Šentjur, 12. 4. 2014 – Civilna Iniciativa za čisti Šentjur je v soboto opoldne organizirala čistilno akcijo. Akcije se je z rokavicami na rokah in s fotoaparatom v rokah lotil tudi naš dopisnik. Sledi njegovo osebno mnenje:
Ob 12. uri smo se na zboru pri OŠ Franja Malgaja Šentjur zbrali štirje prostovoljci, ki jim čisto okolje nekaj pomeni. Kljub majhni udeležbi motivacija ni padla in v boj s smetmi smo se odpravili nasmejanih obrazov. Na prvi točki smo ugotovili, da so smeti v veliki premoči. Kljub temu smo se jih lotili z vso vnemo in jih premagali okrog dva kubična metra. Posvetili smo se predvsem plastičnim in embalažnim odpadkom. To odlagališče po površini obsega približno 300 kvadratnih metrov, prekrito pa je s tankim slojem odpadlega listja. Volumen odpadkov težko ocenim. To številko verjetno ve le tisti, ki ga je ustvaril. Verjetno je bil, glede na sestavo odpadkov ustvarjalec eden, ne gre pa samo za gospodinjske odpadke.
Sledil je še krajši incident z dvoriščnimi vrati Šolskega Centra Šentjur, vendar smo ga ob pomoči prijaznega uslužbenca hitro premagali. Med potjo sta se nam pridružili še dve gospodični, ki jima ni bilo nerodno pobirati tujih smeti in čistiti dobesedno pred tujim pragom. Od tam smo se odpravili proti Podgradu, kjer smo po krajšem iskanju le prišli do druge točke. Tudi tukaj smo se ob ugotovitvi o premoči smeti opremili z rokavicami ter ob robu zelo strmega pobočja v vrečke zbirali smeti. Na tem odlagališču jih je manj za približno pet kubičnih metrov. To odlagališče je po strukturi povsem drugačno od prejšnjega. Tu se nahajajo predvsem gospodinjski, v nizkem odstotku tudi gradbeni odpadki. Ob malenkost čistejšem gozdu v zelo bližnji okolici mesta sem se utrujen konec dneva povprašal, ali je kaj narobe z nami, ki nam ni bilo po naporni noči težko pobrati nekaj smeti tujcev, ki so jih tam pustili povsem zavestno, ali s tistimi, ki so za sobotno popoldne raje izbrali drugačne opravke. Zadovoljen sem ugotovil, da se, čeprav v manjšini, takšnim doživetjem v prihodnje ne bomo odpovedali.
Po končani akciji smo za mnenje vprašali tudi organizatorja akcije, ki pa se je precej razgovoril. Mitja Šega nam je v odgovoru povedal: “Zaradi dežja smo akcijo prestavili iz 5. 4. na 12. 4., dan za Šentrockom. To glede udeležbe pove svoje. Čeprav je dejstvo, da je takšna akcija ponavadi samo enkrat na leto, je zanjo primeren samo zgodnjepomladni čas. Torej, 6 nas je imelo »trash after party«. Pobrali smo 34 vreč razne plastike, steklovine … Glede na udeležbo smo z izkupičkom zadovoljni. Načrtujemo pa, da se prihodnjič, posebej v sodelovanju z lovci, pospravijo nekateri težji železni materiali, za kar potrebujemo traktor in prikolico.
Civilna iniciativa Za čisti Šentjur pa je že prej v okviru akcije zastavila tudi »stranski« projekt analize košev za smeti v mestu, ki bo predstavljena v Knjižnici Šentjur. Pri tem projektu gre za urejenost mesta in za vzgojo mladih, vseh. Da imajo najprej možnost, da odvržejo smet v koš, in drugič, da dejansko jo, tudi če je koš 50 metrov naprej. Poskusili bomo pripraviti tudi kakšno bolj poglobljeno, zanimivo predavanje.
Definitivno lahko rečemo, da je premalo samoiniciativnosti s strani oblasti, da bi se takšne akcije organizirale, promovirale, pripravili kakšni drugi projekti … Ugotovili smo tudi, da bi vsaj na enem divjem odlagališču potrebovali težjo mehanizacijo, ker so smeti globoko v zemlji. To so ponavadi potem spet zapleti pri organizaciji. Žal pa je na splošno še vedno premalo zavesti, da ni pozitivnega odziva. Sploh razna društva, klubi, centri, ki so nosilci javnega interesa, bi lahko uvideli pomembnost te problematike in poskusili kaj narediti. Da ne omenjamo tistih, ki še vedno odlagajo smeti v naravo. Verjetno je pa tudi res, da se takšni problemi morajo reševati preko pristojnih inštitucij, organov, ne pa z nekakšnimi »akcijami«. To očitno pač ni več uspešna formula.
Smeti v gozdovih niso nevarne le za okolje, temveč tudi za obiskovalce gozdov, njihove ljubljenčke ter tudi ostale divje živali. Če v naravi najdete črno odlagališče odpadkov, lahko lokacijo sporočite na spletni strani projekta Očistimo Slovenijo (http://register.ocistimo.si/RegisterDivjihOdlagalisc/) Tam si lahko ogledate tudi problematiko črnih odlagališč po celotni Sloveniji. (Z. B.)