Šentjur, 14. 5. 2014 – V devetnajstem Tednu vseživljenjskega učenja (TVU) je kopico aktivnosti izvedla tudi Ljudska univerza Šentjur. TVU je največja in najvidnejša promocija učenja v Sloveniji, v maju in juniju, koordinira ga Andragoški center Slovenije (ACS) v sodelovanju z ministrstvom za delo in ministrstvom za šolstvo. Osrednji teden TVU pa je od 12. do 18. maja, zato so v LUŠ ravno v tem tednu pripravili največ dogodkov in organizirali Parado učenja. S TVU opozarjajo slovensko javnost na vseprisotnost, pa tudi pomembnost učenja – v vseh življenjskih obdobjih in za vse vloge, ki jih posameznik v svojem življenju prevzema. LUŠ organizira ta dogodek že sedmo leto zapored. Slogan letošnjega TVU je Slovenija, vseučeča se dežela.
“K sodelovanju smo pritegnili več kot 40 organizacij in društev, tudi samostojnih podjetnikov in gospodarskih družb, kar je bila tudi letošnja zahteva ACS – da se izobraževalne organizacije povežejo z gospodarstvom in promovirajo zaposlitveno shemo,” je na novinarski konferenci povedala direktorica LUŠ Jelka Godec. Šentjurska univerza je v TVU izvedla več kot 60 različnih dogodkov. “Učimo se vedno in ne samo v učilnicah,” je dodala. Na pozivu ACS za posameznike je priznanje pridobila Jasmina Levičar z nazivom ambasador učenja 2013. Na odprtju TVU v Slovenj Gradcu so pripravili tudi kratek predstavitveni film.
“Hvaležna sem, da je LUŠ v meni prepoznala neko drugačnost, in delo, ki ga opravljam, ga delam z užitkom in veseljem,” je povedala Jasmina Levičar. “Tudi to priznanje je zagotovo potrdilo, da je moja pot, za katero sem se odločila, prava,” je dodala.
V TVU bo sledilo še veliko dogodkov. Ob tej priložnosti je LUŠ izdala zgibanko. Medijski sponzorji TVU so bili lokalni časopis Šentjurčan, Štajerski val in sentjur.net.
Parada učenja
Na številnih stojnicah na Mestnem trgu so svoje dejavnosti predstavili številna društva in organizacije. Predstavila se je folklorna skupina Varstveno delovnega centra, organizirali so predstavitev nordijske hoje, predstavitev vezenja in šivanja, razstavo kvačkanih košaric, rož iz papirja in rož iz nogavic, zaigraj na citre, predstavili so se Kinološko društvo Šentjur in Kosmati smrčki. Poleg dogajanja je Denis Kukovič snemal promocijski videospot.
Zakaj so se udeležili letošnje parade učenja, smo povprašali nekatere razstavljalce:
Nina Pap: “Danes sem tukaj, ker imamo sejem učenja in se predstavljamo z veščinami, ki jih posamezniki obvladamo. Predstavljam svoj nakit iz polimerne gline. V prostem času imam razne delavnice z otroki in s starejšimi. Delo z otroki in starejšimi me veseli. Predstavljam tudi svojo znamko Unikati Ninette. Ideja se je porodila iz ljubiteljskega ustvarjanja, ko pa sem dobila odzive ljudi, da so moji izdelki lepi in nosljivi, sem začela s svojo znamko nakita.”
Iz Doma starejših Šentjur Barbara Jazbec, delovna terapevtka, pravi: “Bili smo povabljeni k sodelovanju. V Domu starejših veliko ustvarjamo z različnimi tehnikami in zato smo se odločili predstaviti tudi na Paradi učenja. Predstavimo tudi naše dejavnosti skozi material, ki smo ga prinesli s seboj in je to tudi povabilo k ogledu našega doma.”
Anica Hvalc: “Tu razstavljam, ker je tu največ strank, moja knjiga pa opisuje Šentjur in okolico. Knjiga je zanimiva in se na splošno zelo lepo prodaja. Nova knjiga je že v nastajanju, če mi bo zdravje dopustilo.”
Robert Šket: “Knjiga ima naslov Kaj še čakate, govori pa o samem zakonu privlačnosti, kako spremeniti misli, da lahko spremenimo tudi svoje življenjske izkušnje. Sem dokaj svež na tem področju, vendar opažam, da te stvari zanimajo ljudi vedno bolj. Opažam tudi, da se tudi mojih predavanj vedno bolj udeležujejo, odvisno od kraja.”
Zoran Borovšak: “Na današnjo parado smo bili povabljeni s strani LUŠ, da pripravimo kratko predstavitev Kinološkega društva Šentjur. Predstavitev je bila zelo uspešna in ker je ena skupina, ki nas je zelo želela videti zamujala, smo pripravili kar dve predstavitvi. Za pomoč pri predstavitvi bi se zahvalil še Maji Straus iz terapevtske skupine Kosmati smrčki Športnega kinološkega društva Celeia.”
Citrarka Jasmina Levičar: “Parade učenja sem se udeležila, ker imamo na razstavi pristen stik z ljudmi. S svojim pristopom sem skušala mimoidoče privabiti in jim pokazati, s čim se ukvarjam. Danes je poleg mene še starejša učenka Ladica Drobne, ki dokazuje, da se igranja na citre lahko naučiš tudi v starejših letih, da si sposoben tudi takrat izvabiti melodije izpod svojih prstov.”
Letos tematski dnevi
Ljudska univerza Šentjur je pripravila pester program, ki pokriva vse teme. Za večji in boljši odziv širše javnosti pripravljajo tematske dneve TVU, kjer so izpostavljeni nekateri večji dogodki koordinatorja:
- Delo in poklic (predstavitev podjetja in poklicev – spoznajmo poklic prevajalca, predstavitev brezizkopnih tehnologij in možnosti zaposlitev, delavnica za vključitev v Časovno banko Slovenije),
- Kultura in ustvarjanje (prireditev Neustrašno srce, ki sodi k spominom na Franja Malgaja, Društvo likovnih ustvarjalcev bo pripravilo portrete Franja Malgaja, člani univerze za tretje življenjsko obdobje pa so ustvarjali modernistične intarzije z motivom srca),
- Multimediji in učenje (Kako delujejo mediji – predavanje o nastanku novic na spletnih portalih, ogled radijskega studia, obisk časopisnega uredništva, številne brezplačne delavnice računalništva),
- Narava in okolje (Kozjanska domačija: predavanje o gensko spremenjeni hrani, predstavitev apiterapije, Kneippovega zeliščnega vrta; ogled učnega poligona Dole, ogled grajske učne poti Žusem),
- Poti do znanja (jezikovne delavnice, delavnice za boljšo računalniško pismenost, brezplačne urice angleščine, predstavitve tečajev),
- Šport in turizem (ekskurzija v Prekmurje – ogled lekarne, razstave starodobnih koles, ogled turistične kmetije, planinski izleti, pohod S klopce na klopco, pohodi z društvom nordijske hoje),
- Učeče se skupnosti (jezikovne delavnice za Varstveno delovni center, aktivne predstavitve lokalnih društev, brezplačne urice slovenskega jezika za ženske in otroke iz Albanije in s Kosova, vodi: Selda Kocinaj Sukaj),
- Zdravje (predstavitev knjige patra Karla Gržana in projekta Helpill – nove možnosti za podporo bolnikom in njihovim družinam ter oblike dela, ki so jih oblikovali v Srečališču, društvu za psihoterapijo in skupinsko delo, Predstavitev Šole zdravja z dr. Nikolajem Grishinom).