Šentjur, 5. 10. 2024 – V soboto je v Radovljici potekalo jubilejno 30. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite (CZ) in Rdečega križa Slovenije (RKS), ki so ga družno organizirali RKS, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter RKS – Območno združenje (OZ) Radovljica, s pomočjo Občine Radovljica in predvsem številnih prostovoljcev. 15 najboljših ekip iz vse Slovenije je znanja in veščine preverjalo na sedmih delovnih mestih, predstavili pa so se tudi drugi predstavniki sil zaščite in reševanja.
Dogodek se je začel ob 9. uri zjutraj s slavnostnim odprtjem, ko so zbrane nagovorili Ciril Globočnik, župan Občine Radovljica, Branko Sojer, vodja Sektorja za operativo pri Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje, ter Ana Žerjal, predsednica RKS, ki so izpostavili hvaležnost nad odzivom, pomembnost povezanosti in usklajenega delovanja znotraj sistema sil zaščite in reševanja ter seveda pomen prve pomoči in oživljanja.
Kako zahtevni in realistični so bili scenariji? Po odzivih ekip lahko rečemo, da so bili mnogi presenečeni, nekateri celo osupli, vsi pa so si bili edini v mnenju, da gre za resnično zelo življenjske in celo vsakdanje okoliščine: delovna nesreča na delovišču, tragični dogodki na pikniku, pomanjkljiva oprema na turističnem ogledu lokalnih znamenitosti, nenadno poslabšanje zdravstvenega stanja, družinske težave ter masovna prometna nesreča. Sodelujoče ekipe so morale tako uporabiti vsa znanja, veščine in tudi izkušnje s področja prve pomoči ter prve psihološke pomoči. Dodaten izziv seveda predstavljajo čas, ki je omejen, in razmeroma kratki časovni odmori med posameznimi delovnimi mesti, kar celotno situacijo in sposobnost pravilnega odzivanja še toliko bolj oteži oziroma naredi še bolj realno.
Pokazali odlično znanje
Na 30. državnem preverjanju usposobljenosti ekip prve pomoči CZ in RKS so sodelovali: RK Občine Oplotnica, RKS – OZ Gornja Radgona, RKS – OZ Sevnica 2, RKS – OZ Hrastnik, RKS – OZ Slovenije Šentjur, Gasilska zveza (GZ) in CZ Občine Šentjur 1 (vodja Jernej Kolar), Občina Gorenja vas – Poljane, ekipa prve pomoči Občine Žužemberk, RKS – OZ Novo mesto – ekipa 1 , Zveza tabornikov Občine Kranj – ZTO 2, RKS – OZ Koper, Občina Majšperk, CZ Mestne občine Ptuj, NEK 1 in NEK 2 ter RKS – OZ Kočevje.
Zaključno oceno državnega preverjanja je podal Tine Pelcl, strokovni vodja preverjanja, ki ni mogel mimo dejstva, da je novi format državnega preverjanja, na katerem tekmuje 15 ekip, ki so na regijskih izbirnih preverjanjih dosegle najvišji odstotek točk, zelo uspešen, saj so bile ekipe izjemno izenačene, o končnem vrstnem redu pa so odločale malenkosti.
Lep uspeh za Šentjurčane
Z gotovostjo lahko rečemo, da je bil najtežji pričakovani del razglasitev rezultatov in podelitev nagrad, pri čemer se je Franciju Strniši in Olgi Andrejek pridružila še Cvetka Tomin, generalna sekretarka RKS. Nagrado za najboljšo vodjo ekipe je prejel Franci Judež (vodja ekipe RKS – OZ Novo mesto, ekipa 1), nagrado za ekipo, ki je najbolje opravila teoretični del preverjanja, bo domov odnesel RKS – OZ Novo mesto, ekipa 1. Tretje mesto je osvojila ekipa RKS – OZ Slovenije Šentjur, GZ in CZ Občine Šentjur 1 (vodja Jernej Kolar), drugo mesto pa je pripadlo RKS – OZ Novo mesto, ekipa 1 (vodja Franci Judež). (Tjaša Ferlež, Foto: RKS)