Blagovna, 10. 4. 2014 – Območna izpostava JSKD, ki jo vodi Anita Koleša že vrsto let, pripravlja območno revijo otroških in mladinskih pevskih zborov občin Šentjur in Dobje. Tudi tokrat so se na njeno povabilo odzvale dobjanska in vse šentjurske osnovne šole. Na reviji je zapelo nekaj manj kot 500 otroških glasov, večina šol pa se je predstavila z otroškim in mladinskim pevskim sestavom, le OŠ Blaža Kocena Ponikva je na revijo pripeljala samo mladinski sestav. Ne glede na to se je na odru Podružnične osnovne šole Blagovna zvrstilo kar 14 različnih pevskih sestavov. Zaradi dolžine koncerta pa je organizatorica šolske zbore razdelila na dva dela. V prvem, ki se je začel ob 17. uri, so se predstavili OPZ in MPZ OŠ Hruševec Šentjur, pod vodstvom Blanke Pasarič, OPZ in MPZ OŠ Slivnica pri Celju, pod vodstvom Metke Bevc, MPZ OŠ Blaža Kocena Ponikva, pod vodstvom Andreje Ocvirk, in OPZ POŠ Blagovna, pod vodstvom Slavice Rajh. V drugem delu, ob 19. uri, pa so zapeli otroški in mladinski pevski zbori iz OŠ Franja Malgaja Šentjur, ki jih vodi Melita Račečič Prevodnik, OPZ Dramlje pod vodstvom Lucije Jager in MPZ Dramlje pod vodstvom Marije Klančar, OPZ in MPZ OŠ Dobje vodi Slavica Rajh, ter nenazadnje OPZ in MPZ OŠ Planina pri Sevnici pod dirigentsko palico Mateja Romiha.
Zbore je strokovno ocenjevala tudi priznana zborovodkinja in spremljevalka revije Danica Pirečnik, program pa je povezovala Mojca Zupanc. Pevke in pevci, ki so v zboru peli že vseh devet let, so iz rok vodje izpostave JSKD, Anite Koleša, prejeli simbolične zahvale. Na oder je stopila tudi organizatorica Anita Koleša: “V skladu se trudimo, da bi držali podporo našim glasbenim pedagogom, da jim pomagamo s strokovnimi izoraževanji in promocijo. Smo pa v preteklih letih precej pozabili na kulturo, prav zaradi šolskega sistema, ki ga je vsiljevala država. Odraz tega pa je kultura države, kot jo sedaj imamo,” je bila kritična Koleševa. Prav tako je v nagovoru opozorila glasbene pedagoge, da naj vedarle poskrbijo za zastopanost tudi moških pevcev, saj so ti zadnja leta v upadanju. Sploh pa se pomanjkanje moških pevcev pozna tudi pri odraslih zborih, kjer vedno bolj usihajo moški pevski zbori in vedno bolj prevladujejo ženski in delno mešani pevski sestavi.
Zbori so prikazali všečen in, razen redkih izjem, ne pretirano težak program. Otroškim zborom še lahko pogledamo skozi prste pri enoglasnih skladbah, medtem ko lahko kritično opozorimo, da so enoglasne in dvoglasne skladbe v mladinskih sestavih že precej pod mejo zmogljivosti samih pevcev. Sploh, če upoštevamo dejstvo, da se bo kar nekaj od teh pevcev drugo leto preselilo v srednje šole in se bodo tam, v kolikor bodo še peli v dijaških zborih, morali soočiti s štiriglasnim in večglasnim petjem. Dobijo ti ljubiteljski pevci v šolah dovolj dobro podlago, da je preskok v kakovostni razred absolutno prevelik, pa je vprašanje na mestu. Strokovna spremljevalka revije bo v kratkem določila, kateri zbori bodo zastopali našo občino na regijskem tekmovanju. Med najboljšimi pa lahko subjektivno izpostavimo predvsem dva MPZ OŠ Planina in MPZ OŠ Dobje. (J. G.)