3.8 C
Šentjur pri Celju
23/01/2025
sentjur.net

Planinski večer v Gorici pri Slivnici: Zgodbe nas bogatijo

Gorica pri Slivnici, 20. 11. 2024 – V Kulturnem domu v Gorici pri Slivnici so pripravili zanimiv, zabaven in poučen večer. Šlo je za tradicionalno druženje, v sklopu katerega so v preteklosti že gostili alpiniste iz vse Slovenije, razširili pa so ga še na širše gorništvo. Planinsko društvo (PD) Slivnica pri Celju, ki deluje od leta 1987, je tokrat v goste povabilo Vladimirja Habjana, po osnovni izobrazbi sociologa, sicer pa plodovitega ustvarjalca gorniške literature z več kot 300 objavami člankov, pisca gorniške literature, leposlovja. Vladimir je pustil globok pečat tudi kot urednik najstarejšega stalno izhajajočega Gorskega vestnika. Vladimir je tudi gorski reševalec, skratka mož, ki ima veliko povedati.

Na vprašanje moderatorja Mateja Planka, kako se je pri njem vse začelo, se je Vladimir spominjal svoje družinske tradicije, očeta, ki ga je kot naravovarstvenik uvedel v svet planin. Vsa družina je bila vse življenje po hribih. Takrat so si vzeli čas in bili tudi po ves teden v hribih, danes je to bolj gor in dol v enem dnevu. Tudi druženja je bilo včasih več.

Vladimir se je ves čas izobraževal na temo gorništva, v planinskih šolah, alpinistični šoli. Opravil je izpit za gorskega stražarja, kar mu je bil eden najtežjih izpitov. Če je oče hodil bolj po markiranih poteh, so Vladimirja vedno bolj vabila brezpotja. Ko pridobiš tehnike in se znaš gibati, potem si svoboden.

Brezpotja

Moderator ga je povprašal tudi o njegovem pisanju, dajanju znanj širšim množicam. Prvo knjižico je napisal že kot sedemletnik, leta pozneje, leta 1997 pa je zastavil vodniško knjigo, v kateri je pisal o brezpotjih. Veliko jih je sistematično raziskoval in užival v brezpotjih. Knjige namenja tistim, ki so jim hribi blizu, pa morda ne znajo, ne upajo. Njegova knjiga Brezpotja je bila uspešnica, ki jo je v veliki nakladi prodal že v prednaročilu. V poznejših knjigah je pisal tudi o varstvu narave, o tem, kako se obnašamo v naravi, da ne vpijemo, opazujemo, ne hodimo zunaj označenih poteh. Zavedati se moramo, da smo v hribih gostje  in ostajamo tam le določen čas. Mi vstopamo v svet živali, ne obratno.

Žena Irena, ki je bila tudi med obiskovalci v dvorani, je soavtorica njegovih del. Veliko sta spisala skupaj. V zadnjem obdobju sta izdala dve deli, in sicer Karavanke s Tržičem ter Karnijske Alpe, ki sta jo pripravljala šest let. To je načrtna knjiga, ki bo izšla tudi v Italiji, v italijanskem in nemškem jeziku.

Urednik Planinskega vestnika

Poleg planinskih vodnikov se je Vladimir Habjan lotil tudi leposlovja, predstavlja zgodbe, ne samo s fizičnega vidika, temveč tudi duhovnega, kot je boljše življenje; zgodbe, ki nam dajo misliti. Vodniki so tehnične narave, zahtevni za pisanje, leposlovje pa ima v sebi tudi vzgojne momente, izhajajo pa iz doživetij, ki so se mu zgodila. Vladimir Habjan je že 24 let urednik Planinskega vestnika. Še vedno v tem delu vidi izzive, zato se še vedno trudi, da je vsaka številka boljša, da skupaj s kolegi v uredništvu pripravljajo vsebine, ki so namenjene širši publiki. Planinski vestnik neprekinjeno izhaja že od leta 1895 in je velik uspeh že to, da še vedno izhaja. Še vedno ima voljo in mu to delo predstavlja izzive, a si kot marsikje želi tudi, da bi se uredništvo pomladilo.

Vladimir Habjan je tudi aktivni gorski reševalec. Z veseljem smo prisluhnili zgodbam o reševanjih, ki so imela srečen konec, a ni vedno tako. Več kot 30 let je gorski reševalec, pomaga človeku v stiski v obojestransko zadovoljstvo. Vladimir je urednik zbornikov tudi na področju gorskega reševanja. Obsežno delo je skupaj s soavtorji pripravil ob 100-letnici gorske reševalne službe. Na vprašanje moderatorja, kakšno mnenje ima o spremembah zaračunavanja pomoči gorskega reševanja, je povedal, da je njihovo delo reševanje in pomoč, ne pa presojanje in vrednotenje.

Zelo je ponosen na to, da je postal član alpinistov veteranov. Prestižno združenje, kamor člana povabijo le, če si v alpinizmu pustil sledi. In Vladimir Habjan je s svojimi literarnimi deli, z urednikovanjem Gorskega vestnika vsekakor pustil sledi.  Ko se je na koncu predsednik Planinskega društva Slivnica pri Celju Boštjan Rosenstein zahvalil za prijeten večer, smo si bili edini, da so hribi bližje ljudem, tudi po zaslugi Vladimirja Habjana. (Darja Fišer)

Sorodne novice

Domačina predstavila svojo pot po slovenski transverzali

ViP

Aco Pepevnik v Karničarjevih čevljih

ViP

200 kilometrov in 10.000 višinskih metrov iz Gorice na Triglav

ViP

Planinski večer z Luko Krajncem

Jure Godler

Brati gore – skupaj na planinskih poteh

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več