16.4 C
Šentjur pri Celju
09/10/2024
sentjur.net

Žarna stena in raztros pepela zdaj tudi v Šentjurju

Šentjur, 15. september 2024 – V jesen Šentjur vstopa s pomembnima novostima na mestnem pokopališču. Končana so namreč še zadnja dela pri ureditvi žarne stene in prostora za raztros pepela. Kot ob tem pravijo na Javnem komunalnem podjetju Šentjur, s tem uresničujejo dolgoletne želje meščanov in vstopajo v novi čas.

Tako pokop v žarni steni kot razsip pepela pokojnika postajata vse bolj priljubljeni obliki pokopa, zlasti zaradi finančne in prostorske ekonomičnosti. Tudi na Mestnem pokopališču Šentjur bosta odslej omogočeni. Končani sta bili sicer pred nekaj meseci, a do pred tedni ni bilo izdano gradbeno dovoljenje. Žarna stena je umeščena za najstarejšim delom pokopališča, kjer je med drugim tudi grob Ipavcev, okrogla ploščad za raztros pa pod parkiriščem.

Po besedah direktorja JKP Šentjur Matjaža Žmaharja se žarna pogrebna slovesnosti ne bo znatno ločila od obstoječih pogrebov. Kot je v navadi, se začne pri mrliški vežici, sprevod nato vodi do stene, kjer se žaro vloži v eno od 111 žarnih niš, v katerih je prostora za štiri oz. šest žarnih posod. Pokojniki so zavedeni na napisni plošči, ki je na začetku nove ploščadi. Pri razsipu pepela, bo pogrebni sprevod peljal do za to namenjenega prostora, kjer pogrebna služba pepel raztrese po okrogli travnati površini. To obkrožajo kamniti bloki, na katerih bodo tudi zapisana imena pokojnikov, a se, kot pri tem pravi Žmahar, nemalo pokojnikov, ki izberejo takšno obliko pokopa, odloči za anonimnost.

Novi časi spreminjajo tudi pogrebne navade

Število pogrebov, ki jih beleži Javno komunalno podjetje Šentjur, skozi leta nekoliko variira. Če izvzamemo koronsko leto 2021, se številka giblje med 70 in 90, lani 83. Z naskokom se tudi v slovenskem merilu svojci največkrat odločijo za pokop z žaro. Navade se tudi pri pogrebni dejavnosti namreč spreminjajo, razlaga direktor Žmahar. Tudi sami namreč zaznavajo vse več povpraševanja po pokopu v žarno steno ali z raztrosom: “Pridobitve smo izjemno veseli, smatramo jo kot sodobno in kulturno pridobitev, predvsem kot pridobitev v koraku s časom. Hitrejši tempo življenja namreč tudi tu spreminja navade ljudi. Če gre pri odločitvi za žarno steno večinoma za stroškovni razlog, menim, da gre pri odločitvi za raztros pepela za drug način razmišljanja, ne toliko cenovni,” še pravi. Že nekaj časa sicer skuša JKP spreminjati tudi na področju ekologije – pri novostih nekaj prostora za sveče bo, a manj kot na klasičnih grobovih.

Kaj pa cene? Trenutno najdražji je klasični pogreb, torej s krsto. Stane od 1.300 evrov naprej, a se zanjo svojci odločajo vse manj, le še v okoli petih odstotkih, razlaga Žmahar. Cena dosedanjih žarnih pogrebov je med 1.200 in 1.300 evri. Osnovni pokop v žarni steni stane okoli 1.000 evrov,  osnovni raztros stane med 800 in 900 evrov, še navaja prvi mož JKP. Grobnina za žarno nišo za štiri žare bo letno stala 18,47 evra, za šest žar pa 30,28 evra letno. Grobnina za napisno ploščo po veljavnem ceniku znaša 45,42 evra za obdobje deset let, grobnina za prostor za raztros pepela pa 30,28 evra. Slednja se plača v enkratnem znesku ob pokopu.

Naložba, ki jo je financirala Občina Šentjur, je znašala nekaj čez milijon evrov. Ob tem so obnovili tudi obstoječe parkirišče, nad mrliško vežico pa zgradili dodatna parkirna mesta. Obnovljena je bila tudi cesta proti Kamenem.

Sorodne novice

Zlati certifikat “Voda iz pipe” prejel tudi JKP Šentjur

Jure Godler

Intervju Matjaž Žmahar: “V Sloveniji bi bilo smiselno zgraditi več toplarn!”

Jure Godler

Komunalno blato odvrgli kar v centru Šentjurja

Jure Godler

Nova čistilna naprava Planina je začela obratovati

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več