22/04/2025
sentjur.net

Šentjurske lutke so se predstavile

Dobrna, 17. 3. 2025 – V Javnem skladu za kulturne dejavnosti vsako leto pripravijo omočna srečanja za otroške gledališke in lutkovne skupine. Čast lutkovnih skupin osnovnih šol sta branile kar dve lutkovne skupine iz Osnovne šole Franja Malgaja Šentjur, obe pa pod vodstvom učiteljice Špele Štumberger. Učiteljica je na območno srečanje pripeljala kar dve malgajevski skupini – Lutkarji petarčki in Čarobne miške. Obe pa sta se predstavili z zanimivimi lutkovnimi igrami. Prvi so na oder območnega srečanja za lutke v Dobrni pripeljali lutkovno predstavo Medenjaček, drugi pa predstavo Najbolj čarobnejši čevelj. V dvorani OŠ Dobrna je gleališke predstave pozorno spremljala območna selektorica Iuna Ornik.

Medenjaček

Navdušeni lutkarji so nas v preteklem letu že razveseljevali. Odločeni, da lutke ponovno zaživijo, so se tokrat prav posebno potrudili še pri izdelavi ročnih lutk. Gledalce, tako otroke kot odrasle navdušujejo s predanostjo, navdušenjem in zanosom. Lutkarji so umetniki prav na vseh področjih. Tokrat so Lutkarji petarčki pod vodstvom Špele Štumberger pripravili zanimivo lutkovno zgodbico, ki izvira iz stare ameriške zgodbe, ki je služila kot navdih Medenjačku. Ta se znajde v svetu, ki mu ne želi prav nič lepega, saj kdo pa nebi snedel medenjaka. V zanimivi lutkovni predstavi so nastopili Aleksander Mernik, Lana Knez, Žana Modic, Lana Leber, Nejla Velič, Brina Inja Rencelj in Lana Fijavž.

Najbolj čarobnejši čevelj

V drugi predstavi se je predstavila lutkarska skupina Čarobne miške s predstavo Najbolj čarobnejši čevelj.  V lutkovni skupini so se zbrale učenke, ki jih združuje veselje nad ustvarjanjem, sodelovanjem, učenjem in učenjem animacije. Skupni cilj je druženje in poustvarjanje zgodb, obenem pa usklajevanje in učenje nekaj novega. Vse to pa prinaša nove zgodbe in dogodivščine tako za ustvarjalke kot tudi za gledalce. Uprizorile so del Obutega mačka, ki se znajde brez svojih najbolj čarobnejših čeveljcev in o tem govori širna Slovenija. Le kako je do tega prišlo? Otroci pa so skupaj iskali nepridiprava, ki mu jo je tako grdo zagodel. Nastopile so Ana Gorišek, Lina Kunšek, Anastazija Frece, Zala Antolič, Iva Sukič, Kalina Pavlovič, Mila Tanšek Perkoč, Nika Lavriha in Zala Kladnik. Lutkovno predstavo pa sta popestrila tudi glasbenika Tian Slakan na harmoniki in na saksofonu Matic Bračko.

Resnica o knežjem kamnu

Na srečanje lutkovnih skupin pa so se prijavili tudi Lutkovna skupina Eksena, ki deluje pod okriljem Zavoda Muzik. Njihovo lutkovno predstavo Resnica o knežjem kamnu so izvedli nekaj dni kasneje v dmačem Šentjurju. Avtorji lutkovne predstave so bili Gregor Bezenšek, Ajda Bezenšek in Pascale Emily Pečnik. Predstava poudarja vrednote medsebojnega spoštovanja in kulturne dediščine, ki povezuje Slovenijo in Avstrijo.Predstava je nastala v okviru Interreg SI-AU projekta CULREM-Vključujoča kultura spominjanja in čezmejno sodelovanje na področju izobraževanja in uprizoritvene umetnosti. Nastopili so Nina Bezenšek, Rok Mastnak, Helena Mastnak in Nives Oprešnik. Lutkovna skupina Eksena deluje od leta 2015 in vključuje več strokovnih delavcev in prostovoljcev. Skozi svoje delovanje si prizadevajo širiti vrednote kot so strpnost in prijateljstvo, ki prispevajo k dobrobiti družbe. Tudi njihovo predstavo si je ogledala strokovna spremljevalka Iuna Ornik. (Jure Godler)

Sorodne novice

Folklorni praznik v Šentjurju

Jure Godler

Boštjan Dermol navdušil s svojo poezijo

Jure Godler

Jure Godler: Kultura ti mora biti položena v zibelko

Tjaša Ferlež

Naša zbora na reviji dekanijskih zborov

Jure Godler

Na šentjurskem odru dve od izbranih predstav

Jure Godler

Štefka Drolc – Srečna sem, ker sem igralka

Tjaša Ferlež
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več