Šentjur, 11. 1. 2015 – Varčevalni ukrepi slovenske vlade imajo namen ostro udariti tudi po plačah učiteljev. Eden izmed predvidenih varčevalnih ukrepov je tudi ta, da bodo dodatno strokovno pomoč učencem odslej učitelji izvajali zastonj v okviru svojega delovnega časa. Na nepravilnosti in moralne dileme pa je ponovno opozorila učiteljica slovenščine iz OŠ Franja Malgaja Šentjur – Bojana Potočnik. Potočnikove se spomnimo tudi kot lanske dobitnice nagrade Bob leta, ko je izpostavila, da otroci na dan slovenskega zajtrka prejmejo brošure in ne slovenskega zajtrka. Citat iz njenega pisma pa je bil predlagan za Bob leta in je tudi zmagal.
Potočnikova je tokrat pisala pismo ministrici za izobraževanje Stanislavi Setnikar Cankar, pismo pa je nemudoma začelo krožiti po socialnih omrežjih. V pismu avtorica ostro napade varčevalni ukrep, ki ukinja financiranje učne pomoči. Sama prejme plačilo 58 evrov za devet ur učne pomoči ter ministrico sprašuje, koliko ur na ministrstvu oddelajo tam zaposleni zastonj. Poudarja, da jih zanimajo izključno provarčevani evri, “s katerimi se bodo hvalili v Bruslju.” Izpostavi tudi dejstvo, da so odločbe DSP, komu pripada učna pomoč in ki jih izdajajo pristojne državne službe, dodeljene učencem, katerih starši se ne morejo sprijazniti z ocenami, ki niso 5, in tem otrokom so službe izdale odločbe. Zanimivo, k dopolnilnemu pouku, ki pa ni obvezen, hodi le vzorec učencev.
Bojana Potočnik sprašuje ministrico, koliko učiteljev je sodelovalo pri popravljanju testov nacionalnega preverjanja znanja, ki vedno naleti na učitelje slovenščine, matematike in angleščine.
“Seveda se upiramo, ker smo na svoja pleča sprejeli že dobršen del krize in ker je na neki točki treba reči odločen in jasen NE. Ta slednji varčevalni ukrep je nepremišljen, diskriminatoren in verjetno tudi ustavno sporen, saj v ustavi piše, da smo pred zakonom vsi enaki, to lahko povedo pravniki. Bom končala pri Splošni deklaraciji o človekovih pravicah, ki v svojem 23. členu pravi takole: »Vsakdo ima, brez kakršnekoli diskriminacije, pravico do enakega plačila za enako delo,” pove Potočnikova.
Hkrati pa je učitelje pozvala k bojkotu nacionalnega preverjanja znanj (NPZ), ki je po njenem povsem nepotrebno in bi ukinitev tega prinesla 400.000 evrov prihranka na leto. NPZ kot takšen pa je popolnoma razvrednoten, nesmiseln in ne vpliva skoraj na nič. “Tajkuni so za vse krivili delavce, z njimi ravnali skrajno poniževalno, sami pa izkoristili sistem, pobrali denar in nikoli priznali svojih napak. Nismo pripravljeni na takšna poniževanja in jim odločno izrekamo: NE!” konča pismo ministrici Bojana Potočnik.
Pismo si lahko v celoti preberete tukaj. (Jure Godler)

