Šentjur, 14. 3. 2015 – Če vprašamo folkloriste Folklore 63, kateri letnik je najboljši, bodo v en glas odgovorili 1963. Plesalci – večina v najboljših letih – so pripravili letni koncert ter ga poimenovali Večer glasbe in plesa. Prireditev v Ipavčevem kulturnem centru je povezoval humorist Pohorski klatež. Fantje in dekleta, člani in članice Folklore 63, so začeli plesati skupaj že pred štiridesetimi leti. Delujejo kot sekcija Folklornega društva Šentjur. Pred štiridesetimi leti se plesalci Folklore 63 niso zavedali, da ohranjanjo ljudsko izročilo, temveč so plesali zaradi druženja, plesa, petja in nastopov. “Ko so si začeli plesalci in plesalke ustvarjati svoj družine, je časa za folkloro zmanjkalo,” prizna Irena Zevnik. Pred petimi leti so se ponovno zbrali in nastopili na 50-obletnici šentjurske folklore, pred dvema letoma pa prvič pripravili svoj lastni koncert. “Po teh letih smo spoznali, da smo se na zunaj vendarle nekaj spremenili, dodali smo si kakšen kilogram, gubico na obrazu, si obarvali lase z odtenki sive in celo kakšen las izgubili,” je simpatično nadaljevala. Ponovno so dokazali, da so še vedno prava družina.
“Razigranost, smeh, dobra volja, prijateljstvo, predvsem pa pripadnost so bile sestavine, ki so še danes v njihovih srcih,” jih je napovedal Pohorski klatež. Del tega pa so folkloristi prinesli tudi v šentjursko dvorano. Zaplesali so Kozjanske plese, Gluvo kolo in Gorenjske delovne plese. V času, ko so se gostitelji koncerta preoblačili, pa so v goste povabili Ansambel Pik, Folklorno skupino Bolnišnica Ptuj in godce folklore. “Takšen dan, ki šteje, je današnji,” je na koncu dodala Zevnikova. Zahvalili so se Dragu Jančiču, ki vodi vodi skupino, ter neutrudnemu organizatorju Robertu Brežanu, brez katerega, priznavajo, tega večera ne bi bilo. (Jure Godler)





































