Blagovna, 2. marec 2025 – V nedeljo, 2. marca, je bil za Čebelarsko društvo Blagovna še posebej pomemben dan, saj so razvili svoj novi prapor. Že od nekdaj se ljudje družijo med seboj, povezujejo v skupine, ustanavljajo društva. Eden izmed pomembnih simbolov teh združenj je prapor, s katerim predstavljajo ali identificirajo svoj obstoj, izražajo status, izkazujejo čast, počastijo spomin. Prapor je umetnina, ki skozi desetletja ohranja živo tradicijo in občutek pripadnosti.
Razvitje čebelarskega prapora sovpada z 20-letnico delovanja društva. Društveni prapor je in bo ostal pomemben simbolični element ponosa, povezovanja in sodelovanja članov društva ter njihove skrbi za čebele. Prapor je sestavljen iz tkanine temnozelene barve, pravokotne oblike, obrobljen z zlatorumeno vrvico. Na sprednji strani prapora je napis Društvo čebelarjev Blagovna, med napisoma je tloris naše domovine Slovenije, ki je simbolično sestavljen iz satja. Območje Čebelarskega društva Blagovna sestavlja črna satna celica, ki jo obkrožajo tri kranjske čebele.
Na levi strani je letnica ustanovitve društva 2005, na desni strani pa je letnica razvitja prapora, torej 2025. Na zadnji strani je v sredini liofilizirano sadje z dvema čebelama in obdano s travniškimi cvetjem, spodaj pa je napis Naj medi. Simbolično je v vogalih cvet akacije, cvet lipe, cvet kostanja in smrekova vejica. Na lesenem delu prapora, ki ima na vrhu pozlačen šesterokotnik z gravirano čebelo, so zlati lipovi listi z imeni donatorjev prapora. Za Čebelarsko društvo Blagovna je razvitje prapora pomemben in zgodovinski dogodek. Želja, ki je v članih bila prisotna že dolga leta, je ugledala luč sveta.
Ponosni na društva
Župan Marko Diaci je v imenu Občine Šentjur iskreno čestital ob pomembnem dogodku za Čebelarsko društvo Blagovna. Znova je izpostavil pomen in ponos občine na vsa čebelarska društva znotraj občine. Občina Šentjur je v preteklem letu zasedla tretje mesto pri podelitvi priznaj za čebelam prijazno občino, kar je zagotovo velik in pomemben dosežek za vsa čebelarska društva in njihovo delo. Zahvaljujoč čebelarskim društvom, imamo v Šentjurju dolgoletno tradicijo, ki je v šentjurskem okolju nepogrešljiva, in prav je, da to tudi prenašamo na mlajše rodove.
V imenu Čebelarskega društva Blagovna je zbrane nagovoril predsednik Jernej Andrej. Tudi on je poudaril pomen sodelovanja in pomembnosti prapora za čebelarsko društvo. Zahvalil se je vsem donatorjem in sponzorjem ter Občini Šentjur, ki so s finančnimi sredstvi podprli nabavo in izdelavo novega prapora za društvo. V imenu Čebelarske zveze Slovenije je zbrane nagovoril podpredsednik zveze Anton Urek.
Vsaka nova pridobitev, vsaka nova stvar je za slovensko čebelarstvo kamenček, ki prispeva v mozaik slovenskega čebelarstva. Slovensko čebelarstvo je edino na svetu, ki je postavljeno na zemljevid Unescove nesnovne kulturne dediščine. Slovenski čebelarji nimajo samo bogate dediščine, imajo tudi svoje praporščake, svojo uniformo, poseben in spoštljiv odnos do čebel in čebelarstva, kjer ga nikjer na svetu ne gojijo tako kot tukaj v Sloveniji in ne nazadnje po krajih znotraj Občine Šentjur.
Menjava na predsedniškem stolčku
Ob razvitju prapora pa so članice in člani opravili tudi redni letni občni zbor, na katerem so predstavili pestro dogajanje preteklega leta ter vseh dogodkov, ki so se zvrstili. Iz poročil je bilo razbrati, da društvo veliko dela in si prizadeva za še boljše pogoje dela in kakovostno okolje ter pašo njihovih čebel. Za vse to se bodo trudili tudi v prihodnje v tekočem letu. Je pa društvo na občnem zboru sprejelo tudi nekaj kadrovskih sprememb. Dosedanji predsednik Andrej Jernej je pred časom svojim članskim kolegom zaupal, da bi želel, da bi predsedovanje društva prevzel nekdo drug. Njegovo željo so člani društva upoštevali in sprejeli ter se po razmisleku odločili, da bi Andrejevo mesto predsednika zasedel dosedanji podpredsednik društva Ljubo Lionak. Članice in člani so Andrejev odstop in Lionakov nastop v vlogo predsednika soglasno podprli. Kot je povedal novi predsednik, bo skrbel, da bo društvo dobro delovalo še naprej in da bo kot predsednik skrbel za dobrobit svojih članic in članov ter njihovega dela.
Na prireditvi so podelili tudi priznanja. Za dobro sodelovanje s kmetijskim inštitutom so priznanje prejeli doc. dr. Maja Ivana Smodiš Kerl, Boris Platušek in Martin Grosek. Medse so sprejeli tudi nove člane: Mladena Kovačiča, Nika Lionaka, Zofka Ramšaka in Katjo Cmok. (Tjaša Ferlež)