6.2 C
Šentjur pri Celju
23/01/2025
sentjur.net

V vseh nas bije slovensko srce

Šentjur, 30. 6. 2024 – Vrt Ipavčeve hiše je zadnjo junijsko nedeljo ponovno zaživel, kot je nekoč, ko so se na tem mestu pod takrat še ne tako mogočno lipo družili družina Ipavec in ostali. Na tem mestu so klepetali, sklepali dogovore ter velikokrat prepevali in zaplesali. Tokrat so čudovit ambient izkoristili člani in članice Folklornega društva Šentjur, ki so znova pripravili svojo tradicionalno prireditev Poletni folkorni večer. “Ples in petje sta že od nekdaj bila del družabnega življenja, s katerim so obeležili praznike in opravili zaključke,” sta uvodoma povedala Dragica in Alen Gobec, ki sta prevzela moderiranje prireditve. Dodala sta, da so ljudski plesi del ljudskega izročila naroda, na kar seveda moramo biti ponosni.

Uvodni ples na prireditvi so si vzeli člani Folklornega društva Šentjur. Predstavilli so novo koreografijo belokranjskih plesov – Zapolešimo po belokranjskih poljanah. Avtor glasbene priredbe je Marko Javornik. Belokranjci imajo bogato folklorno dediščino, s plesom pa so Šentjurčani uprizorili, kako se Belokranjci srečajo na travniku in skupaj veselo zaplešejo. Njihov splet plesov je sestavljen iz carske kase, zibenšrita in seljančice.

Srbi, ki pojejo Slovensko

Tokrat so poleg organizatorjev prireditve na prizorišču brusili pete še njihovi prijatelji iz Društva Slovencev republike Srbske Triglav iz Banja Luke v Bosni. Banjaluški Slovenci so se leta 1997 združili in formirali Zvezo Slovencev. Kasneje se je preimenovalo, njihov namen pa je ostal enak – da se v društvu zberejo Slovenci in njihovi potomci, ki živijo na območju Banja Luke in okolice. Z ohranjanjem manjšinske narodne identitete spodbujajo sodelovanje s Slovenijo na kulturnem, umetniškem in izobraževalnem področju ter stremijo k povezovanju slovenskih društev s celotnega sveta. So najštevilčnejše in najaktivnejše manjšinsko društvo v Republiki Srbski. Organizirajo številne dejavnosti, kjer se člani seznanjajo s slovenskim jezikom in kulturo. Da so navezali prijateljske stike s šentjursko folkloro, je kriva tudi Nina Gradič Planko, ki je bila že pred leti ena od ambasadork, ki je tam učila slovenščino.

Pod okriljem društva delujeta Mešani pevski zbor Davorin Jenko in Otroška folklorna skupina. Meššani zbor vodi Vanja Topić – Vještica, deluje pa že od leta 2001. V njihovem repertuarju se najdejo pretežno slovenske ljudske in umetne pesmi. V svojem nastopu so pevke dokazale, da jim izvajanje v slovenskem jeziku res ni tuje.

Za njimi so nastopili še člani otroške folklorne skupine, ki jih vodi Predrag Savić. Štejejo 20 članov, nastopajo pa na številnih dogodkih, tudi na osrednji prireditvi slovenskega izseljeništva – Dobrodošli doma – ter na območnem srečanju folklornih skupin Ringaraja. Zaplesali so splet koroških plesov. V finalu poletnih folklornih večerov sta vse niti v svoje reke prevzela godca FD Šentjur, zavrteli pa so se mešani pari gostiteljev in gostov. Prireditev so zaključili z mislijo: “V vseh nas bije slovensko srce in skupaj uživamo v lepotah pesmi in plesov naše prelepe Slovenije.”

Sorodne novice

Zaplesali v Poletni folklorni večer 2023

Jure Godler

Folklorni skupini združili moči za mednarodni festival

Jure Godler

Trenutki folklore in tehnike skozi čas

Tjaša Ferlež

Folklora 63′ je pripravila koncert za etno sladokusce

Jure Godler

Poletni folklorni večer

Jure Godler

Dober večer, bog daj

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več