Dobje, 14. 2. 2025 – V petek, so se na svoji 12. redni seji sestali svetniki občinskega sveta Občine Dobje, ki ga v tem mandatnem obdobju sestavljajo Simon Hebar, Franci Leskovšek ml., Janez Leskovšek, Natalija Plemenitaš Fuchs, Mateja Rajh Jager, Branko Uduč in Božidar Žibret.
Že pred dobrim tednom smo lahko zasledili, da je na spletu zaokrožila novica o mnenju, da Občina Dobje ne jemlje resno svojega poslanstva, svoje vloge, saj prihaja do večih nepravilnosti in težav pri izvajanju projektov. Eden izmed razlogov je bil ta, da občina do zdaj še ni imela prvega branja proračuna za to leto, kar ovira uresničevanje razvojnih projektov. Predviden proračun se načrtuje v višini 1.973.401.54 evrov za pokrivanje nalog in investicij pa občina načrtuje sredstva v višini 1688.904,74 evrov. V letu 2025 se predvidevata dve večji investiciji, to 360.000 evrov vredna ureditev vodovodnega omrežja in 55.000 evrov vreden nakup novega gasilskega vozila. Tukaj so še sanacije plazov in obnova dvorane, ki pa je sicer odvisna od ponujenih državnih razpisov za sofinanciranje.
Izgradnja doma starejših
Veliko prahu vse bolj dviguje tudi izgradnja doma starejših v Dobju. Svetnike namreč moti, da se projekti na tem področju ne premaknejo hitreje. Dom starejših v Dobju, ki bi deloval kot enota šentjurskega doma starejših in bi imel 23 postelj, je načrtovan na mestu obstoječe stare šole. To bo morala občina porušiti ter do območja pripeljati vodo in elektriko, kar bodo po besedah župana storili, ko bo znano, kdaj bo začetek gradnje. V proračunu stroške za to načrtujejo, a ta krovni občinski dokument za letos še pripravljajo. Ministrstvo za solidarno prihodnost je denar za enoto doma starejših v Dobju odobrilo že julija 2023. Občina Dobje je pridobila tudi gradbeno dovoljenje. Prejšnji teden pa je Dom starejših Šentjur objavil javno naročilo za izvajalca del.
Občina Dobje se pripravlja na gradnjo dislocirane enote šentjurskega doma starejših, ki bo lahko sprejela 23 oskrbovancev. Kot je že večkrat povedal župan Dobja Franc Leskovšek, so se za gradnjo doma odločili, ker so občani Dobja nastanjeni po domovih v Sloveniji in Hrvaški, radi pa bi jim oskrbo zagotovili v domačem kraju. Dejal je tudi, da so se že pred desetimi leti začeli pripravljati na gradnjo doma. V preteklosti so že imeli pripravljen projekt gradnje doma starejših, a je potem padel v vodo, saj se takratni šentjurski župan ni strinjal z njegovo izvedbo. Ko je bil objavljen razpis za gradnjo domov starejših, ki bodo sofinancirani iz načrta za okrevanje in odpornost, je Občina Dobje v sodelovanju z Domom starejših Šentjur prijavila svoj projekt in pridobila 2,8 milijona evrov sredstev za izvedbo naložbe.
Center integrirane oskrbe
Za projekt Center integrirane domske oskrbe v Dobju, ki bo deloval kot enota Doma starejših Šentjur, je občina od ministrstva za solidarno prihodnost že zagotovljenih 2,8 milijona evrov. Občina je poskrbela za zemljišče, pravnomočno gradbeno dovoljenje in dokumentacijo, kar bo skupaj stalo okoli 600.000 evrov. Kljub tem obetavnim korakom pa župan Franc Leskovšek opozarja, da je pred njimi še zahtevna pot, predvsem glede zagotavljanja finančnih virov. Projektanska vrednost naložbe naj bi namreč bila višja od višine sredstev, ki jih je za projekt namenila država.Leskovšek ocenjuje, da jim najverjetneje pridobljena sredstva ne bodo zadoščala za gradnjo doma, saj je projektant naložbo ocenil na okoli 3,5 milijone evrov brez DDV. Pojasnil je, da je občina pripravljena kupiti opremo za dom, v ta namen bi sredstva zagotovili v občinskem proračunu.
Dislocirano enoto doma starejših, za katero je občina že pridobila gradbeno dovoljenje, nameravajo zgraditi v centru Dobja na lokaciji stare osnovne šole, ki jo je treba porušiti. V skladu z javnim razpisom je bila Občina Dobje dolžna zagotoviti projektno dokumentacijo in gradbeno parcelo, ki jo je že prenesla v lastništvo države. Zagotovila, da jim bo CIDO Dobje gotovo uspelo postaviti, tudi župan Franc Leskovšek še ne more podati. Vse bo namreč odvisno od prispelih ponudb na razpis, ki ga je Dom starejših Šentjur objavil v portalu javnih naročil.
Obrtna cona v Dobju
Na seji so se med drugim dotaknili tudi že končane investicije Obrtna cona Dobje, za katero je občina pridobila evropska sredstva. Projekt, v okviru katerega je bila izvedena komunalna opremljenost sedmih parcel, naj bi pospešil ustvarjanje novih delovnih mest ter rast in razvoj poslovanja. V komunalni opremi je zajeta izgradnja dovozne ceste, most preko Dobjanskega potoka, izgradnja vodovoda, elektrifikacija vključno z izgradnjo nove trafo postaje, meteorna kanalizacija z zadrževalniki visokih vod ter proti poplavni nasipi. Ena izmed parcel je že zasedena, trenutno je v teku postopek prodaje, v katerem so investitorjem na voljo štiri komunalno opremljene parcele. (Tjaša Ferlež, foto: Uniprojekt)