrečenih besed pohval, spodbud, navdušenja in hvaležnosti, obiskovalci pa so si z veseljem ogledali razstavo, ki jo je na ogled postavil Brodej. »Razstava mi resnično veliko pomeni, saj sovpada z jubilejem, ki ga bom zdajle v začetku oktobra tudi praznoval. Veliko del se je nabralo in že pred leti sem se odločil, da bi rad svoj jubilej obogatil z razstavo svojih del, ki so nastala v zadnjih petih do desetih letih,« dodaja Brodej.
Na razstavi je mogoče videti dela, ki so iz okolice Brodejevega rojstnega kraja – rojstna hiša, tihožitja, rdeča nit razstave pa je voda, ki je v Brodejevih delih po besedah Erne Ferjanič naslikana nadrealistično. »Kljub vsej lepoti narave, ki jo slikar časti, se najbolj posveča vodi in se zaveda njenega pomena – voda je življenje. Voda kot motiv se pojavlja že na njegovih starejših abstraktnih slikah (kot kapljice vode). Pri ogledu slik opazimo povezavo med vsebinami, ki pripovedujejo o slikarjevem razmišljanju. Tako v sliki stopimo na pot, ki vodi skozi gozd do izvira vode, na drugi sliki lahko natočimo svežo izvirsko vodo pri koritu (kot spomin na mladost, ko še ni bilo vode v hiši in so jo morali prinesti), na veliko slikah ga pot vodi ob potoku, pozimi je potok vklenjen v led. Pozimi voda teče lenobno med snegom in ledom, v drugih letnih časih pa živahno preskakuje kamne. Na slikah, na katerih je upodobljena narava, je Brodej zavezan realizmu in s tem lokalni barvi. Zelo nazorno so naslikani vsi gorski potoki z brzicami, s kamni, ki so včasih pokriti z mahom. Brodeju so blizu skrivnostni pohorski gozdovi in potoki. Tam rastejo stoletna drevesa in ko vihar podre mogočno staro smreko, ta ostane tam in nadaljuje življenjski krog v naravi, postane zavetje in hrana za druga živa bitja.«
Več kot le slikar
Besedam pohvale in raznih čestitk pa so se pridružili tudi predstavnica Ministrstva za kulturo Republike Slovenije Minka Jerebič, predstavnica Občine Šentjur Judita Methans Šarlah, predsednica Društva likovnih ustvarjalcev Šentjur Mojca Sivka in iz Športno-umetniškega društva Rifnik Mojca Kolar. Del kulturnega dogajanja so z glasbo popestrili pevci Moškega pevskega zbora Planina pri Sevnici, da pa je prireditev tekla kot mora, je z izbranimi besedami poskrbela Polonca Jazbinšek. Kot kaže iz dejanj, je Brodej spoštovan in spoštovanja vreden občan, saj za vsakega najde prave besede, ki pa so za piko na i včasih še podprte z dobrimi dejanji. Morda je prav zaradi tega Brodej postal eden izmed dobitnikov priznanja za naj prostovoljca Občine Šentjur za leto 2022. Njegovo razstavo si lahko ogledate v Galeriji v Zgornjem trgu, in sicer vse do 27. septembra 2024. (Tjaša Ferlež, foto: Tone Kukovič)