Dobrina, 13. 7. 2024 – V soboto, 13. julija 2024, je društvo Izviri Dobrina organiziralo prireditev Dobrinska noč. Leži okoli 18 kilometrov od Šentjurja in je poznano tudi po Grajskem vrelcu. Društvo s predsednico Danico Recko na čelu že 26 let skrbi za izjemno izvedbo tega dogodka. Trudijo se, da dogodek vsebuje bogat kulturni program, ogled lokalnih znamenitosti, ples folklornih skupin, vleko vrvi, kuhanje enolončnice, peko kozjanske pršjače, ogled spominske sobe Daniela Artička, seveda pa je poskrbljeno za bogat srečelov in veselico. Domačini so Danici hvaležni za ves trud in pravijo, da Dobrinska noč brez nje ne bi uspela.
Na Dobrinski noči je bilo poskrbljeno za pestro dogajanje. S prvo točko so se prestavili postavni gospodje z imenom Fantje z Žusma, ki prepevajo že več kot dvajset let. Pred nekaj leti so posneli in izdali svojo prvo zgoščenko z naslovom »Mi fantje smo z Žusma,« ki vsebuje 12 ljudskih in avtorskih pesmi. Fantje se radi odzovejo vabilom na občinske prireditve, obletnice, prireditve krajevne skupnosti in vabilom iz okoliških krajev.
Z drugo točko se nam je z angelskim petjem predstavilo simpatično dekle Alina Centrih. Alina vestno obiskuje ure solopetja že dve leti. Letos aprila se je uvrstila v polfinale tekmovanja »Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo«. Zazvenel je tudi zvok piščali Andreje Križan Lipnik in njenega sina Francija Lipnika. Andreja rada igra piščal v naravi, kjer se njen zvok poveže tudi z naravnimi zvoki. Velikokrat igra ob vodi in med Megaliti na Žusmu. Za zven klarineta je poskrbela Zala Bobek, ki je aktivna tudi v dveh pevskih zborih, zato se je občinstvu predstavila s kar dvema talentoma.
Spominska soba
Obiskovalci so imeli možnost ogleda spominske sobe Daniela Artička, ki je bil pisatelj in raziskovalec ljudskega slovstva na območju Žusma ter širšega Kozjanskega. Njegov opus obsega več kot štirideset literarnih del, ki so zbrana v spominski sobi v nekdanjem šolskem poslopju v Dobrini. V dvorani je bilo poskrbljeno tudi za najmlajše. Andreja Lipnik Križan je pripravila ustvarjalne delavnice za otroke in razstavo umetniških del. Tam so si lahko ogledali tudi razstavo vlakcev Južne železnice, ki jih predstavlja Leon Drame iz Rakeka. Z vlaki se ukvarja že od svojega osmega leta. Čeprav je Drame že v pokoju, je še vedno aktiven na številnih področjih in je tudi član Polharskega društva Javorniki Rakek.
Ples in prikaz starih običajev
Zadnja točka večera pa je obiskovalce popeljala še v plesne ritme. Predstavilo se je Folklorno društvo Sveti Štefan, ki deluje že vse od leta 2003. Aktivnih je trenutno deset parov. Za glasbo ob plesnem ritmu pa izmenično poskrbita z diatonično harmoniko Eva Šolinc in Grega Žmahar. Folkloristi se udeležujejo številnih nastopov po Sloveniji in tudi v drugih državah. Udeležujejo se raznih tekmovanj, kot je na primer medpodročno tekmovanje folklornih skupin v organizaciji Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, območne izpostave Šmarje pri Jelšah.
V zadnjih letih aktivno sodelujejo na Slakovih koncertih, na katerih plešejo, prikazujejo kmečka opravila in domače običaje. Večkrat na leto nastopajo na ploščadi Lipa v Termah Olimia in v hotelih. Samostojne koncerte so prirejali v domačem kraju, kamor so povabili veliko nastopajočih tudi od drugod. Prikazani so bili tudi stari običaji, ki se jih ne da več videti daleč naokoli. Predica Zofka Drobne nam je prikazala predenje alpakine volne. Luščenje koruze nam je predstavil Rafael Recko. Kovače je predstavil Mirko Pajek, izdelavo lokov pa Jernej Tramte.
Za sproščen potek vodenja prireditve je poskrbela Polona Jazbinšek, prireditve pa sta se udeležila tudi podžupanja Občine Šentjur Silva Koželj in predsednik Krajevne skupnosti Loka pri Žusmu Srečko Krajnčan. Ko se je osrednji kulturni program Dobrnske noči končal, so se obiskovalci prepustili nadaljnji zabavi. Zabavni večer je bi še dolgo v noč, v družbi ansambla Juhu glasbeni mix, ki ga sestavlja šest članov. Člani ansambla prihajajo iz okolice Šentjurja in Sevnice. (Maja Polak)