20. marec 2020 – Šport je ena tistih aktivnosti, ki nas lahko bodri v času karantene. O tem, kakšno športno aktivnost izbrati in še o marsičem, smo se pogovarjali z Vladom Artnakom, športnim učiteljem z OŠ Franja Malgaja.
Na kratko se predstavite.
Lahko z nami delite kakšen spomin ali lumparijo iz mladosti?
Kateri šolski predmet vam je povzročal največ in kateri najmanj preglavic?
Katera jed je vaša največja mojstrovina? Nam lahko zaupate recept?
Kateri dopust vam je ostal v najlepšem spominu? Kaj ste tam doživeli?
Katero stvar ste doma nazadnje sami popravili?
Koga bi izbrali, če bi lahko na klepet povabili katero koli znano oz. slavno osebo?
Zagotovo kakšnega uspešnega športnika.
Koga pa iz naše občine?
Oh … glede na to, da se “vsi poznamo”, že koga, zagotovo pa koga tudi ne bi.
Če bi lahko živeli v kateri koli pravljici, v kateri bi in kateri lik bi bili?
Odgovor: V pravljice nisem ravno veliko verjel, kar pa ne pomeni, da niso všečne oziroma potrebne. Predvsem za otroke, ker pa to več nisem, tudi nimam lika, ki bi si ga želel zase.
Katero delo, ki ga odlagate že nekaj časa, bo sedaj prišlo na vrsto?
Časa bo – je verjeto res malo več, a me priprava na delo na daljavo z učenci in tudi s športniki, ki jih treniram, precej zaposluje. Je pa spomladi kar nekaj dela na kmetiji mojih staršev, trenutno končujemo s spravitvijo drv za naslednjo zimo.
Kateri film ali oddajo si boste zavrteli v teh dneh?
Zvečer imamo na pobudo in željo mojih treh najstnikov “filmske večere”, seveda po njihovem izboru, sva z ženo kar presenečena, kaj vse bi gledali.
Lahko z nami delite vaš najljubši vic?
Vice si res slabo zapomnim, mi pa pade na misel v okviru današnje situacije naslednji: vsi na svetu se odločijo za 40-dnevni “post” od alkohola – posledica po končanem obdobju kar 100 % okužba vseh z virusom zadnjih dni.
Ste športni učitelj. Kako poteka pouk športne vzgoje na daljavo?
Pouk na daljavo je v glavnem nova izkušnja za vse, ki pa je prinesla tudi kup novih, predvsem sistemskih težav. Sam sem sicer že pred leti imel aktivno spletno učilnico, ki pa takrat ni imela ravno veliko smisla, saj je povzročila, da so bili otroci še več pred računalniki. No, danes je ravno obratno (ostanimo doma) zaradi tega neželenega virusa, šport pa je po svoji naravi predvsem gibanje. Tu pa se pojavi težava, saj večini mladim po moje ni ravno v spodbudo iti ven sam, brez družbe. In še to na šport kot del pouka na daljavo. Pa še uresničevanje učnega načrta predvideva vse kaj več … tudi ob ustreznih rekvizitih, orodjih in v vadbenih prostorih. To pa je seveda za večino otrok nedosegljivo, zlasti v teh dneh, ne zaradi številnih omejitev. Tako smo zopet pred dilemo ali “težiti” s teorijo, ki seveda ni nič slabega in je potrebna tudi pri otrocih v pripravi za (športno) življenje. A šele, ko je zraven tudi dovolj gibanja. Pa smo spet na začetku. Še sreča, da se v moji službi ni “na vrat na nos” zahtevalo s čim vse moramo TAKOJ “bombardirati” otroke doma. Smo torej v izdelavi gradiv tudi na področju pouka športa, ki ga bomo po predvidevanjih od ponedeljka naprej ponudili v večini preko za to narejene šolske spletne podstrani.
Katere športe v teh dneh priporočate? Skupinski verjetno odpadejo?
ZUNAJ, starši bodite vzor, otroci potrebujejo družbo – pojdite s svojimi otroki (zmerno 2-3 x na teden), pa še vam bo koristilo. Hoja, tek, kolo, … različne oblike pridobivanja gibljivosti, moči, … pa tudi kaj “fizično” zunaj narediti doma otrokom “ne bo škodovalo”. Pa še kaj bi se našlo – a vendarle vse v okviru veljavnih priporočil samozaščite. Ko pa tole mine, ne pozabite, kako je, ko ne smeš “športati”, kar bi in kolikor bi želel, ko tega ne smeš početi s prijatelji. To boste znali ceniti in predvsem najti motiv, ko boste vse to lahko – a se vam “ne bo dalo”.