2.9 C
Šentjur pri Celju
07/12/2024
sentjur.net

Predavanje, ki bi ga morali poslušati vsi starši

Šentjur, 19. 3. 2014 – Ljudska univerza Šentjur in OŠ Franja Malgaja Šentjur sta družno organizirala predavanje, ki bi ga moral slišati vsak starš. Avla šole, ki služi kot nadomestni prostor za prireditve v času obnovitvenih del kulturnega doma, je bila, kljub lepemu in toplemu vremenu, skoraj povsem polna staršev in drugih poslušalcev. Direktorica LUŠ Jelka Godec se je že uvodoma pošalila, da sta predavatelja Marko Juhant in Simona Levc skoraj bolj zasedena kot Ansambel Modrijani. Predavatelja sta izdala tudi knjigo Varuh otrokovih dolžnosti in del pravilne vzgoje otroka sta tudi v predavanju doživeto povzela. Simona Levc je svetovalna delavka in logopedinja, mama dveh skoraj že odraslih otrok, Marko Juhant pa socialni pedagog za motnje vedenja in osebnosti, oče dveh že odraslih otrok.

Svoje vzojne prijeme sta podkrepila s številnimi praktičnimi primeri. “Večino teh metod poznamo že od otroštva, a jih pri svoji vzgoji ne uporabljate. Zakaj? Ker jih ne marate. Ne marate jih pa zato, ker so jih uporabljali že vaši starši na vas in delujejo,” je predavanaje pričel Juhant. “Zadnje generacije otrok, ki prihajajo v šolo, so izredno razvajene generacije, so razvajeni otroci razvajenih staršev,” je stanje današnjih otrok opisala Levčeva. Čas je, da v vzgoji otrok obrnemo nov list.

Oblačenje

Večina staršev svoje manjše otroke obleče primerno vremenu  in jih obuje za šolo. Razmišlja namesto otrok. “Že navsezgodaj mama otroka oropa tega, da bi mislil s svojo glavo,” nadaljuje Levčeva. V šoli ga sleče, obuje v copatke. “Nato pa ta ista mama pričakuje, da bo ta otrok v tretjem ali četrtem razredu povsem samostojen.” Da si bo takrat otrok sam pripravil šolsko torbo, da bo notri šolska oprema … Žal pa to ne gre. Vzgoja in sposobnot lastnega razmišljanja se začne že pri zelo majhnih otrocih. “Na tak način iz zdravih otrok delamo invalide,” imajo vse zmožnosti, da prevzemajo odgovornosti za šolo, takoj ko prvič prestopijo šolski prag. Namesto tega pa to delamo starši namesto njih. Otroci so srečni takrat, ko dobro opravijo neko delo – svojo dolžnost. Bolj kot se mora za neko stvar potruditi, večje bo otrokovo zadovoljstvo – bolj se mu bo gradila samozavest.

Vrednote

“Počasi zelo po tihem so se zamenjale vrednote,” je prevzel predavanje Juhant. Naši starši so nam želeli, da bi bili delovni in pošteni, danes otrokom vcepljamo druge vrednote, želimo jim, da bi billi uspešni in srečni. Pozabljamo pa, da so lahko otroci uspešni in srečni, brez da bi bili delovni in včasih brez da bi bili pošteni. Družba je prevžeta s tem. Naši starši so vedeli, kako narediti delovne otroke – dali so nam delo. Otrokom moramo že kmalu dati konkretne zadolžitve, zjutraj vstani, si umij zobe, pripravi zajtrk. “Mami, kaj bova pa zdaj delali?” je eno večnih vprašanj otrok, ki pričakujejo, da jih bodo starši, vzgojitelji in drugi venomer motivirali in se z njimi ukvarjali. Sami ne znajo ničesar, potem pa se starši čudimo, zakaj se otroci ne znajo sami učiti, ne da bi kdo od staršev sedel zraven njih. Zares pa so otroci sposobni neverjetnih stvari, ko jih obremeniš in ko vidiš, da uživajo v rezultatih težkega in napornega dela. “Zadovoljstvo pride od opravlejnih dolžnosti in težje ko so dolžnosti, večje je zadovoljstvo,” doda socialni pedagog. Štiriletni otrok zna upravljati sesalec – če ga naučite, šestletniki morajo znati tudi oprati perilo. Otrokovo okolje “nabašemo” z dragimi stvarmi, namesto da bi jih “nabasali” izkušnjami, ki so veliko vredne.

Vzpodbujanje

Otroke je potrebno postaviti pred izzive in jih vzpodbujati. Vzpodbujati jih moramo še posebej takrat, ko jim nekaj ne gre. Odličen primer so vezalke na čevljih. Ko otroku še po petem neuspelem poizkusu ne gre, mu starši raje kupimo čevlje na ježke. Prav bi bilo, da skušate otroka pri delu vzpodbujati: “Potrudi se še malo, poglej, kako dobro ti gre, jutri bova še malo povadila, pa bo šlo,” mi pa namesto tega iščemo hitre rešitve, ker se nam vedno mudi, otroka pa ob tem prikrajšamo za izkušnje. Otroci si morajo pridobivati izkušnje in pri tem jih starši vzpodbujajmo.

“Otrokova dolžnost je, da dnevno opravlja vse naloge, priprave na šolo in da bere,” je še dodal Juhant. Predavatelja sta se v svojem predavanju dotaknila tako mlajših otrok kot tistih, ki so prišli v puberteto. Najvažnejši nauk pa sta prihranila za konec: “Starši, vsak dan povejte svojim otrokom, da jih imate radi, ter se z njimi pogovarjajte, tudi o stvareh, ki niso povezane s šolo.” Na koncu sta še ponudila svojo knjigo z naslovom Varuh otrokovih dolžnosti ali nehajte se ukvarjati z otrokovimi pravicami. Knjigo je možno tudi naročiti tudi preko spletne strani čmrlj.si (s črko č o.p.p.). (J. G.)

Sorodne novice

Slomškov simpozij: Izobrazili um in srce

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več