Šentjur, 6. 9. 2024 – “Roza Luxemburg je miza, preproga, pručka, megafon, knjige, kupi knjig, pa beležke in pisala. Roza Luxemburg je lučka,” so v avtorski predstavi povzele opis Roze Luxemburg tri igralke – Nuša Komplet Peperko, Urška Majcen in Nuša Ofentavšek. Predstava je svojo premiero doživela že novembra 2022 pod okriljem Hiše kulture Celje. Tokrat pa so se odzvale povabilu Literarnega društva Šentjur in Rozo Luxemburg predstavile tudi na vrtu Ipavčeve hiše. Predstava je dokumentarni, zvočni kolaž zgodb o življenju in delu Rose Luxenburg, filozofinje, politične aktivistke, mirovnice z začetka 20. stoletja.
Zase igralke povedo: ” Katera od igralk bi Rozo odlično odigrala, povzela njeno držo, način govora, frizuro in po diktatu režiserja … ampak me nismo igralke …,” zato so jo predstavile na svoj način. Roza Luxemburg se je rodila na Poljski, kjer se pridruži delavski stranki. Kasneje zbeži v Zürich in ustanovi politično stranko Socialna demokracija kraljevine Poljske, v Berlinu pa se pridruži socialdemokratom. Svoja prepričanja glasno izraža, zato večkrat pristane v zaporih kjer preživi kar nekaj let. Leta 1916 ustanovi Spartakovo zvezo, ki temelji na njenem eseju Kriza nemške socialne demokracije tri leta kasneje pa jo v središču nemške revolucije brutalno umorijo kontrarevolucionarji.
Roza, je tretja predstava ženskega pripovedovalskega kolektiva Bodice, ki deluje v okviru Kulturno umentniškega društva 567 znotraj Umetniške četrti Celje. Pripovedovalke se v velikem loku izogibajo avtobiografskemu podajanju informacij, feminističnim svetnicam, kot premočrtnim junakinjam. Inspiracijo za avtorsko predstavo pa so črpale iz knjihe Kate Evans – Rdeča Rosa. Amaterske igralke pa so se izkazale z lahkotnim podajanjem željenih informacij, tekočimi prehodi in doživetim pripovedovanjem. Za kar so si na koncu prislužile velik aplavz občinstva. (Jure Godler)