Šentjur, 20. 9. 2024 – Evropski teden mobilnosti (ETM) je vodilna kampanja Evropske komisije za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti v mestih. Spodbuja spremembo vedenja v korist aktivne mobilnosti, javnega prevoza in drugih pametnih in čistih prometnih rešitev. Temu projektu so se pridružili tudi v Občini Šentjur, in sicer že petič. Predstavili so se s celotedenskim programom, ki tradicionalno poteka od 16. do 22. septembra.
Naša občina je na javnem razpisu za sofinanciranje »Priprave in izvedbe aktivnosti evropskega tedna mobilnosti v letu 2024«, ki poteka v sklopu projekta »LIFE IP CARE 4 CLIMATE«, bila uspešna in pridobila za ta projekt tudi finančna sredstva. Letošnje geslo ETM je »Udoben javni prostor – za vse«. Lokalne oblasti so nagovorjene, da v omenjenem tednu izkoristijo inovativne ukrepe celostnega prometnega načrtovanja prostora, ki temelji na pravični rabi javnega prostora. Slediti morajo tudi smernicam za uvajanje nove infrastrukture za trajnostno mobilnost in novih tehnologij, s katerimi se povečuje varnost v prometu. Ob teh ukrepih, kot so ukrepi za umirjanje prometa, merjenje kakovosti zraka in hrupa, pa se povečuje tudi kakovost bivanja v kraju.
Po opravkih peš ali z javnim prevozom
Vsako leto se temu projektu pridružuje vedno več mest, kampanja pa je zaradi velike medijske privlačnosti splošno priznana kot gonilna sila trajnostne mobilnosti v Evropi in zunaj nje. V tej kampanji v letu 2024 sodeluje že 114 občin, ki vključujejo več kot 80 % vseh prebivalcev Slovenije. Občine se morajo registrirati v evropski portal ETM. Občina Šentjur se temu projektu pridružuje že peto leto zapored. Na uvodnem dogodku je zbrane nagovoril Marko Diaci, župan Občine Šentjur. »Veseli me, da danes vidim na tem otvoritvenem dogodku ETM toliko otrok iz vrtca in prvega razreda, ki se bodo v tem tednu udeležili številnih aktivnosti, ki smo jih pripravili zanje. S tem bodo spoznavali tudi pomen trajnostne mobilnosti in zdravega načina življenja,« je povedal župan.
Dodal je, da se občina trudi ter mobilnost in aktivnost občanov podpira tudi s številnimi infrastrukturnimi projekti. »Žal je v nedeljo zaradi slabega vremena odpadlo slovesno odprtje kolesarske steze, ki je največji infrastrukturni pogoj za trajnostno mobilnost,« je dodal župan in zbrane povabil 6. oktobra 2024, ki je novi termin odprtja kolesarske poti. Zahvalil se je tudi vsem sodelujočim, ki so predstavljali na dogodku svojo dejavnost, in šentjurskim gasilcem, ki so pripravili tudi poligon za najmlajše. Med projekte za povečanje trajnostne mobilnosti pa spadajo tudi parkirni prostori Park&Ride, urejene pešpoti, parkirne površine zunaj mestnih jeder, izposoja koles in še druga infrastruktura.
Udoben javni prostor – za vse
Kakovostno urejen javni prostor prinaša v vsako skupnost številne koristi. Načini opravljanja vsakodnevnih in drugih poti se lahko s primernim ozaveščanjem počasi spreminjajo – vsakodnevno pot v trgovino lahko občani, ki imajo za to primerno in varno pot, opravijo s kolesom, in ne z avtomobilom. S tem večajo kakovost življenja, manj je hrupa in onesnaženosti zraka.
Na Mestnem trgu so gasilci PGD Šentjur pripravili poligon za najmlajše, ki je bi letos nekoliko spremenjen. »Ko smo pripravljali ta poligon, smo dali velik poudarek ravno na mobilnosti in temu primerno organizirali tudi igre,« je povedal poveljnik šentjurskih gasilcev Danilo Matuš. Tokrat so gasilci pripravili zanimive dvocikle – dve otroški kolesi so zvarili med seboj. S tem so otroci krepili tako koordinacijo kot timsko delo. Na naslednjo postojanko poligona pa so prinašali tudi vedra z vodo. Na poligon, ki je bil postavljen v prvih dveh dneh, so gasilci vključili še nekaj prikazov nesreč, ob katerih vedno priskočijo na pomoč. Otroci so z vedrovko gasili požar na stanovanjskem objektu. Mokri tuš pa je prejel tudi kakšen nepozorni mimoidoči. Otroci so morali tudi zgraditi jez iz vreč peska in s tem zaščititi objekt pred vdorom vode. Za občino pa so otroci na rdečih skirojih poskušali kar najbolje prevoziti ovire s stožci in se držati začrtane poti.
Da pa se otroci, preden so stopili na poligon, ne bi poškodovali, so se primerno ogreli na jutranji rekreaciji, ki so jo vodili zaposleni iz Centra za krepitev zdravja Šentjur.
Za mimoidoče in druge, ki so se na stojnicah ustavili, so organizatorji predstavili svoje dejavnosti. Prvi dan so stojnice zasedli Razvojna agencija Kozjansko s svojim Turističnoinformacijskim centrom (TIC), Mladinski center Šentjur in Rdeči križ Šentjur, ki je mlade ozaveščal, kako pristopiti k pravilnemu oživljanju človeka. To jim je predstavil Roman Pevec, ki jim je pokazal tudi oživljanje z defibrilatorjem.
Otroci so si lahko v sejni sobi Občine Šentjur ogledali film »Otrokom v znanje, staršem pa v poduk!«. Naslednji dan se je predstavila Knjižnica Šentjur s projektom »Mimobežnice« in programi knjižnice, prav tako se je predstavilo Društvo upokojencev Šentjur. Njihov program je predstavila Silva Koželj, predsednica društva, ter v svoje vrste povabila tudi nove člane. »Kakovostno preživljanje časa pripomore k boljšemu zdravju vsakega posameznika, zlasti starejših ljudi,« je povedala Koželjeva. Med drugim je izpostavila projekt Prostofer.
Šentjurski gasilci so poskrbeli, da so razkazali tudi svojega lepotca – gasilsko vozilo GVC 16/25, ki so ga dobili pred štirimi leti. Za vetrič nostalgije so poskrbeli še člani Društva starodobnikov Večno mladi Šentjur, ki so predstavili nekaj svojih starih vozil in starinskih koles. Spremembe navad so del procesa, v katerega je treba vključiti čim več ljudi. Upoštevati njihove potrebe in spoznati pričakovanja, obenem pa vzgajati nove generacije v drugačnih potovalnih vrednotah, praktične prometne ukrepe pa voditi tako, da bodo sprejemljivi in racionalni za čim več uporabnikov.
Poligon – pol poti do izpita
Na polovici dogajanja so na Mestnem trgu pripravili kolesarski poligon. Poligon so preizkusili otroci Osnovne šole Franja Malgaja Šentjur, pripravili pa so ga skupaj s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu. Otroci so se morali dokazati svoje spretnostne veščine pri vožnji s kolesom, kar pa kar velikem delu šestošolcev dela velike preglavice, saj so mnogo bolj spretni na telefonu kot pa pri vožnji s kolesom. Vožnjo pa so policisti in zadolžene učiteljice tudi ocenile, saj je opravljena vožnja na poligonu tudi pogoj za pristop k opravljanju kolesarskega iztita, ki ga bodo mladi kolesarji opravili spomladi.
Možje postave so otrokom pokazali tudi nekaj svoje opreme, ogledali so si lahko policijska vozila ali pa celo pomerili njihovo opremo. Največje navdušenje so pokazali na kratkem testiranju zadnjega prostora “marice”, kjer se ponavadi vozijo neprostovoljni gosti. V petek pa je policist Darko Mikša otrokom razkazal tudi službeni motor. Za medgeneracijsko druženje so poskrbeli v Centru za krepitev zdravja, kjer so predstavili svoje projekte »Kotiček zate« in »Zdrav krožnik«. Obiskovalci dogodka so si lahko izmerili krvni tlak ali se preizkusili v 6-minutnem testu hoje. V petek pa so na stojnicah razstavili še Ljudska univerza Šentjur, ki je začela z vpisovanjem v nove šolske programe, obiskali pa sta jih tudi Urška Pavlič in Vera Mlinar iz Andragoškega centra Slovenije, ki sta poudarili pomen vseživlljenjskega izobraževanja. Projekt Kolesce pa so predstavili na Nomagu.
Mestna središča ljudem
Pogovarjali pa smo se tudi s koordinatorico Evropskega tedna mobilnosti Judito Methans Šarlah. “Letošnje leto je sporočilo skupen javni prostor – za vse. To pomeni, da se moramo v lokalni skupnosti truditi, da javni prostor v urbanih mestnih središčih namenjamo ljudem za skupno druženje in za razne aktivnosti ne pa za parkirišča in avtomobile. Dogaja se, da je v samem mestnem jedru parkiranih ogromno avtomobilov, ljudje pa nimajo protora za kolesarjenje in sprehode. Sporočilo tega ETM je, da se morajo vrniti središča občanom in ljudem,” je povedala koordinatorica projekta. Dodala je, da da lahko z majhnimi koraraki lahko naredimo velike spremembe. “Že s tem, da urejujemo kolesarske poti in da osvestimo ljudi, da lahko v Šentjur pridejo tudi s kolesom je dolgotrajen postopek a po petih letih že kaže tudi sadove, saj srečujemo vedno več kolesarjev in peščev in s tem tudi razbremenjujejo tudi ogljiščni odtis,” je poudarila Methans Šarlahova.
Evropski teden mobilnosti poteka vse do nedelje, 22. septembra. Ob tem namenu se bodo odvijali tudi dogodki, ki so opisani v podroben program ETM24 na spletni strani Občine Šentjur www.sentjur.si. (Jure Godler)