Štore, 4. 9. 2024 – Projekt gradnje kolesarske povezave Celje–Štore–Šentjur se počasi približuje h koncu in uradnemu odprtju, ki bo 15. septembra na Železniški postaji Šentjur. Nekaj dni pred uradnim odprtjem pa so pri Godčevem mostu v Štorah sklicali novinarsko konferenco, kjer so župani zgoraj omenjenih občin Matija Kovač (MO Celje), Miran Jurkošek (Občina Štore), mag Marko Diaci (Občina Šentjur) in predstavniki Direkcije RS za infrastruktiro in RRA Savinjske predstavili opravljeno delo.
8,6 kilometra kolesarske povezave
Uvodoma je Tadej Mirkac, vodja sektorja za investicije DRSI izpostavil, da v sektorju zelo podpirajo trajnostno mobilnost, kar kolesarske povezave zagotovo so. Nova kolesarska povezava je dolžine 11,6 km, od tega so v tem projektu na novo izgradili 8,6 kilometra. Na tej povezavi so bili na novo zgrajeni trije mostovi – most čez Hudinjo (41 metrov), most čez Voglajno (77 metrov) in most čez Žikovski potok (11 metrov). Skupna vrednost projekta je 8,8 milijona evrov, delež DRSI je bil 3,1 milijona, 2,7 milijona evra je primaknil Podnebni sklad, Evropski sklad za regionalni razvoj 2,7 milijona ter Občina Štore 300.000 evrov. Ta kolesarska povezava se bo pridružila že 90 kilometrom izgrajenih povezav v Savinjski statistični regiji. V novi finančni perspektivi za razvoj regij od 2021–27 pa je eden od treh projektov povezava Šmarje pri Jelšah–Halerjev breg v dolžini 7 kilometrov.
Idejni oče regijske kolesarske poti v Savinjski statistični regiji je Janez Jazbec, bivši direktor RRA Savinjska. “Projekt je začel teči pred enajstimi leti,” je poudarila Bojana Stopinšek, sedanja direktorica RRA Savinjska. V prihodnosti pa se lahko nadejamo tudi projektov za promocijo te povezave, pa tudi nadaljevanje povezovanja kolesarskih stez. “Projekt je bil zelo zahteven, vendar sem prepričan, da bomo v prihodnje še marsikateri projekt izvedli skupaj,” je dodal tudi štorovski župan Jurkošek. “Za Celje je trasa posebna, saj teče čez dele mesta, ki so manjkrat opaženi,” je dodal celjski župan Kovač. Izpostavil pa je tudi, da ima ta povezava velik potencial tudi v nadaljevanju proti Podčetrtku in Rogaški Slatini.
Romantična kolesarska povezava
Tudi šentjruski župan mag. Marko Diaci je pritegnil obema sogovornikoma in priznal, da je kot zagret kolesarski navdušenec to povezavo že kar nekajkrat prevozil. Ni skoparil niti s pohvalami nad veduto, ki se vije ob poti, navdušen pa je bil nad sončnimi vzhodi in zahodi. “Ta trasa lahko daje tudi navdih umetnikom in romantikom, saj tako lepega sončnega vzhoda in zahoda ni nikjer,” je bil očaran. Trasa pa je primerna za vse starostne skupine – tako za mlajše kot tiste starejše. Dodal je, da po občini Šentjur poteka 2,6 kilometra nove kolesarske povezave, občina pa je morala pridobiti tudi okoli 28 služnostnih pogodb lastnikov zemljišč, da so sploh lahko začeli delati.
“Za Šentjur pomeni to zelo dobra pridobitev. S to kolesarsko povezavo se je Šentjur povezal s Celjem, v prihodnje pa se bo tudi s Šmarjem pri Jelšah in tako bomo povezani tudi z ostalimi kolearskimi potmi po Savinjski regiji in Kozjanskem. Opažam tudi zelo pozitiven odziv ljudi in verjamem, da jo bodo vsi z veseljem uporabljali,” je še dodal Diaci. V Šentjurju bomo imeli, takrat ko se bomo povezali še s Šmarjem pri Jelšah, več kot 10 kilometrov kolesarskih poti. Župan je poudaril tudi dejstvo, ki se ga premalo zavedamo – da vsaka javna infrastruktura, ki se zgradi v občini v lokalnem okolju, pomeni tudi povečanje premoženja posameznika v tem lokalnem okolju. Občina je k skupnemu projektu primaknila 780.000 evrov, ki so jih pridobili z naslova evropskih sredstev – iz dogovora za razvoj regij. (Jure Godler)