Šentjur, 24. 9. 2024 – Občina Šentjur praznuje svoj praznik 24. septembra. Uvod v praznovanje je občina znova združila s koncertom ŠentjurFest. Tokrat pa so namesto razigrane in plešoče mladine povabili tiste v kravatah, uniformah in svečanih oblekah. “Ljudje bodo pozabili, kaj ste govorili, ljudje bodo pozabili, kaj vse ste naredili, vendar ne bodo pozabili, kako so se v vaši družbi počutili,” je moderatorka Polonca Jazbinšek, citirala Mayo Angelou, ameriško pesnico in aktivistko, z namenom, da bi se zbrani počutili na prireditvi praznično in nepozabno. Uvodoma so šentjursko himno Domovini zaigrali člani Pihalnega orkestra Šentjur.
Praznik občine je namenjen vsem, ki soustvarjajo formalni in neformalni utrip življenja v tej občini. Eden izmed njih pa je tudi župan mag. Marko Diaci, ki je zbrane tudi nagovoril. Poudaril je pomen ljudi, ki v svojem prostem času tega namenjajo okolju, ki ga vsak po svojih močeh želijo izboljšati. “Vedno znova se zavem v kako bogati skupnosti živimo – bogati po človeškem kapitalu,” je povedal. Poudaril je pomembnost zavedanja, da občina gradi temelje na številnih področjih, nadgradnja pa je v skupnih rokah. Občina je v letu 2024 v velikem investicijskem ciklu, ki je eden največjih v zgodovini. Za vsako investicijo pa stoji ogromno truda, dela, financ in dokumentacije predvsem pa časa.
“Sledimo viziji razvoja za čim več prebivalcev, ampak pri tem velikokrat naletimo na nerazumevanje. Poplavna varnost celotnega Šentjurja je eklantanten primer kako javni interes trči v zasebnega, saj posamezniki ne vidijo dlje od lastnega vrtička ali pašnika. V obdobju ko je polovica Evrope pod vodo, je to še posebej težko razumeti,” se je župan znova dotaknil pereče problematike. Izpostavil pa je, da Slovenija kmalu ne bo več neto prejemnica evropskih finančnih sredstev, s katerimi smo v občini izgradili marsikaj. Na koncu slavnostnega govora pa se je znova vrnil letošnjim nagrajencem, ki zelo veliko prispevajo na različnih področjih. “Prejetje občinskega priznanja ni mala stvar in je nagrada za dolgoletno delovanje v dobro vseh nas,” je zaključil.
Vsako leto pa se osrednje občinske prireditve udeležijo tudi predstavniki pobratene občine Požega. Spregovoril je tudi njihov predsednik Đorđeja Nikitović. Pohvalil je razvoj občine Šentjur v tem času ko so se pobratene vezi s Požego znova oživele, ter poudaril, da se imajo v Srbiji še veliko naučiti tudi iz prakse Šentjurja.
Dosežki mladih kot temelji za prihodnost
Prejemniki priznanj so mladi na pragu življenja, kot tudi tudi nagrajenci, katerim se pozornost nameni zaradi dolgoletnega doprinosa na svojem področju. Vsi skupaj tvorijo pisan mozaik, ki poganja našo občino naprej. Vizije in drznost mladosti, izkušnje in tradicija – eno brez drugega ne gre. Podelili so tri sklope priznanj – s prvim občina sporoča, kako ceni prizadevanje in trud naših šol, saj so dosežki mladih tudi temelji za prihodnjost. Župan mag. Marko Diaci je podelil prisna priznanja s knjižno nagrado nekdanjim učencem za prizadevno učenje.
Prejeli so jih: Žana Skale Mastnak (OŠ Slivnica pri Celju), Vid Zeme (OŠ Dramlje), Anja Gračner (OŠ Planina pri Sevnici), Nejc Kasenburger (OŠ Hruševec Šentjur), Lovro Kolar (OŠ Blaža Kocena Ponikva) in Devi Jug Mauko (OŠ Franja Malgaja Šentjur). Vsi prejemniki priznanj osnovnih šol pa imajo veliko skupnega. So prejemniki številnih priznanj na tekmovanjih, izkazali so se z vestnostjo, odgovornostjo, predanostjo ter spoštljivostjo do soljudi. Prav tako imajo vsi razvite delovne navade in sočutje do človeka.
Pisno priznanje s knjižno nagrado je prejela tudi Zala Jelen na predlog Glasbene šole Šentjur. Uspešno je zaključila pouk violine pri Elizabeti Rauter, dve leti pa je obiskovala tudi petje pri učiteljici Željki Predojević Korošec. Posegala pa je tudi po številnih priznanjih na glasbenih tekmovanjih. Vsako leto pa priznanje prejme tudi najuspešnejši dijak Šolskega centra Šentjur. Tokrat ga je prejel Matej Jager iz Šmartnega ob Paki. V času srednjega šolanja je bi vesten, marljiv in iznajdljiv ter vplival na pozitivno klimo kot blagajnik oddelčne skupnosti izkzal pa se tudi kot športnik in se udeleževal tekmovanj v krosu.
Pisna priznanja župana
»Kadar sami sebi pustimo, da zasijemo, podzavestno tudi ostalim ljudem omogočimo, da storijo enako,” je moderatorka s citatom Nelsona Mandele napovedala nov sklop priznanj – pisna priznanja župana Občine Šentjur. Ta priznanja so prejeli:
- Vida Zupanc na predlog Skupine za zdrav način življenja Šentjur, Centra za socialno delo Celje. Vida Zupanc je pred kratkim po tridesetih letih zaključila z vodenjem Skupine za zdrav način življenja Šentjur, in sicer gre za program oblike samopomoči zdravljenim alkoholikom in njihovim svojcem. Bila je pobudnica za njeno ustanovitev in zaslužna za delovanje dveh skupin v Šentjurju, skupine v Laškem ter v Šmarju pri Jelšah, saj je že pred mnogimi leti prepoznala perečo problematiko alkoholizma in njegovih posledic. Kot izjemen doprinos se omenja dejstvo, da se je v skupino v povprečju vsako leto na novo ključilo več kot deset zdravljenih alkoholikov.
- Mojca Sivka za izvedbo mednarodnega projekta Pisanka iz srca. Predsednica Društva likovnih umetnikov Rifnik Šentjur je poleg ostalih dogodkov s svojo vizijo in idejo uspela izpeljati mednarodni projekt Pisanka iz srca. Gre za edinstven kulturno-turistični projekt Turistične zveze Koprivniško–Križevske županije, za umetnine, poslikane s tradicionalnimi motivi s strani predstavnikov hrvaške naivne umetnosti, ki krasijo številne trge in galerije po vsem svetu. Od letošnje pomladi pa pisanka krasi tudi ploščad pred cerkvijo sv. Jurija v Šentjurju
- Žiga Kukovič in Robert Kladnik, soustvarjalca filma Gepack. Režiser in scenarist, filmski in gledališki igralec, ki sta presegla svoj potencial iz preskočila iz varnega okolja lokalne brezimnosti naravnost med zvezde. Gepack ni za nobenega od njiju prvi filmski projekt, niti prvi skupni, je pa zagotovo najbolj odmeven. Gverilski film brez budžeta, ki je nastal iz čiste in same ljubezni ter entuziazma, je svoj pohod po slovenskih kinematografih pričel januarja in že naslednji mesec je prejel prvo zlato rolo nekaj kasneje pa še drugo zlato rolo. Pokazala sta, da je z voljo in pozitivnim pristopom mogoče vse, tudi napolniti kinodvorane in nasmejati Slovence.
Pisna priznanja Občine Šentjur
V zadnjem sklopu podelitve priznanj so ta prejeli:
- člani in članice PGD Šentjur. V letišnjem letu praznujejo 150-letnico delovanja, kar so že počastili s številnimi prireditvami, med drugim izdajo zbornika, postavitvijo razstavnega paviljona ter svečano akademijo v prejšnjem tednu. Najstarejše društvo v naši gasilski zvezi je bilo ustanovljeno leta 1874 z namenom, da opravlja vse potrebne naloge zaščite pred požari na pobudo takratnega župana Gustava Ipavca. Vodstvo društva ves čas skrbi za usposabljanja, opremljenost, sodeluje na intervencijah na območju celotne zveze, v kateri je tudi osrednja enota.
- Anton Kukovič, kateremu je bilo gasilstvo položeno v zibel, saj je v gasilske vrste vstopil kot devetletnik in je med njimi že več kot 50 let. Gasilski častnik je operativec že od leta 1980, za kar je prejel številna priznanja, od lanskega leta pa je tudi podpredsednik šentjurskega društva. V letu 2023 je opravil kar 279 prostovoljnih gasilskih ur. Že vse od osamosvojitve Slovenije je tudi član Območnega združenja slovenskih častnikov Šentjur, s svojim izjemnim čutom za solidarnost in vsakokratno pripravljenostjo pomagati pa je nepogrešljiv član lokalne skupnosti.
- Pihalni orkester Šentjur, katerega začetki segajo v davno leto 1934, ko se je nekaj glasbenih navdušencev odločilo, da ustanovijo Kalobško godbo. Skozi leta so se orkestru pridružili novi člani, zamenjali različni dirigenti in orkester je dobival novo vizualno in glasbeno podobo. Letos obeležujejo 90-letnico delovanja in se lahko pohvalijo s številnimi gostovanji v tujini in doma. Velja izpostaviti še lanski dosežek – absolutno prvo mesto z zlato plaketo na državnem tekmovanju pihalnih godb in orkestrov za pokal Vinka Štucla. Že vrsto let jih vodi dirigent, klarinetist Jurij Hladnik. Orkester ima kar 82 članov in še 23 učencev, ki se še učijo igranja inštrumenta
Z venčkom nekaj skladb zadnjih nagrajencev pa so tudi zaključili prireditev ob prazniku Občine Šentjur. Sledilo je še druženje v avli IKC, kjer so nagrajenci prejeli številne čestitke. (Jure Godler)