Jurklošter, 21. 9. 2024 – Orionova pot je naravoslovno-zgodovinska pohodna pot ob reki Gračnici, ki izvira na višini 460 metrov pri Planini pri Sevnici, speljana je po sledeh starodavnih kultur skozi kraje in predele, za katere pater Karel Gržan v svoji knjigi »V znamenju Oriona« domneva, da je bilo nekoč megalitsko svetišče ali »središče sveta«.
Ta svetišča so postavljena znotraj trikotnika med rekami Savinja, Sava in Sotla. Gržanovo tezo potrjujejo številna, do zdaj večinoma neznana gradišča, vključno z več 100 metrov dolgimi zidovi in ruševinami naselbin, ki z izjemno natančnostjo sledijo zvezdni razporeditvi. Avgusta vsako leto se na Orionovi poti organizira pohod, ki pohodnike vodi skozi naravno in kulturno dediščino Jurkloštra. Dogodka se je letos udeležilo več kot 200 pohodnikov z vsaj 90 gasilci iz Savinjske regije. Med njimi so bili tudi gasilke in gasilci iz naše Občine Šentjur.
Pot se je začela pri kartuziji Jurklošter in nadaljevala nad slapom Marof, tik ob domačiji Hišica pod slapom. Nato pot vodi skozi naselja Mrzlo Polje, Pojerje, Blatni Vrh, Puršnica, Počerkenski slapovi in ribnik na Marofu, nato pa se vrne proti kartuziji. Proti koncu poti so pohodnike pričakali člani skupine Kull s slikarsko kolonijo, ki so ustvarjali na temo »V kamen in les zapisana preteklost« in na ogled postavili drugo »drive in« slikarsko razstavo. Pohodniki so se z veseljem postavili k slikam in se fotografirali. Pohod je trajal nekaj več kot tri ure. Dolg je skoraj 11 kilometrov. Na koncu poti je vse pohodnike pričakala malica in prijetno druženje.
Orionova pot je več kot le pohod skozi slikovito pokrajino. Je preplet zgodovine, narave in umetnosti, ki povezuje lokalno skupnost ter obiskovalce iz širše regije. S svojimi starodavnimi sledmi, kulturnimi postanki in umetniškimi dogodki, kot so slikarske kolonije in razstave, pohodnikom ponuja edinstveno priložnost za doživljanje bogate dediščine naših krajev. Vsakoletni dogodek spodbuja občutek skupnosti in povezanosti z naravo ter opominja na pomen ohranjanja naravne in kulturne dediščine za prihodnje generacije. Orionova pot tako ostaja simbol združevanja umetnosti, narave in ljudi ter spomin na našo skupno zgodovino in lepoto, ki jo je vredno deliti in ohranjati. (Klavdija Simler)