Šentjur, 16. 11. 2015 – Na ponedeljkov večer je v občinski sejni sobi potekal sproščen poslanski večer o najbolj aktualni medijski tematiki zadnjih mesecev. Naša poslanka Jelka Godec se je v sproščenem pogovoru dotaknila dveh vprašanj in možnih posledic. S poslanskim kolegom dr. Vinkom Gorenakom sta se najprej pogovarjala o vprašanju migrantske krize, nato pa sta obdelala še prihajajoči referendum o družinskem zakoniku. Za konec je Božo Predalič, sicer član upravnega odbora novonastale medijske hiše Nova24, predstavil tega novega igralca na slovenski medijski sceni.
Begunska kriza, ki se je kmalu preimenovala v migrantsko, je pereč problem zadnjega časa. Trume ljudi iz južnih dežel se zgrinjajo v Evropo v upanju na boljše življenje. Povodnica za to krizo je definitivno Nemčija, saj je njihova premierka na začetku krize dejansko povabila prebežnike v njhovo deželo, kjer potrebujejo delovno silo. Dr. Gorenak je izpostavil še to, da vidi edino rešitev v absolutnem zaprtju mej, trenutna vlada pa ob vsem skupaj reagira premalo odločno. Strah ga je, da vrh Unije razmišlja o uvedbi tako imenovanega trdnega Schengena. »Če bi ta trdni Schengen imeli namen postaviti na naši južni meji, bi verjetno na pomoč v krizi iz Nemčije prišlo več kot šest policistov. Prepričan sem, da so to le ogledniki, ki bodo nadrejenim poročali o vseh nepravilnostih, ki se dogajajo pri popisu migrantov,« je še pripomnil Gorenak.
Sledilo je vprašanje o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Godčeva je objasnila, da njihova stranka ni proti porokam istospolnih parov, je pa proti temu, da bi takšni pari imeli vse pravice, kot jih imajo obojespolni. Veliko vprašanje predstavlja tudi člen, kjer naj bi se otrokov spol vpisal šele takrat, ko se otrok sam odloči za enega. »Če želimo, da se ta novela zakona ne uzakoni, ni dovolj, da jih več kot polovica glasuje proti, ampak mora proti, ne glede na udeležbo, glasovati skoraj tristo tisoč volivcev,« je še dodala. V letu 2013 je namreč državni zbor sprejel spremenjeno ustavo. Ta določa, da mora proti sprejetju glasovati najmanj 20 odstotkov volilnih upravičencev. Seveda pa mora na referendumu vseeno več upravičencev glasovati proti kot pa zanj, da bo ovržen. (Zoran Borovšak)