Gorica pri Slivnici, 26. 9. 2017 – Župan mag. Marko Diaci je na OŠ Slivnica pri Celju z direktorico na javnem razpisu izbranega podjetja TIPO investicijske gradnje d.o.o. Ljubljana, Heleno Okorn, podpisal pogodbo za energetsko sanacijo šole v Gorici pri Slivnici. Kot je povedal župan, s tem zajetnim posegom občina zaokrožuje cikel energetskih sanacij in prenov vrtčevskih ter šolskih objektov, ki so bile izvedene v zadnjih letih. Tudi v OŠ Slivnica pri Celju so težko čakali to naložbo, saj je šola že dokaj dotrajana, je povedala ravnateljica Marjeta Košak, da bo to velika pridobitev za učence, učenke ter celoten kraj, je potrdil predsednik sveta KS Gorica pri Slivnici Janez Palčnik.
Prenova se bo vršila od spomladi 2018, pri čemer pouk naj ne bi bil preveč okrnjen, saj se šola s planom že sedaj pripravlja na čas sanacije. Gre za precej velik zalogaj, saj je celotna investicija ocenjena na 825.000 evrov, pri čemer je treba računati še na kakšen nujni poseg, kar se bo pokazalo v času prenove. Občina Šentjur je na javnem razpisu uspela pridobiti 25 odstotkov vrednosti sofinancerskih sredstev s strani Evropskega kohezijskega sklada, to znaša 239.000 evrov. Po besedah župana so bila ta sredstva včasih višja, saj so lahko občine energetske sanacije izvajale s tudi do 80 odstotkov vrednosti sofinancerskih evropskih sredstev. Tako pa bo iz proračuna potrebno zagotovi več občinskih sredstev.
Kaj bodo sanirali?
V okviru sanacije so predvideni izolativna fasada, menjava stavbnega pohištva, deloma dodatna izolacija podstrešja in toplotna izolacija strehe. Sočasno bo zamenjana stara azbestna kritina, rekonstruirana bo kotlovnica, vgrajene bodo toplotne črpalke zrak – voda. Predvidena je tudi rekonstrukcija svetlobnih teles z varčnejšimi in postavitev zunanje polnilne postaje za avtomobile. Dela naj bi se pričela v maju in se zaključila avgusta 2018. 226 učenk in učencev z učitelji in ostalimi zaposlenimi naj bi tako s 1. septembrom vstopilo v povsem obnovljen ter energetsko varčen objekt z novo podobo.
Operacijo delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega kohezijskega sklada. Operacija se izvaja v okviru »Operativnega programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2014 – 2020«, prednostne osi 4 »Trajnostna raba in proizvodnja energije ter pametna omrežja«, tematskega cilja 4 »Podpora prehodu na nizkoogljično gospodarstvo v vseh sektorjih«, prednostne naložbe 4.1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti, pametnega ravnanja z energijo in uporabe obnovljivih virov energije v javni infrastrukturi, vključno z javnimi stavbami, in stanovanjskem sektorju«, specifičnega cilja 1 »Povečanje učinkovitosti rabe energije v javnem sektorju.” (vir: Občina Šentjur, foto: Jure Godler)