03/02/2026
sentjur.net

Drameljski upokojenci na izletu

Dramlje, Stična, Muljava, 15. 7. 2017 – Člani Društva upokojencev Dramlje smo bili na zanimivem celodnevnem izletu na Dolenjskem. Naša prva postaja je bila v Stični, kjer so nas pričakali gostoljubni domačini. Člani PGD Stična so nam ponosno razkazali gasilski dom, opremo in vozila. Članice domačega upokojenskega društva pa so nas postregle s kavo in prigrizki. Zatem je sledil ogled Cicerjanskega samostana Stična, ki je najstarejši samostan v Sloveniji in edini še delujoči cisterjanski samostan. Ogledali smo si Baziliko žalostne matere božje, ki je tudi župnijska cerkev. V Muzeju krščanstva, osrednji tovrstni ustanovi na Slovenskem, smo si ogledali izjemno bogate zbirke sakralne dediščine. V zeliščni lekarni patra Simona Ašiča pa smo opravili nakup zdravilnih napitkov, ki jih izdelujejo po recepturah Simona Ašiča, ki je bil v času življenja najbolj znan stiški menih.

Zatem smo se odpravili na Muljavo, rojstno vas pisatelja in časnikarja Josipa Jurčiča. Poleg rojstne hiše pisatelja smo si ogledali tudi Krjavljevo hišo, etnološko zbirko in druge objekte, ki predstavljajo kmečko življenje v 19. stoletju. Z Muljave nas je pot vodila do izvira reke Krke – Krške jame, ki se odpira nad izvirom reke Krke severno od vasi Gradiček. To je vodoravna jama, iz katere bruha podzemska voda le ob povodnji. Za vhodom je prostorna dvorana. Dolga je dobrih 200 in široka do 30 metrov. Strop oblikujejo uravnani kamniti skladi. S tem ogledom je bil naš program izčrpan, na poti domov smo se ustavili še v Trojanah ter se polni lepih vtisov in dobre volje na večer vrnili domov. Izlet je bil zelo dobro organiziran in cenovno ugoden, za kar gre zahvala naši predsednici sekcije za pohodništvo Gordani Kolar in predsednici komisije za izlete Magdi Ulbing. (P. L.)

Sorodne novice

Ko dobra družba in domač golaž združita ljudi

Jure Godler

Predstavili drameljsko knjigo in odkrili spominsko ploščo

Jure Godler

Drameljski upokojenci vandrali po deželi suhe robe

Jure Godler

Upokojenci s pesmijo omrežili Facebook

ViP

Zborovali tudi drameljski upokojenci

Jure Godler

Prejeli smo: Počitnikovanje goriških upokojencev

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več