Šentjur, 2. 4. 2025 – V šolskem letu 2024/2025 smo na šoli OŠ Hruševec ponovno uspešno sodelovali na projektu Inovativna pedagogika 5.0. Po vertikali smo izvajali celovito prizadevanje za uvajanje digitalnih kompetenc ter razvijanje programiranja med učenci. Na šoli smo bili usmerjeni v izboljšanje tehnoloških veščin učencev, krepitev njihovega razumevanja digitalnega sveta ter spodbujanje ustvarjalnega in logičnega mišljenja preko programiranja. Naš cilj je bil vključiti digitalne kompetence v učne načrte vseh predmetov ter hkrati razvijati kritično razmišljanje in reševanje problemov z uporabo tehnologije. Veliko smo se posvečali tudi pogovorom in aktivnostim o spletnem nasilju, varovanju osebnih podatkov in nasploh z vsemi pastmi, ki jih tehnologija nastavlja uporabnikom.
Učitelji, sodelujoči strokovni delavci na projektu, smo bili zelo aktivni, saj smo vestno sodelovali v projektnih skupinah in organiziranih delovnih konferencah na VIZ, se mrežili na nivoju grozda šol, si med seboj kolegialno hospitirali in analizirali delo s tehnologijo, pripravljali vzorčne ure in zanje izpisovali vzorčne scenarije. Hkrati smo se izobraževali na inovativnih srečanjih in organiziranih mednrodnih konferencah.
Po razredih smo načrtovali dneve dejavnosti, ki so vključevali sodelovanje z zunanjimi izvajalci in so nam predstavili vsebine računalništva in programiranja. Ugotovili smo, da se je učencem zdela tema zelo zanimiva, hkrati jih je pustila odprtih ust, saj niso imeli predstave, kaj vse omogočajo programi, ki nastajajo za delovanje vsakega uspešnega industrijskega pogona, delovanje robotov, delovanje programov.
Tehniški dan 5. Razredov v sodelovanju s Katapult robotiko iz Trbovlja, s humanoidnim robotom in robotskim psom
Tehniški dan 4. razredov, obisk Tehno parka Celje
V vseh razredih smo začeli uvajati osnove programiranja, pri čemer smo uporabili prilagodljive didaktične materiale. Za mlajše učence smo izbrali programiranje brez računalnika. Pri starejših učencih smo uvajali lego programiranje in Scratch, ki omogočata učenje osnov programiranja skozi igre in preproste naloge.
Uvajanje osnov programiranja v nižjih razredih
Digitalne kompetence pri vseh predmetih
Vključili smo digitalne veščine v učne načrte različnih predmetov. Učenci so se učili, kako uporabljati različna orodja za obdelavo podatkov, raziskovanje informacij na spletu, ustvarjanje predstavitev ter pripravo projektov, ki vključujejo digitalne vsebine. Tako so na primer raziskovali dogodke z uporabo spletnih virov, uporabljali računalniške programe za analizo podatkov in risanje grafov, pripravljali predstavitve, delili podatke, prevajali besedila, generirali besedila, slike …
V okviru projektov smo spodbujali sodelovanje med učenci. Učenci so ustvarjali skupne projekte, kjer so morali sodelovati preko različnih digitalnih orodij, kot so Google Classroom, Padlet in Trello. To je omogočilo lažjo organizacijo nalog, spremljanje napredka ter izmenjavo idej med učenci. To leto nam je tako učiteljem kot učencem ponovno prineslo veliko kakovostnih novosti, ki nam bodo omogočile, da se lažje spoprijemamo s sodobno tehnologijo in z novim načinom življenja. Veselimo se novih izzivov, ki jih projekt pripravlja za naslednje šolsko leto. (Koordinatorica projekta: Nastja Vozlič)
