V meglenem hladnem sobotnem jutru, ki se je prevesilo v lep sončen dan, se je na mestnem trgu v Šentjurju odvijala že sedma tradicionalna mednarodna prireditev Bučn’ce. Pred občinsko stavbo so se zbrali številni razstavljavci s svojimi izdelki. Med številnimi stojnicami je bilo moč opaziti razstavljavce iz Kikinde, ki v svojem kraju vsako leto prirejajo ”Dan luduje” ali po naše ”buče”, ki se je vsako leto udeleži tudi delegacija iz Šentjurja. Šest ekip pa se je pomerilo v kuhanju bučne juhe. Žlice so prekrižali Planinsko Društvo Šentjur, Društvo kmetic Mavrica, Razvojna agencija Kozjansko, Društvo upokojencev Šentjur, Društvo kmetic Ajda in Ljudska univerza Šentjur.
Na prireditvi so nastopili tudi številni gostje. Folklorna skupina Lintvar, otroška plesna skupina Zumba bučke, prvič so se obiskovalcem predstavili mladi citrarji pod vodstvom Jasmine Levičar, Šentjurski muzikanti in kot glavni glasbeni gostje so bili Navihani muzikanti. Nad vse pa je bil najbolj zanimiv lajnar Vlado Nunčič iz Šmarja, ki že 14 let sam izdeluje inštrumente. Prav tako so udeleženci tekmovali, kdo ima največjo, najdaljšo, najlepšo bučo. Vendar konkurenca ni bila velika, saj se je v kategoriji za najdaljšo bučo pomerila le ena sama buča, v kategoriji za najtežjo pa samo dve buči. Pri kuhanju bučne juhe pa je po strokovni komisiji prejela 3. mesto ekipa iz Planinskega društva Šentjur, 2. mesto so si prikuhale članice Društva kmetic Ajda iz Šmarja pri Jelšah in 1. mesto so prejeli člani Razvojne agencije Kozjansko, ki so svoj zmagovalni recept našli v 100 let stari knjigi. (V. A.)





































