Filozofija za telebane je poimenovanje novih, brezplačnih predavanj s področja filozofije, ki jih organizira Ljudska univerza Šentjur. Namenjena so vsem, ki bi želeli slišati, kako lahko filozofijo uporabljamo v vsakdanjem življenju, in se naučiti novih vsebin. V sodobni, učeči se družbi, se še premalo zavedamo pomena filozofije – zanjo velja, da je mati vseh znanosti. Obdani z velikim številom informacij, ki kmalu zastarajo, nam manjka veščin za njihovo smiselno ureditev in presojo. Filozofija razvija kritično in samostojno branje ter razmišljanje. Z njeno pomočjo nadgrajujemo ustvarjalnost, domiselnost in izvirnost. Pri tem ne zahteva učenja na pamet, ampak predvsem razumevanje.
Predavateljica Irena Potočnik je na prvem srečanju minuli torek slušatelje uvedla v način filozofskega razmišljanja. Ob njeni prezentaciji so se spraševali o nekaterih pomembnih zgodovinskih osebnostih in kakšen je bil njihov namen v življenju. Filozofi pristopajo k reševanju problemov z razumom, jasno si postavijo cilj, na kaj si hočejo odgovoriti in nato iščejo odgovor. Diskusija je prinesla ugotovitve, da ni absolutnih možnih odgovorov, temveč nam filozofski način razmišljanja vedno nudi prostor za nova spoznanja. Spoznali so, da filozofija ni tisto, s čimer včasih označimo »gostilniško kvantanje«, temveč resno razpravljanje in pristopanje k življenjsko pomembnim temam in vprašanjem, na katere vedno znova iščemo odgovore z namenom, da bi si z njimi pomagali v vsakdanjem življenju pri reševanju problemov in ovir v različnih življenjskih situacijah. Zanimivi poslušalci so postali sogovorniki in razpravljavci in odgovori so se ponujali kar sami.
V nadaljevanju predavanj na temo filozofije se bodo slušatelji srečali s pregledom najvplivnejših oseb s področja zahodne filozofije, ki so pustili neizbrisen pečat v razvoju in toku zahodne družbene misli ter načina življenja. Ob tem bodo spoznavali tudi glavne filozofske discipline, značilne za moderno sistematično klasifikacijo.
V drugem delu srečanj pa se bodo poigrali s konkretnimi miselnimi stavki, kjer bodo videli, ali je njihov način razmišljanja in sklepanja (tako v vsakdanjem kot strokovnem okolju) pravilen in ali bi imel njihov zagovor določene problematike sploh kakšno težo. Skušali bodo prepoznati najpogostejše zmote, katerih se niti ne zavedamo, ko verjamemo v nasprotnikov prav. Predavanja bodo podprta z računalniškimi predstavitvami, ki poslušalcu omogočajo tudi vizualizacijo filozofskih tem. Naslednje srečanje bo v torek, 26. 11. 2013, ob 18.00. (V. N.)