19/03/2025
sentjur.net

Znova poskrbeli za varnost žab

Drobinsko, 8. marec 2025 – Po tednu sončnega vremena vremenoslovci znova napovedujejo deževen teden. Ob skoraj pomladanskih temperaturah se že budijo tudi dvoživke, ki bodo v prihodnjih dneh tako iskale pot do vode. V Drobinskem so znova poskrbeli za njihovo varnost na poti do Slivniškega jezera.

Žabe in krastače v teh dneh končujejo hibernacijo in se množično premikajo k vodnim virom, kjer najpogosteje mrestijo. Čeprav je lahko njihova selitvena pot dolga več kilometrov, največjo nevarnost predstavljajo le nekaj metrov široke ceste. Pod kolesi vozil tako konča nešteto žab, na nekaterih območjih celo polovica tamkajšnje populacije, navajajo strokovnjaki. Tudi v Občini Šentjur je več tovrstnih selitvenih poti, zlasti v bližini večjih mlak in jezer. V Drobinskem, kjer dvoživke iščejo pot do Slivniškega jezera, že trideset let postavljajo ograje ob cesti, ki jih usmerjajo do zato urejenih podhodov. Ti so bili posebno za žabe zgrajeni kot prvi v Sloveniji.

Žab vse manj

V minulih dneh so prostovoljci Športnega društva Drobinsko znova postavili okoli 450 metrov preprek, razlaga član Boris Belej. “Še in še žab” je življenje izgubilo ob nekajmetrskem prečkanju glavne ceste, pravi, povožena trupelca pa predstavljajo tudi težavo zaradi smradu. Skozi leta sicer opažajo izboljšanje stanja: “Pred leti je to delo opravljala Lovska družina Žusem, preden smo to prevzeli mi, pa eno leto postavitve ograj ni bilo, kar se je konkretno poznalo,” razlaga Belej, ki še posebno zmanjšanje povoženih žab opaža v zadnjih dveh letih. Kot razlog za to žal niso le uspešne ovire za prehod nevarnih cest, temveč tudi splošno izumiranje žabjih vrst. Strokovnjaki kot razloge za to navajajo zlasti podnebne spremembe in širjenje bolezni, pa tudi onesnaževanje okolja in druge škodljive posege človeka.

Največji naval žabjih selitev v Drobinskem pričakujejo v ponedeljek in torek, ko bodo žabe zaradi obilnega dežja pospešile svojo pot. Takrat jih bodo prostovoljci ob mraku čez cesto prenašali tudi ročno. Belej tako ocenjuje, da bi lahko ograjice umaknili v tednu ali desetih dneh. Ob tem pojasni, da vračanje žab ni tako množično, zato ovir takrat ne bodo postavljali.

Ker bo v prihodnjih dneh žab na cestah opazno več, naravovarstveniki pozivajo k prilagojeni hitrosti vožnje in upoštevanju signalizacije. Prav tako na pazljivost, saj bodo ponekod ob cestah tudi prostovoljci, ki bodo prenašali žabe.

Sorodne novice

Migracijo žab usmerili v za to narejen podhod

Jure Godler

Žabe bodo ponovno našle pot na mrestišče

Jure Godler

Pingvini, indijanci in žabe so se soočili s smrtjo

Zoran Borovšak

Iz ovinka na streho

Jure Godler

Pomagali žabicam

Jure Godler

ŠD Drobinsko ponovno za žabe

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več