22/04/2025
sentjur.net

Šentjurčanke zastopane v citrarskem orkestru učiteljev citer

Žalec, 6. 3. 2025 – V letošnjem letu praznuje Citrarsko društvo Slovenije 25 let delovanja, kar so člani društva obeležili na poseben način – z ustanovitvijo in koncerti edinstvenega Citrarskega orkestra učiteljev z dirigentko Ano Erčulj. Ta edinstveni projekt je združil učitelje citer z različnih koncev Slovenije in pokazal, da ima ta tradicionalni instrument še vedno pomembno mesto v slovenski glasbeni kulturi.

Ob 25-letnici društva so izvedli dva izjemna koncerta. Prvi je bil v Posavskem muzeju Brežice, drugi pa v Žalcu, kjer se je orkester predstavil v okviru zadnjega sklopa 14. sezone Citrarskega abonmaja, ki ga prireja ZKTŠ Žalec pod umetniškim vodstvom Petra Napreta. Tokrat je bilo še posebej slovesno, saj so ob tej priložnosti podelili priznanja in nagrade Citrarskega društva Slovenije tistim, ki so s svojim delom, predanostjo in talentom najbolj zaznamovali citrarsko ustvarjanje, s čimer želijo spodbuditi odličnost in nadaljnji razvoj citrarske umetnosti. Leta 2022 je društvo prvič objavilo razpis za podelitev teh častnih nazivov. Slavnostno podelitev pa so prvič izvedli na koncertu v Žalcu oktobra leta 2023. Tako je prejemnica priznanja Drage Košmerl profesorica Kornelija Lovko, prejemnica nagrade Korunov naprstnik pa Cita Galič.

Tudi Šentjurčanke

Aktivno s citrarskim društvom Slovenije kot tudi čanice orkestra sta citrarki iz naše občine, Tajda Kranjc,  Jasmina Levičar in nekdanja Šentjurčanka Irena Anžič.

Jasmina Levičar, učiteljica citer na Glasbeni šoli Krško in Laško-Radeče, je izrazila navdušenje nad projektom, ki je bil po njenem mnenju odličen primer povezovanja, izmenjave znanj in nadgrajevanja citrarskih veščin. Pomembno je, da kljub naši različnosti in drugačnih pogledov, najdemo pot in strmimo v isti cilj. Da pokažemo citre kot inštrument s širino in s srcem.

Tajda Kranjc, docentka za citre na Univerzi za glasbo in gledališče v Münchnu, ki se je prav tako pridružila orkestru, je poudarila pomen tovrstnih projektov za razvoj citrarske glasbe v Sloveniji. Po njenem mnenju citre pogosto ostajajo na robu glasbenega dogajanja, čeprav imajo izjemne izrazne možnosti, ki jih takšne zasedbe lahko uspešno predstavijo širši javnosti.

Skrbno izbran program

V ta namen je bil skrbno izbran program, v katerem so bile poleg znanih del vključene tudi novitete skladateljev. Orkester si prizadeva, da bi svoje delovanje in predvsem razvoj citer kot klasičnega glasbila predstavil v medijih ter širši javnosti. Pomemben cilj orkestra je predstaviti široko izrazno moč citer skozi različna glasbena obdobja – od renesanse in baroka do citrarske klasike, kamor sodijo virtuozne skladbe iz 18. in 19. stoletja. Prav tako želi orkester približati sodobno glasbo, ki je pisana posebej za citre, ter ponuditi novo interpretacijo ljudskih melodij v sodobni preobleki.

Orkestrska igra na citrah je izziv, saj zahteva popolno usklajenost glasbenikov, prilagajanje dirigentu in sledenje glasbeni dinamiki. Citrarski orkester učiteljev je s svojo predanostjo pokazal, da so citre lahko več kot le solistični inštrument. (J. L., foto: Matija Marinšek)

Sorodne novice

Z igranjem na citre in prepevanjem si lepšajo življenje

Jure Godler

Izpred citer še pred radijski mikrofon

Jure Godler

Levičarjeva uradno  postala učiteljica citer

Majda Rezec

Kresnice svetile v slivniški cerkvi

Jure Godler

Druga nagrada za Tajdo Krajnc

Jure Godler

Sedma, pravljična Citrarska pomlad

Jure Godler
Lokalni novičarski portal

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. Predvidevamo, da se s tem strinjate, lahko pa se odločite, če želite. Sprejmi Preberi več