22/04/2025
sentjur.net

»Moje poslanstvo je, da lahko mladim pomagam in svetujem«

Šentjur, 13. 3. 2025 – Ivo Boscarol, eden najuspešnejših slovenskih podjetnikov in ustanovitelj ter dolgoletni direktor podjetja Pipistrel, je v četrtek, 13. marca, v Ipavčevem kulturnem centru v Šentjurju spregovoril pred polno dvorano. Boscarol je izpostavil, da se v Sloveniji ni bati za kmetijstvo, saj imamo izjemno lepo in rodovitno deželo. Obenem pa je opozoril na izzive, kot sta naraščajoče število prebivalstva v svetu in okolijske spremembe, ter poudaril, da lahko kmetijstvo s svojimi praksami pomembno prispeva k reševanju teh izzivov.

Pred uradnim začetkom pogovora so si zbrani v dvorani IKC lahko ogledali kratek prispevek, ki so ga pripravili dijaki in študenti Šolskega centra Šentjur, v katerem so s svojimi besedami predstavili gosta. Predvsem so ga označili kot velikega podjetnika in inovatorja, ki je lahko vzor mladim: »Če bi moral opisati Iva Boscarola, bi rekel, da je neverjetno dinamičen, drzen in odločen. Vedno išče rešitev, vedno razmišlja naprej. Njegova energija se čuti v vsakem intervjuju, v vsaki zgodbi, v njegovem delu. Ampak ni samo podjetnik, je tudi nekdo, ki vrača družbi. Njegova donacija slovenskemu zdravstvu in gasilcem dokazuje, da razmišlja širše ter mu ni vseeno za družbo,« ga je opisal eden izmed dijakov.

Izzivi so sopotniki življenja

Pogovor se je začel z vprašanjem o njegovih začetkih. Boscarol je povedal, da se je vedno gibal v podjetniških krogih. V srednješolskih letih si je poiskal prakso in vedno si je postavljal cilj, da tisto, kar z veseljem počne, počne na način, da stane čim manj ali pa, da lahko ob tem vsaj preživi. Ob tem je že kmalu na začetku mladim, ki stopajo na svojo pot, dal nasvet: »Ko boste šli v svet, vedno postavite sebe na prvo mesto in poskusite si urediti življenje tako, da bo vsaj malo služba v veselje, da boste v njej srečni, saj boste v službi preživeli žal večino svojega časa.«

V pogovoru se je Boscarol dotaknil izzivov podjetništva, s katerimi se redno srečujejo podjetniki in jih poznajo vsi, ki so se že kdaj podali na pot podjetništva. Sam poudarja, da so prav izzivi tisto, kar človeka v podjetništvu mora gnati naprej, saj z doseganjem izzivov raste, se uči in pridobiva pomembne izkušnje. Večkrat se zgodi, da se stvari ne bodo izšle tako, kot bi si želeli, vendar nikoli ne smemo obžalovati. Vsaka napaka nam je lahko v pomembno lekcijo, iz katere lahko potegnemo novo izkušnjo in novo znanje. Prav to pa je tisto, kar človeka naredi močnega. Prvi izziv zagotovo vse čaka že takoj na začetku poti, ko se bodo v proces vključevali in se bodo morali znati tudi kakšnih stvari obvarovati.

Bo človeštvo preživelo?

Vedno večji izziv bo, kako prehraniti človeštvo. Način pridelovanja hrane, kot ga imamo zdaj, kmalu ne bo več dovolj. Hrana, kot jo poznamo in uživamo danes, bo vedno dražja in težje dostopna. Po Boscarolovem mnenju v tehnologiji pridobivanja mesa iz matičnih celic vidi potencial in potrebo. Tehnologija je zdaj že tako razvita, da lahko na isti način, kot vzgajamo žival za zakol, tudi v umetnih oziroma drugačnih pogojih dosežemo isti rezultat. To je komplementarna tehnologija, ki pa s svojim delovanjem ne bo uničila kmetijstva oziroma mu škodovala.

Boscarol pravi, da smo že tako daleč, da imamo že prve mesne kaše, kjer ne gre za hrano iz sintetične snovi, ampak za pridelano hrano iz odpadne hrane. Razmišljanja o novostih prihodnosti se gleda tudi skozi oči dostopnosti za preživetje, zato bi ta tehnologija bila dostopna vsakomur, da bi lahko meso pridelali kar doma. Ta način se Boscarolu zdi potrebna in pomembna, ne zaradi kakovosti hrane, ampak zaradi količin, da bo dovolj hrane, da bi lahko prehranili vse človeštvo.

Za konec je s poslušalci delil, kaj je tisto, kar ga najbolj in največkrat motivira. Pravi, da ima najraje, ko se mladi obrnejo nanj po nasvete in pomoč, da realizirali svojo idejo: »Moje poslanstvo je, da lahko mladim pomagam in svetujem, da sem del zgodb, ki jih drugače sami ne bi mogli izpeljati.« Polna dvorana v šentjurskem kulturnem domu nedvomno kaže na pomen tovrstnega obiska za Šentjurčane. Župan Občine Šentjur Marko Diaci je v svojem nagovoru izpostavil pomen povezanosti občine, podjetnikov in šolstva za razvoj lokalne skupnosti, ob tem pa je poudaril še, »da bi si takih podjetnikov, ki tako pomembno prispevajo k razvoju skupnosti, želel čim več v vseh okoljih, ne nazadnje tudi v Šentjurju«. Zbrane dijake, študente, učitelje in druge je pozdravil tudi direktor Šolskega centra Šentjur Branko Šket, ki je poudaril pomen Boscarolovega obiska za dijake in študente. (Tjaša Ferlež, foto: ŠC Šentjur)

Sorodne novice

Uspešni na državnem veterinarskem tekmovanju

Tjaša Ferlež

Šolski center Šentjur ima 26 novih diplomantov

Jure Godler

Ima uporaba drona v kmetijstvu prihodnost?

Jure Godler

Jubilanti ŠCŠ, ki so šolanje končali pred 50 leti

Tjaša Ferlež

Šentjurčani najboljši v veterinarskem znanju

Jure Godler

Novi diplomanti ŠCŠ stopili na poslovno pot

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več